Sveikata

Svečiai iš Vokietijos ir Izraelio sanatorijose tikisi gydymo, lietuviai – prestižo ir malonumų

Birštono “Versmės” sanatorijos vadovas gydytojas reabilitologas Antanas Danys renginyje “Sveikatos dienos 2018” pateikė pavyzdį iš savo praktikos, kaip mūsų tautiečiai ieško sanatorijose malonumų, o ne sveikatos. “Jei savo paslaugas perkantiems klientams paskiriame kineziterapiją, t.y. mankštą, jie piktinasi gavę per prastą procedūrą, tačiau jei paskirtume tris masažus per dieną, iš kurių naudos gerokai mažiau, jie būtų labai laimingi”.

Pasak A.Danio, Lietuvoje nemažai žmonių painioja SPA ir gydomąsias reabilitacijos paslaugas. Pirmoji skirta suteikti žmogui malonumą, orientuota į pojūčius – vaizdą, garsą, kūno atsipalaidavimą. Angliškai tai vadinama wellness SPA (vert. geros savijautos SPA) ir yra labai populiari Europoje. Tačiau mes pasirinkome reabilitacinio gydymo kryptį, esame akrediduoti kaip gydymo įstaiga LR Sveikatos apsaugos ministerijoje. Iš dalies pasirinkimą lėmė partnerių iš Vokietijos bei Izraelio patarimas: „Jokiu būdu nesireklamuokite kaip SPA, nes mūsų žmonėms aktualesnis yra gydymas”. „Taigi, mes niekur nesakome, kad esame SPA, deja, kai kurie atvykusieji dėl to nusivilia“,- sako A.Danys.

Kasmet „Versmės“ sanatorijoje gydosi ar ilsisi daugiau kaip 8000 žmonių. Daugiau kaip pusė – apie 55 proc. – yra ligoninių atsiųsti pacientai, patyrę traumas, operacijas ar sunkias ligas. Svarbiausias uždavinys – grąžinti jiems sveikatą, darbingumą ar galimybę judėti, kad jie netaptų našta valstybei ir savo artimiesiems. Todėl „Versmėje“ dirba net 45 licencijuotos slaugytojos ir 17 gydytojų – reabilitologų.

Kita dalis – apie 45 proc. svečių yra vadinamieji sveikatos turistai, atvykstantys iš Lietuvos, Vokietijos, Lenkijos, Izraelio ir kitų šalių. Kaip sako A.Danys, iš medicininės pusės – tai labai patogūs klientai, kuriems nereikia visą parą budinčių medikų pagalbos, slaugytojų, medikamentų. „Čia atskiro paminėjimo verti svečiai iš Izraelio, kai kurie iš jų tapo nuolatiniais mūsų klientais ir atvyksta kasmet. Jie renkasi pigesnius kambarius, tačiau stengiasi išbūti sanatorijoje kiek leidžia galimybės ilgiau. Tai labai racionalus požiūris. Moksliniai tyrimai ir mūsų praktika rodo, kad norint „atsijungti“ nuo kasdienės rutinos reikia maždaug pusantros savaitės. Jei jaučiate įvairius nuovargio simptomus – nedidelius sąnarių, stuburo skausmus, sumažėjusį darbingumą, dirglumą ir nemigą, savaitgalio SPA neužtenka, reikia bent 8-10 procedūrų, kad atgautumėte jėgas be vaistų“,- teigia A.Danys ir priduria: „Susidaro įspūdis, kad lietuviai renkasi poilsio vietas ne tam, kad atgautų jėgas, o tam, kad patalpintų įspūdingesnių nuotraukų socialiniuose tinkluose. Pamirštama, kad ne liukso klasės kambarys, o profesionaliai sudarytas gydymo planas padeda atgauti jėgas“.

Paklaustas, ar tai ne per didelė prabanga, „Versmės“ vadovas atsako: „Skirtingai nei prabangos prekių, sveikatos neįmanoma nusipirkti su didžiule nuolaida arba laimėti loterijoje“.

Jovita Tirvienė, AB sanatorijos „Versmė“ valdybos pirmininkė, Birštono savivaldybės administracijos Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėja priminė, kad ši įstaiga yra orientuota į vidutines pajamas gaunančius tautiečius: „Per ketverius metus mūsų paslaugos nebrango, o kokybė gerėjo. Tapome įperkami didesnei daliai žmonių“.

Pasak J.Tirvienės, „Versmė“ yra savivaldybei priklausanti įstaiga. „Nors viešojoje erdvėje kalbama, kad valstybei priklausančios įstaigos dirba neefektyviai, mūsų pavyzdys byloja priešingai“,- sako J.Tirvienė. „Keturiolika metų iš eilės „Versmė“ dirba pelningai, įskaitant krizinius 2008-2009 m. Nuolatinis kambarių užimtumas siekia 80 proc. ir daugiau. Iš sveikatos turizmo uždirbamos pajamos suteikia galimybę ligonių kasų finansuojamiems pacientams nemokamai skirti mankštą baseine, gydomojo purvo ir mineralinio vandens gydomąsias procedūras. Be to, kasmet į savivaldybės biudžetą vien pagalvės mokesčio sumokame apie 35 tūkst. eurų. Pasisekė išsaugoti nuo emigracijos profesionalų 196 žmonių kolektyvą. Kiek įmanoma stengiamės mokėti teisingus atlyginimus, bet žmones „Versmėje“ laiko ne tik pinigai. Stengiamės išlaikyti pozityvų mikroklimatą darbe, kad nebūtų bereikalingų įtampų, antraip jos persiduos mūsų ligoniams“,- pasakoja J.Tirvienė.

Šiemet „Versmėje“ vyks didžausio gyvenamojo korpuso rekonstrukcija, kainuosianti 4,5 mln eurų. Ji bus vykdoma be Europos Sąjungos ar valstybės paramos, tik iš uždirbtų lėšų ir banko paskolos. Po rekonstrukcijos paslaugos nebrangs, remonto metus sanatorija veiks, bus uždaromos tik atskiros pastato dalys.  

Pranešimą paskelbė : Austė Korbutė, Informacijos vadybos centras

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą