UAB „Darus“ dalyvavo dviejų UAB „YIT Lietuva“ objektų, pelniusių konkurso „Lietuvos metų gaminys 2021“ auksą, statybose. Įmonė abiejuose objektuose sumontavo išskirtinių savybių vartus, duris ir tvoras.
Verslo centre „Sqveras“ sumontavo itin didelio cikliškumo vartus
2018–2020 m. statytas verslo centras „Sqveras“ yra laikomas vienu iš moderniausių verslo centrų Kaune. Centro išskirtinumą kuria itin šiuolaikiškos technologijos ir inžinerinės sistemos. UAB „Darus“ taip pat prisidėjo prie aukšto įvertinimo.
„Sqvere“ įmonė sumontavo automatinius automobilių aikštelės vartus. Šiems vokiečių gamintojo „HORMANN“ vartams, specialiai pritaikytiems automobilių aikštelėms, būdingas itin didelis cikliškumas. Standartiškai analogiškos paskirties vartams būdingas cikliškumas iki 25 tūkst. kartų, o vartų, kurie sumontuoti „Sqvere“, cikliškumas yra daugiau negu 100 tūkst. kartų arba 4 kartus didesnis už įprastų vartų galimybes. Lietuvoje, pasak UAB „Darus“ projektų vadovo Kęstučio Bakučionio, tai yra didžiausio cikliškumo vartai. Tokie vartai sumontuoti ne viename įmonės „YIT Lietuva“ įgyvendintame projekte, nes įmonės siekis – kokybė, ilgaamžiškumas ir funkcionalumas, kuris kuo optimaliau patenkintų vartotojų poreikius.
Šie „HORMANN“ firmos vartai atsidaro apie dukart greičiau negu įprasti, kurių standartinis atsidarymo greitis siekia 19 cm per sekundę“, – akcentuoja pasirinkimo privalumus K.Bakučionis.
Šie aklinai užsidarantys automobilių aikštelėms skirti vartai turi įdėtinius segmentus oro apykaitai palaikyti. Tokie sprendimai taip pat nėra standartiniai, juos renkasi reiklūs užsakovai, kurie galvoja ne tik apie saugumą, bet ir apie tinkamą mikroklimatą uždaroje erdvėje.
Vartų veikimo rodikliai fiksuojami pavarų valdymo blokuose. Šie duomenys naudojami atliekant techninę vartų priežiūrą, užtikrinant nepriekaištingą jų veikimą.
Tvorai įrengti panaudojo pamatų karkasus ir įžeminimą
Didžiausios UAB „Darus“ darbų apimtys buvo kitame apdovanotame objekte. Baldų fabrike „Freda“, kuris buvo statomas 2017–2019 m. Kauno laisvojoje ekonominėje zonoje, įmonė montavo tvoras, vartus ir duris.
„Lietuvos metų gaminio 2021“ konkursui buvo pristatytas tik pirmasis fabriko statybos objektas – UAB „Darus“ darbus atliko tiek pirmajame, kuris baigtas, tiek dabar įgyvendinamame antrajame etape.
UAB „Darus“ baldų fabriko teritoriją apjuosė 1,73 m aukščio tvoromis: pirmojo etapo tvoros ilgis siekia apie 1200 m, o antrojo – apie kilometrą. Tai yra belgų gamintojo „Betafence“ karštu būdu cinkuotos ir dažytos segmentinės tvoros su retai naudojamais pamatų karkasais, kurie užtikrina tvorų ilgaamžiškumą. Kadangi dalis tvoros patenka po aukštos įtampos elektros linija, ši tvoros atkarpa buvo įrengiama specifiškai – su įžeminimu.
Patalpose sumontavo išskirtinius trijų paskirčių vartus
Skirtingos paskirties vartus UAB „Darus“ įrengė tiek teritorijoje, tiek pačiame pastate. Ketveri teritorijos vartai su kontroliuojamais automatiniais (įvažiavimo ir išvažiavimo) užtvarais yra standartiniai gaminiai, o pačiame pastate buvo sumontuoti trijų paskirčių vartai: automatiniai pakeliami pramoniniai, priešgaisriniai ir greitaeigiai vartai „DYNACO“.
„Fredos“ fabrike per abu etapus buvo sumontuota 63 komplektai vartų. Kaip pastebi K.Bakučionis, retai yra objektų, kuriuose būtų toks didelis vartų skaičius.
Užsakovo (UAB „Geras baldų fabrikas“) prašymu, buvo sumontuoti padidinto cikliškumo pakeliami pramoniniai vartai. Nors dažniausiai panašiuose objektuose montuojami rankiniu būdu valdomi vartai, „Fredoje“ sumontuoti padidinto cikliškumo – iki 100 tūkst. kartų – automatiniai pramoniniai vartai. Jų išmatavimai skirtingi. Didžiausi vartai sumontuoti iškrovimo rampoms: retai pasitaikantys 8 x 4,5 m gaminiai. Šiuo vartus taip pat gamino pasaulinio lygio „HORMANN“ gamintojas.
Įrengti priešgaisriniai vartai gaisro atveju atskirs patalpas vieną nuo kitos – ugnį jie pajėgūs sulaikyti iki 60 minučių.
Pirmajame ir antrajame statybos etape „Darus“ sumontavo aštuonis greitaeigius belgų gamintojo „DYNACO“ vartus su šliuzo sistema. Kiti vartai, įrengti šliuze, atsidaro tik tuomet, kai visiškai užsidaro pirmieji. Taip išlaikomas technologiniams procesams būtinas vidaus patalpos mikroklimatas. Dar kelių unikalių „DYNACO“ gamintojo vartų, kurie buvo sumontuoti, atidarymo greitis siekia 3,6 m/s, yra 2 mln. darbo ciklų. UAB „Darus“ šiame objekte sumontavo lauko, vidaus ir priešgaisrines duris. Baldų fabrikui parinktos didelio cikliškumo „HORMANN“ durys, kokias, K.Bakučionio pastebėjimu, įrengti pasirenka tik kokybę vertinantys užsakovai, kuriems svarbus ne tik funkcionalumas, bet ir estetika. Vidinių patalpų lengvo tipo durys turi specialias angokraščius apgaubiančias staktas, kurios ne tik estetiškos, bet ir sumontavus suteikia galimybę paprasčiau atlikti apdailą.
Darbuotojai apmokomi pasaulinio lygio gamintojų
UAB „Darus“ veikia sektoriuje, kuriame daug inžinerinių sprendimų, todėl į darbą įsijungia jau projektavimo stadijoje: procesuose dalyvauja nuo darbo projekto rengimo iki pat konstrukcijų parinkimo įrangai tvirtinti. Tokia darbo specifika iš darbuotojų reikalauja specialių kompetencijų – inžinerinių ir montavimo.
„Penkiolika metų rinkoje veikiančios įmonės darbuotojai žino, kad svarbiausia – ne tik inžinerinės ar montavimo kompetencijos, bet ir kruopštumas, atsakingumas, nes dirbame su garsiais prekiniais ženklais, montuojame neretai nestandartinius, pagal specialius užsakymus pagamintus gaminius. Šiuo atveju mums padeda ir jau minėti gamintojai, su kurių gaminiais dirbame: mūsų specialistai vyksta pas gamintojus, kur įgyja specialių žinių ir įgūdžių. Pavyzdžiui, Belgijos įmonės „DYNACO“ gaminami greitaeigiai vartai, be kita ko, atlaiko ir dideles vėjo apkrovas. Tad mūsų įmonės žmonės turi itin gerai mokėti tokius vartus sumontuoti, nes jų kokybė ir funkcionalumas taip pat labai priklauso ir nuo tinkamo montavimo“, – sako įmonės UAB „Darus“ projektų vadovas K.Bakučionis.
UAB „Darus“ nuotr.
Pranešimą paskelbė: Lida Lapkienė, MB „Redakcija plius”