Studijos - Karjera

Trikdžiai ir pagalbininkai siekiant savirealizacijos

Vaikystėje vaikams bandoma įdiegti nuo pat mažumės daugumą manierų dažnai tiesiog pamirštant jų pačių kūrybingumą. Mokykloje prasideda pažymiai. Vaikas ir paauglys turi atitikti tam tikrus standartus. Tada prasideda studijos per kurias asmuo bando sukurti save, kad būtų patrauklus darbdaviams. Tuomet dažnai vietoj savęs realizacijos atsitinka taip, kad asmuo bando pateisinti kitų žmonių lūkesčius. Bet kartais vieną dieną susivokia, kad vis dėl to ne kitus reikia patenkinti, o patį save.

Tu esi tas, kuris gali išjudinti nusistovėjusius standartus

„Kur yra tas potencialas suteikiantis jėgų eiti ir siekti savo svajonės? Kur ir kaip pradėti? Ką aš galiu padaryti realizuodamas svajones? Realizuodamas savo tikrą potencialą?” – šie klausimai iškyla neretam.

„Kiekvienas save gerbiantis psichologas pasakytų, kad vienintelis žmogus, kuris gali kažką keisti ar padaryti yra tik pats žmogus. Kito žmogaus pakeisti neįmanoma. Niekas negali pakeisti savo tėvų, mokytojų, partnerio, bet žmogus už kurį gali prisiimti atsakomybę, yra tas pats asmuo. Taigi, jeigu kyla klausimas: kur yra potencialas ir jėga kurti ir realizuoti save, atsakyčiau – tai tik jame pačiame”, – sako Evelina Tamulaitienė, UAB Berklis direktorė, maksimaliai įdarbinusi savo talentus ir save realizavusi mylimose veiklose („SEO MAMA” SEO ir interneto rinkodaros, socialinės medijos paslaugų paslaugų teikėja, jau 4-erius metus intensyviai veikiančios rinkoje „SEO AKADEMIJA” įkūrėja, metodikos autorė ir lektorė, „Rašytojų akademija” įkūrėja, metodikos autorė, lektorė, Savirealizacijos paieškų projekto „Savirealizacijos paieškos.lt” metodikos autorė ir lektorė, instrospekcijos (psichologijoje šis terminas reiškia asmens savistabą) pagrindu išleistos knygos „Širdies dienoraštis” autorė, „Širdies akademija” įkūrėja, knygos „Slaptas 4 moterų dienoraštis” idėjos autorė, iniciatorė ir bendraautorė, giluminio cirkuliacinio kvėpavimo – rebefingo Inspire.lt trenerė.

Pašnekovė pastebi, kad žmonės, kurie užsiima introspekcija ar paprasčiau vadinama – savianalize lengviau „pagauna” idėjas”. Ji mato, kad tie žmonės geriau pažįsta save. Moteris pastebi, kad „vien savianalizė reiškia, kad žmogus tikėtinai stebi savo aplinką, seka ženklus ir bando naujas idėjas integruoti į savo gyvenimą. Bet, visų pirma, svarbiausia atsigręžti į save ir pažinti tą žmogų, su kuriuo praleidžiame daugiausiai laiko – save”.

Dalindamasi savo gyvenimiška patirtimi lektorė mini, kad save realizuoti padėjo susiklostęs laikotarpis, kuriame ji buvo priversta žengti drąsius žingsnius. Padrąsinimui jai padėjo įvairios dvasią pakylėjančios knygos ir lektoriai atrasti internete. Ji šypsodamasi pasakoja: „Jau nuo vaikystės buvau kūrybinga, tai talentų savyje surasti sekėsi lengvai. O visi finansiniai sunkumai po skyrybų ir psichologiniai sunkumai samdomame darbe ko gero tik pagreitino mano norą tuos talentus kuo greičiau komercializuoti”.

Trikdžiai save realizuojant

Net nuo senų senovėje tokie mąstytojai, kaip Augustinas ar Aristotelis savo veikaluose skatina pažinti save. „Šventoji Motina Teresė Avilietė savo „Tobulėjimo kelyje” rašė: „Beveik visos dvasinio gyvenimo bėdos kyla dėl to, kad nepakankamai pažįstame save”. Tačiau savęs pažinimui yra keletą trikdžių, kurių galima išvengti, jeigu juos aptinkame”, – sako E.Tamulaitienė.

Kitų nuomonė

„Interneto platybėse sklando alegorinė gerai žinoma istorija, kurioje du varliukai lenktyniavo lipant stiebu, kuris įlips į aukštą stiebą. Vienas laimėjo, o kitas pralaimėjo. Abu turėjo tuos pačius įsitikinimus, tuos pačius tikslus pasiekti viršūnę, tačiau vienam pavyko, o kitam ne. Paslaptis guli tame, kad vienas buvo kurčias. Šioje istorijoje kitos varlės bežioplinėdamos į tas belipančias vis rėkdavo, kad joms nepavyks. Mat ne varlėms lipti stiebu. Tai tuo pasakymu viena varlė įtikėjo ir nepasiekė viršūnės. Kurčia varlė nėgirdėjo kitų primestos nuomonės ir pasiekė viršūnę. Kiek panašių istorijų galime išgirsti gyvenime. Iš tikrųjų kartais geriau nesiklausyti, ką kiti kalba, bet įsiklausyti į vienintelį patarėją savo širdį, kuri geriau patars negu kiti žmonės, kurių motyvai, jei giliau pakapstytume toli gražu nuo tikrosios laimės linkėjimo asmeniui”, – įžvalga dalijasi Evelina Tamulaitienė.

Nesugebėjimas perlipti per savo baimes

Baimės lydi žmogų per visą jo gyvenimą. Jos parodo į kurią pusę reikia bėgti. Pirma, jeigu į tave bėga vilkas, geriau bėgti nuo jo. Tačiau jeigu siekiant svajones reikia mesti darbą ir ši rizika kelia baimę. Būtent ši baimė rodo, kad reikia bėgti į ją. Drąsa nereiškia, kad reikia nebijoti, drąsa yra, kai žvelgiama baimei į akis. „Dažnai žmonės bijo imtis savo svajonių, tik todėl, kad bijo prarasti „saugumo” jausmą (samdomas darbas, sutuoktinis ir t.t.). Bet, jei pasigilintume, suprastume, kad šiame gyvenime vienintelė saugumo garantija galioja šiai sąlygai: nuolat viskas kinta. Visa kita nesaugu. Bet kada tavo „saugiam” darbdaviui gali nutikti bėda ir liksi be darbo. Bet kada sutuoktinis gali susirasti kitą mylimąjį (-ąją) ir liksi be „saugumo” ir be savo „bankomato”. Todėl gerai „paknaisioti” savyje tūnančius lobius ir prižadinti jėgą gyventi savaip – tikrai verta”, – pastebi praktikė E.Tamulaitienė.

Senos proto programos

Pasak E. Tamulaitienės įvairūs ribojantys proto įsitikinimai, pasenusios proto programos sekina žmogaus galimybes. Pašnekovė dalijasi: „Pamenu, jau turėdama savo privačių SEO paslaugų (interneto rinkodaros) užsakymų, vis tiek bijojau mesti samdomą darbą, nes galvojau, kad „prapulsiu”. Mano ribojantis proto įsitikinimas buvo – kad samdomas darbas yra saugumo viršūnė. Ir kiek tokių minčių kalėjimų žmogus per gyvenimą susikuria!”.

Pagalbininkai save realizuojant

Kaip ir trikdžiai yra savirealizacijos kelyje taip ir pagalbininkai ištiesia ranką eiti tiesesniu savirealizacijos keliu. Štai keletas iš jų:

Viskas priklauso nuo požiūrio

Optimistas matydamas pripiltą pusę stiklinės vandens sakys, kad ji puspilnė, pesimistas matydamas pusę stiklinės sakys – pustuštė. Tiek vienas, tiek kitas yra teisūs, stiklinėje tėra tik pusė stiklinės vandens, o tai yra pusiau pilna stiklinė. „Klausant savęs lengva sužinoti, ko noriu, kokie mano tikslai, kokie motyvai tų tikslų. Tuomet tereikia nusiteikti geriems rezultatams ir išlaikyti gerą nuotaiką. Su entuziazmu sekasi geriau dirbti ir siekti svajonių. Pastebėjau, Dievas padeda dėkingiems ir laimingiems žmonėms, o ne nuolat zyziantiems, kad viskas yra blogai. Kur mintis – ten veiksmas. Kokia mintis, toks ir rezultatas”, – pastebi Evelina Tamulaitienė.

Širdies balso įsiklausymas

Juk yra tas mažas balsas, kuriuo galima pasitikėti. Vieni tai vadina nuojauta, kiti širdies balsu. Evelina Tamulaitiene dalinasi apie įsiklausymą: Juk kaskart einant savirealizacijos keliu po kiekvieno žingsnio seka maža pergalė. Ir taip pergalė po pergalės žmogus pagaliau pradeda tikėti savimi. Jeigu asmuo tikrai įsiklauso į save, savirealizacijos kelias tampa pilnas palaiminančių ženklų, tarsi užtvirtinančių žmogaus pasirinkimą eiti savuoju keliu. Širdis visada žino atsakymą. Bet koks „kabliukas” mano širdy dėl kažkokio klausimo reiškia, kad aš negaliu sukti į tą sprendimą, kurį diktuoja tik protas. Kai pasiekiu proto ir širdies harmonija bet kuriuo klausimu, suprantu, kad tai ir yra kryptis, kur link turiu eiti ir ką daryti”, – sako pašnekovė.

Pasitikėjimas

Svarbus momentas, kai tiki savo jėgomis. Pažindamas save pažįsti ką gali ir ko nebegali, tai veda prie savęs pasitikėjimo.Pašnekovė dalijasi savo patyrimu: „Mano smalsumas savęs pažinime buvo nesustabdomas. Aš kiekvieną dieną vis atrasdavau kažką naujo ir įdomaus pačioje savyje. Kuo daugiau gilinausi, tuo labiau supratau, kiek daug „Aš galiu” to, ko noriu klausydama savo širdies balso (intuicijos). O šis suvokimas yra esminis žmogaus savirealizacijos paieškų kely”.

Pabaigai

Nors dažnai tenka girdėti posakį: „jei nenori susigadinti hobio, niekada nepaversk jo darbu”, pasak Evelinos Tamulaitienės tas savybes, kurias savyje žmogus daug metų nešiojasi savyje vis tik patogu, kai įdarbina. Taip ir nutiko jai pačiai. Tuos įgūdžius, kuriuos dabar naudoja įvairioms veikloms, ji jau turėjusi vaikystėje. „Vaikystėje buvau ir uždara, ir tuo pačiu labai mėgau bendrauti, bet ne gyvai, o raštu. Tuo metu nebuvo interneto, tad į dieną išsiųsdavau vaikiškuose laikraščiuose ir žurnaluose išreiškusiems norą susirašinėti vaikams po 35 laiškus ir tiek pat gaudavau atgal. Buvau rašytinės komunikacijos „maniakė”. Kita savybė – pomėgis rašyti. Labai gerai sekėsi rašyti įvairius tiek lietuvių, tiek užsienio kalbos rašinius, kurdavau ir eiles, ir apsakymus. Buvo atvejų, kai per vieną pamoką parašydavau rašinį sau, o per kitą suolo draugei tiesiai į jos sąsiuvinį savo ranka, bet jos raštu.

Augau apsunkintomis tik atgimusios Lietuvos sąlygomis, kai klestėjo reketas. O vien motinos išlaikomoje šeimoje turėjau vyresnį brolį, kuris tikrai nestokojo parūpinti šeimai ekstremalių situacijų. Tad išsilavino kitas įgūdis – greitas informacijos surinkimas, apdorojimas ir išeičių ieškojimas.

Taip pat labai sekėsi piešti ir galvoti įvairias kūrybines idėjas per mokyklos renginius. Jeigu artėdavo koks renginys, mane iš pamokų mokytojos išsiprašydavo puošti renginį piešimu.

O taip pat dievinau būti gamtoje, užaugau dėkingoje pilnoje įspūdingos gamtos vietovėje. 

Taigi, visa tai ir dar daugiau prisiminus, kiek lobių savyje galima jau suskaičiuoti? – Kūrybiškumas, rašymas, informacijos valdymas, komunikacija, išradingumas, stiprybė, smalsumas, tyrinėjimas (gamta). Taigi, užaugus beliko tik išnaudoti šias dar vaikystėje įgytas savybes ir paversti tai savo mylima veikla. Šiandien informacijos valdymo ir komunikacijos savybės tapo mano SEO paslaugų verslu „SEO MAMA”, noras išlaisvinti kūrybos talentą tapo marketingo agentūros „BERKLIS” kūrybinių paslaugų teikimo verslu, meilė rašymui ir knygoms išsivystė į „RAŠYTOJŲ AKADEMIJOS” veiklą, kur padedu kitiems įdarbinti savo talentą rašyti, išmokau uždirbti iš rašymo, patiems kūrybingiausiems, tačiau nedrąsiems (tokių žmonių be galo daug) padedu parašyti knygas. O ir pati rašau knygas, išleidau „Širdies dienoraštį” bei su Rašytojų akademijoje sutiktomis bendraautorėmis „Slaptą 4 moterų dienoraštį”. Komunikacijos ir noro dalintis savybės atvedė prie „SEO AKADEMIJOS” mokymų agentūros veiklos, kur jau keturis metus padedu žmonėms sutaupyti daug pinigų kuriant savo WEB puslapio interneto rinkodaros strategiją – paprastai perprantant interneto paieškos variklių paslaptis. Vaikystėje daug laiko buvimas gamtoje suformavo aplinkos stebėjimo, drįsti analizuoti save. Gal be šito nebūčiau tiek daug gilinusi į psichologijos, saviugdos, sąmoningumą auginančias knygas. Todėl vėliau įgytos saviugdos žinios natūraliai išsivystė į pagalbą sustiprėti kitiems per „ŠIRDIES AKADEMIJOS” veiklą. O galiausiai dar prisidėjo ir rebefingo (sąmoningo kvėpavimo) instruktorės veikla („Inspire.lt”). Savęs realizavimas mylimose veiklose natūraliai išsivystė į pagalbą surasti kitiems žmonėms mylimą veiklą ar susirasti mylimą darbą „Savirealizacijos paieškos” mokymų projekto dėka”, – atvirauja pašnekovė.

Parengė Gerda Tėvelytė

Pranešimą paskelbė : Evelina Tamulaitienė, UAB Berklis

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą