Sveikata

Užsikrėtusiųjų ŽIV gynėjai siekia sutrumpinti ligonių kelią pas infektologą

Pasaulinės AIDS dienos, kurią minėsime gruodžio 1-ąją, išvakarėse į sostinės gatves išriedėjo troleibusai su užrašais „Išsitirk dėl ŽIV  nemokamai ir anonimiškai“. Apie tai gyventojams primena ŽIV ir AIDS paveiktų moterų bei jų artimųjų asociacija „Demetra”.

Asociacija „Demetra“, bendradarbiaudama su sveikatos ir ne sveikatos įstaigomis visoje Lietuvoje, per metus atlieka apie 15 tūkst. greitųjų ŽIV testų ir atranda didžiąją dalį naujų ŽIV atvejų Lietuvoje. „Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja plėtoti nemokamą ištyrimą dėl ŽIV greitaisiais testais, tačiau Lietuvoje tokia praktika įgyvendinama daugiausia tik tarptautinių organizacijų ar trumpalaikių tarptautinių projektų dėka“, – aiškino asociacijos „Demetra“ vadovė Svetlana Kulšis.

Nors išsitirti paprasta – greitajam ŽIV testui nereikia gydytojo siuntimo, o rezultatas paaiškėja vos po minutės, žmonės, kurių testai parodo teigiamą rezultatą ne tik patiria didelių psichologinių rūpesčių, nes vis dar susiduria su stigma ir diskriminacija, bet ir  įsivelia į maratoną po gydymo įstaigas.

Greitojo ŽIV testo rezultatai turi būti patvirtinti laboratorijoje, todėl pirmiausia žmogus privalo kreiptis į savo šeimos gydytoją,  pasakyti apie įtariamą infekciją, tik tuomet jis gaus siuntimą pas infektologą, kuris paskirs dar papildomų tyrimų, kurių atsakymai užtrunka ir tik tada bus pradėtas gydymas.

 „Mes akcentuojame, kad svarbu išsitirti ir kuo skubiau pradėti gydymą, tačiau bendra mūsų sveikatos priežiūros tvarka pastato žmogų į ilgą eilę. Šeimos gydytojo, infektologo konsultacijos kai kada tenka laukti net keletą savaičių. O juk kuo greičiau gavęs gydymą, ŽIV infekuotas žmogus nustoja platinti ligą. Todėl būtina šį kelią sutrumpinti. Infekuotas asmuo turi patekti tiesiai pas infekcinių ligų gydytoją“, – aiškino S.Kulšis.  Šiuo metu Lietuvoje gydosi mažiau nei pusė užsikrėtusių ŽIV asmenų. Tai prasčiausia statistika Europos Sąjungoje.

ŽIV infekcija neturi ligai būdingų simptomų, todėl asociacija „Demetra“ ragina išsitirti visus, ne tik tuos, kurie patyrė riziką užsikrėsti ŽIV: turi nesaugių lytinių santykių, dažnai keičia lytinius partnerius, vartoja švirkščiamuosius narkotikus. 

ŽIV – nebėra mirtina liga! Šiandien ŽIV efektyviai kontroliuojamas vaistais, o besigydantis žmogus nebeplatina infekcijos. ŽIV gydymą nepriklausomai nuo ligos stadijos 100 proc. kompensuoja valstybė.

Iki lapkričio pirmos dienos Lietuvoje užregistruotas 3291 ŽIV užsikrėtęs asmuo.

Daugiau informacijos apie greituosius ŽIV testus ir pagalbą ŽIV užsikrėtusiems žmonėms galima rasti demetra.lt ir  FB/asociacijademetra/

Pranešimą paskelbė: Kęstutis Rudaitis, ŽIV ir AIDS paveiktų moterų bei jų artimųjų asociacija „Demetra”

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą