Laisvalaikis

Televizorių žargonas: 6 sąvokos, kurias turėtų suprasti kiekvienas pirkėjas  

Nors televizoriai laikomi vienais seniausių ir populiariausių buitinės elektronikos prietaisų, naujo įrenginio pirkimo procesas šiomis dienomis išlieka labai sudėtingas. Tobulėjant technologijoms, gamintojai reklamose ir produktų aprašymuose pradeda naudoti vis daugiau vartotojams nesuprantamų techninių terminų, todėl televizoriaus pasirinkimas neretai prilygsta galvosūkio sprendimui.

Dėl šios priežasties žemiau pateikiame trumpą svarbiausių šiuolaikinių televizorių terminų žodynėlį, kuris suprantama kalba paaiškins techninį žargoną ir padės nepadaryti klaidos, renkantis naują modelį.

4K ir 1080p

Raiška, dar kitaip vadinama rezoliucija, yra vienas svarbiausių televizoriaus parametrų, kadangi nuo jo tiesiogiai priklauso atkuriamo vaizdo kokybė. Dauguma šiuolaikinių televizorių pasižymi 4K standartu, o pigesni modeliai – žemesniu 1080p, dar vadinamu „Full HD“.

Tačiau ką iš tiesų reiškia šie ženklinimai? Televizoriaus ekranas sudarytas iš mažų švieselių, dar vadinamų pikseliais. Kuo jų daugiau, tuo detalesniu ir aiškesniu vaizdu galėsite mėgautis. 4K rezoliucijos atveju ekrane yra 2160 pikselių eilių, o 1080p – 1080 eilių. Kitaip tariant, 4K televizoriai siūlo du kartus geresnę vaizdo kokybę už 1080p.

Atsinaujinimo dažnis

Dažnu atveju prie rezoliucijos gamintojai taip pat mėgsta paminėti ir atsinaujinimo dažnį, kuris matuojamas hercais. Šis parametras nusako, kiek kartų per sekundę vaizdas gali atsinaujinti televizoriaus ekrane. Kuo hercų skaičius didesnis, tuo sklandžiau ir maloniau akiai bus atkuriamas video turinys. Dauguma pigesnių televizorių apsiriboja 60 Hz, o pažangesni modeliai, tokie, kaip naujasis „Samsung Neo QLED 4K“, gali pasigirti 120 Hz dažniu. Tai ypač įvertins žaidimų konsolių savininkai, kadangi greičiau ekrane atsinaujinantis vaizdas jiems taip pat suteiks pranašumą prieš virtualius varžovus.

Kontrastas

Nemaža dalis televizorių ekspertų laikosi nuomonės, kad kontrastas yra vienas iš trijų svarbiausių įrenginio pasirinkimo kriterijų. Jis skaičiumi apibūdina skirtumą tarp paties šviesiausio ir tamsiausio ekrano galimo atkurti vaizdo. Kuo kontrastas didesnis, tuo daugeliui vartotojų ekrane matomas turinys atrodo patrauklesnis, kokybiškesnis ir lengviau įžiūrimas, kadangi šviesūs objektai lengviau išskiriami iš tamsesnio fono. 

Matymo kampas 

Neretame interjere labai sunku televizorių įkomponuoti taip, kad jis atsidurtų tiesiai priešais žiūrovų akis. Taip pat daugelis žmonių ne visada televizorių žiūri sėdėdami svetainėje, ant sofos – kartais mėgstamą serialą ar sporto rungtynes tenka stebėti viena akimi, virtuvėje gaminant maistą. Kuo didesnis ekrano matymo kampas, tuo ryškesnis vaizdas bus žiūrint iš šono ir, atliekant kitus darbus, prireiks mažiau pastangų akies krašteliu sekti televizoriaus rodomą turinį.

HDR 

HDR trumpinys lietuviškai reiškia aukštą dinaminį diapazoną. Norint išnaudoti šios technologijos teikiamus privalumus, ją turi palaikyti tiek televizorius, tiek žiūrimas turinys – pastarojo ypač sparčiai daugėja „Netflix“, „YouTube“ ir „Amazon Prime Video“ platformose. HDR smarkiai pagerina spalvas, kontrastą ir šviesumą, todėl įvairios įspūdingos filmų ar serialų scenos tampa dar realistiškesnės ir aiškesnės. Tai ypač nesunku pastebėti naktį filmuotuose vaizduose, kuriuose dėl HDR tampa pastebimi šešėliai, atspindžiai ir veikėjo veido mimikos, kurie be tiesiog HDR nebūtų matomi.

Quantum Dot 

„Quantum Dot“ užrašą pastaraisiais metais galima rasti vis daugiau televizorių aprašymų. Šią technologiją palaikančių televizorių ekranai turi papildomą sluoksnį, sudarytą iš kvantinių taškų, kurie smarkiai pagerina atspalvių atkūrimą. Dėl šios priežasties „Quantum Dot“ televizorių rodomos spalvos bus daug realistiškesnės, sodresnės bei patrauklesnės akiai. Dėl to taip pat nereikės paaukoti ekrano šviesumo –  „Quantum Dot“ išlaikys ryškias spalvas visais šviesumo lygiais.

LED

Kiekvienas televizorius kažkokiu būdu apšviečia savo ekraną. Ekonomiškiausias būdas tai padaryti yra apšviesti ekraną iš apačios – tam naudojama LED elementų juostelė. Aukštesnės klasės televizoriai apšviečiami iš galo, tai leidžia įjungti apšvietimą tik toje vietoje, kur jis reikalingas. Svarbu, kad televizorius turėtų kuo daugiau LED elementų ir geresnį jų pritemdymo valdymą, kad galėtų tiksliau apšviesti ryškias vaizdo detales, bet taip pat išsaugotų detales tamsiausiuose šešėliuose. Ko gero, įdomiausias bendrovės pristatytas sprendimas yra„Quantum Matrix Technology Pro“, kurį galima rasti „Neo QLED 8K“ televizoriuose. Jis derina tūkstančius pačių šviesiausių mini LED elementų su itin tiksliai jų pritemdymą valdančiais ekrano sluoksniais ir 8K raiška, kad užtikrintų visiškai naujo lygio vaizdo detalumą.

Pranešimą paskelbė: Kristina Solomnikova, UAB „Publicum”

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą