Laisvalaikis

„Tik Tok“ – kuo šis naujasis socialinis tinklas žavi jaunimą?

Praėjo vos metai, kai atsirado programėlė „TikTok“, tačiau ji jau buvo atsisiųsta daugiau kartų nei populiariosios „Facebook“, „Snapchat“ ir „Instagram“. Dabar šis tinklas jungia milijardą vartotojų visame pasaulyje, o didžioji jų dalis – paaugliai. Kur slypi tokio žaibiško populiarumo paslaptis?

Jūsų dėmesiui – Arnoldas Lukošius, „Tele2 Inovacijų biuro“ ekspertas, aptaria 4 svarbiausius naujosios platformos išskirtinumus.

  • Kaip veikia TikTok?

Ši platforma yra skirta trumpų, iki minutės trunkančių vaizdo įrašų kūrimui ir peržiūrai. Kaip ir „Instagram“ ar „Snapchat“ programėlėse, jie yra vertikalaus formato ir yra skirti būtent telefonams. „TikTok“ turi daugybę vaizdo filtrų bei muzikinių takelių tokių įrašų įgarsinimui. Aplikacija itin skatina bendravimą tarp vartotojų, pavyzdžiui, vieni kitiems kurti atsakomuosius vaizdo įrašus arba vadinamuosius „duetus“. Turinio šioje platformoje yra labai daug, o gausoje nepasimesti padeda grotažymės – jomis vaizdo įrašai yra grupuojami pagal įvairius iššūkius, populiariausius juokelius ar temas.

  • Kuo TikTok skiriasi nuo kitų soc. tinklų?

Įsivaizduokite, koks būtų jūsų „Facebook“ srautas, jei tinkle neturėtumėte jokių draugų, sekamų vartotojų ar puslapių? Būtent toks yra platformoje „TikTok“. Užuot teikęs pirmenybę draugų ar reklamuojam turiniui, šis tinklas turi skiltį „For You“ (liet. Skirta tau), kurioje  pateikiami tik tie vaizdo įrašai, kurie galėtų patikti konkrečiam vartotojui. Mechaninis aplikacijos algoritmas nuolat mokosi, kas kiekvienam vartotojui yra įdomu, ir pateikia tik jam aktualų turinį. Tarpusavyje bendrauti gali tik tie programėlės naudotojai, kurių interesai tuo metu sutampa: jie priima vienodus iššūkius, naudoja panašias grotažymes ir dalyvauja tuose pačiuose kolektyviniuose juokuose. Pomėgiams pasikeitus – keičiasi ir laikinųjų draugų ratas. Kitaip tariant, „TikTok“ vartotojų turinio srautas priklauso ne nuo realių pažįstamų rato, bet nuo grotažymių.

  • Kodėl jaunimui ši aplikacija yra tokia patraukli?

Pagrindinė turinio kūrėja aplikacijoje „TikTok“ yra pati tinklo bendruomenė. Iššūkiai, kolektyviniai memai, grupiniai pokštai – visa tai sukuria, stebi, ir, ne mažiau svarbu, populiarina patys vartotojai. Be to, „TikTok“ yra vieta tokiam turiniui, kurio kitur publikuoti vartotojai galbūt nedrįstų. Čia galima išvysti ir juokinančius, ir svetimos gėdos jausmą sukeliančius vaizdo įrašus. Panašu, kad tokio autentiškumo ir reikia jaunimui – daugiau nei pusė aktyvių aplikacijos naudotojų yra iki 24 metų amžiaus.

  • Populiariu gali tapti bet kas

Nors kituose socialiniuose tinkluose, nesant įžymybe, tūkstantiniams sekėjų būriams pritraukti prireikia daug pastangų ir laiko, platformoje „TikTok“ populiarumą pelnyti galima vos vienu vaizdo įrašu. Juo pasidalinus su tinkama auditorija, galima akimirksniu sulaukti atgalinio ryšio iš tūkstančių vartotojų ir taip savo turinio pasiekiamumą padidinti eksponentiškai. Tiesa, šlovė čia irgi itin trapi. „TikTok“ platformoje esi geras tiek, kiek buvo geras paskutinysis tavo turinio vienetas. Naujas bus prastos kokybės? Auditorija pabėgs kitur. Be to, ir pats tinklo algoritmas skatina nuolatinį judėjimą nuo vienos auditorijos, grotažymės ar iššūkio iki naujų, todėl tos pačios tematikos turinys ilgai populiarus nebūna.

Šaltiniai:

https://mediakix.com/blog/top-tik-tok-statistics-demographics/

https://www.theverge.com/2019/8/2/20748800/tiktok-1-year-anniversary-bytedance-most-popular-hashtags-monthly

Pranešimą paskelbė: Emilija Bertašiūtė, UAB „Publicum”

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą