Švietimo mainų paramos fondo valdomas projektas „Study in LT“, bendradarbiaudamas su „Work in Lithuania“, pirmą kartą surengė karjeros renginį „Your Dream Career Starts Here“. Ši unikali iniciatyva subūrė beveik 100 motyvuotų studentų iš 20 skirtingų šalių ir 10 Lietuvos universitetų bei darbdavius, ieškančius talentų. Renginiu domėjosi studentai, iš kurių 70 % – magistro paskutinių kursų studentai.
Daugiau nei trečdalis dalyvių yra 2023–2024 mokslo metais Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos skirtų 100 stipendijų užsienio studentams gavėjai. Būtent šiais metais buvo skatinama rinktis prioritetines studijų kryptis – gyvybės, inžinerinius ir IT mokslus. Šių sričių specialistų labiausiai trūksta Lietuvos darbo rinkoje.
Bendradarbiavimo ir integracijos skatinimas
„Šio renginio tikslas – skatinti bendradarbiavimą tarp rinkos poreikius atliepiančių studijų programų studentų ir darbdavių, kurie ieško aukštos kvalifikacijos specialistų. Be to, mums, kaip organizacijai, yra svarbi sėkminga tiek profesinė, tiek ir socialinė studentų iš užsienio integracija,“ – pažymėjo Indrė Baltraitytė, Švietimo mainų paramos fondo Komunikacijos skyriaus vadovė.
Verta paminėti, jog Fondas sistemingai siekia, kad kuo daugiau Lietuvoje studijas baigusių užsienio studentų pasiliktų gyventi šalyje, stiprintų socialinius ryšius, mokytųsi lietuvių kalbos ir sėkmingai integruotųsi į darbo rinką.
Ekonominė užsienio studentų nauda Lietuvai
Švietimo mainų paramos fondo rengtos apklausos duomenimis, net 79,7 % nedirbančių studentų teigė norintys įsidarbinti, tačiau didžiausia kliūtis – kalbos barjeras, kurį įvardijo 49,6 % respondentų. Be to, 23,6 % studentų nurodė, kad informacijos apie darbo galimybes Lietuvoje visiškai nepakanka, o 20,3 % – kad jos trūksta. Tokie renginiai kaip „Your Dream Career Starts Here“ siekia šias problemas spręsti.
Agnė Perednė, „Work in Lithuania“ investicinės aplinkos ekspertė pažymi – „Tarptautinių studentų, besirenkančių visas studijas Lietuvoje, skaičius kasmet auga. Daugelis jų nori pasilikti, kurti karjerą ir prisidėti prie Lietuvos ekonomikos, tuo pačiu padėdami spręsti darbo jėgos trūkumo problemas. Vis dėlto jiems dažnai trūksta informacijos, padedančios suprasti vietinę darbo rinką, ir renginių, skirtų užmegzti ryšius su darbdaviais, kurie priima tarptautinius talentus. Labai svarbu, kad tokie karjeros renginiai kaip šis taptų įprastine praktika.“
Apskaičiuota, kad vieno užsienio studento sukuriama ekonominė nauda Lietuvos biudžetui siekia apie 11,8 mln. eurų per metus arba 980 tūkst. eurų per mėnesį. Indrė Baltraitytė akcentavo: „Prioritetinės studijų kryptys – gyvybės, inžinerijos ir IT mokslai – yra būtent tos sritys, kuriose Lietuvoje labiausiai trūksta specialistų. Todėl mūsų tikslas – skatinti tarptautinius studentus likti Lietuvoje ir prisidėti prie šalies ekonomikos bei visuomenės gerovės.“
Darbdavių ir studentų atsiliepimai apie renginį
„Buvo garbė susitikti su tiek daug sėkmingų, novatoriškai mąstančių ir aktyviai besidominčių darbo rinka studentų, iš įvairių Lietuvos universitetų. Salėje tvyrojo puiki energija, o atmosfera buvo labai šilta ir draugiška. Tikime, jog didelė motyvacija ir entuziazmas parodė norą žengti žingsnį, sėkmingos karjeros link, taip prisidedant ir prie mūsų įmonės sėkmės”, – komentavo „Western Union Lietuva“ atstovai Artjoms Bikovskis, personalo atrankos specialistas, ir Donata Dzidzevičiūtė, vyresnioji personalo atrankos specialistė.
„Nuostabu matyt studentus, norinčius kurti savo karjeros kelią Lietuvoje. Todėl viena svarbiausių „CyberCare“ misijų – padėti jauniems žmonėms žengti pirmuosius karjeros žingsnius technologijų sektoriuje. Šiais metais prie mūsų komandos prisijungus dešimtims užsienio studentų, jau džiaugiamės darbo kartu rezultatais, tad buvo malonu dalyvauti renginyje ir turėti galimybę susitikti su dar didesne užsienio studentų auditorija bei gyvai pristatyti karjeros galimybes mūsų įmonėje ir visame „Tesonet“, – dalinosi Austėja Drapanauskaitė, „Cybercare“ talentų pritraukimo specialistė.
„Renginyje sutikau kelias, mane, kaip teisininkę dominančias įmones. Buvo išties gera atmosfera ir puiki galimybė iš pirmų lūpų sužinoti apie darbo pobūdžio subtilybes ir smulkmenas, kurių nedrįstum paklausti per įprastus darbo pokalbius.“ – pasakojo Ksenija, Vilniaus universiteto studentė iš Ukrainos.
Eljin, VILNIUS TECH studentas iš Azerbaidžano pridūrė: „Manau, kad tokio tipo renginiai, mums, užsieniečiams yra ypač svarbūs ir naudingi. Tai papildoma galimybė atrasti darbdavius ir su jais susipažinti. Tiesa, dar prieš renginį, vienai iš čia buvusių įmonių jau išsiunčiau CV.”
Kitas žingsnis – tradicija?
Švietimo mainų paramos fondo atstovės teigimu, tokio tipo renginys „Your Dream Career Starts Here“ galėtų tapti kasmetiniu, dar labiau stiprinančiu užsienio studentų integraciją ir darbdavių susidomėjimą šiais talentais.
Pranešimą paskelbė: Indrė Baltraitytė, Švietimo mainų paramos fondas