Laisvalaikis

TIESIOGIAI. Vasario 16-osios išvakarėse apie pirmąją nepriklausomos Lietuvos valstybės ponią Sofiją Smetonienę

Vasario 15 d., ketvirtadienį, 16 val. Kauno apskrities viešoji biblioteka kviečia prisijungti prie bibliotekos Facebook paskyros pokalbiui su knygos „Ponios Smetonienės virtuvė“ autorėmis istorike Ingrida Jakubavičiene ir istorijos entuziaste Jolita Bernotiene.

Sofija Smetonienė – viena ryškiausių tarpukario asmenybių. Viena iš tų, kuri priklauso Lietuvos istorijai, ir viena iš tų, apie kurią išties žinome per mažai. Kas gi buvo Sofija iki tol, kol tapo šalies vadovo žmona? Ką jai teko patirti vyrui pasitraukus iš aukščiausių pareigų? Ar apskritai yra svarbus į oficialumo paraštes nuėjęs kasdienis žmogaus gyvenimas?

Antano ir Sofijos Smetonų šeimos istorija beveik tiesiogiai atspindi Lietuvos istoriją: abu dalyvavo kuriant ir įtvirtinant valstybę, šeima pateko į tuos pačius istorijos krumpliaračius kaip visa Lietuva. Smetonos buvo iš skirtingų socialinių sluoksnių: Sofija Chodakauskaitė – bajoraitė, Antanas Smetona – valstiečio vaikas.

Autorė I. Jakubavičienė teigia, jog įprasta, kad dalis istorinių faktų apie prezidentą Antaną Smetoną tarsi savaime perkeliama ir S. Smetonienei. O prof. dr. Virginija Jurėnienė apie knygą atsiliepia kaip apie geriausiai parodančią, kokia vis dar patriarchalinė Lietuvos visuomenė buvo XX a. pirmoje pusėje.

Vasario 16-osios išvakarėse su knygos autorėmis kalbėsimės apie prezidentienės vaikystę Gavenonių dvare, nepriklausomos Lietuvos sociokultūrinę aplinką, kuri supo neeilinį statusą turėjusią moterį; emancipacijos proveržius, tradicinius ir oficialius vaidmenis, aukštuomenės labdaros pokylius, stalo etiketą, maisto kultūrą, rūkymą ir preferanso vakarus. Ir be viso to – apie prezidento šeimos santykius ir paskutinį gyvenimo tarpsnį pasitraukus iš Lietuvos.

Knyga iliustruota spalvotomis archyvinėmis fotografijomis, kurios kuria neįtikėtiną laiko dvasią, lyg iš tikrųjų galėtum užuosti Lietuvos orą, kuriuo ši moteris kvėpavo. Pasakojimo įspūdį ir Smetonienės portretą sustiprina jos rašyti ir jai rašyti laiškai. Knygoje – per 50 smetoniškų receptų, kuriuos autorės išbandė ir aprašė pačios.

Ingrida Jakubavičienė, istorikė, humanitarinių mokslų daktarė, Smetonų šeimos tyrėja, parašiusi knygas: „Seserys: Sofija Smetonienė ir Jadvyga Tūbelienė“ (Versus Aureus, 2014), „Duetas: Antanas ir Sofija Smetonos“ (Versus Aureus, 2016), Prezidento sargyboje: leitenanto Povilo Skardžiaus istorija (Versus Aureus, 2017), „Portretas: Juozas ir Jadvyga Tūbeliai“ (Tyto Alba, 2020)

Jolita Bernotienė, istorijos entuziastė, ekonomistė, IT inovacijų ekspertė, knygos „Karalienės Bonos virtuvė“ (Aukso žuvys, 2019) bendraautorė.

Pranešimą paskelbė: Diana Poliakovaitė, Kauno apskrities viešoji biblioteka

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą