Sveikata

Svarstote tapti organų donoru? Sutikimą galite pasirašyti užsukę į vaistinę

Aktyvus 27 metų vyras, jauna mergina, gyvenusi kelionių ir įdomių darbų kupiną gyvenimą bei dviejų mažų vaikų motina. Visiems jiems teko išgirsti tą pačią gąsdinančią diagnozę – širdies nepakankamumas. Šiandien jie džiaugiasi suteiktu antru šansu gyventi ir už tai yra dėkingi savo donorams. Todėl nauja Nacionalinio transplantacijos biuro ir Šaulių sąjungos socialinė iniciatyva „Organų donorystei – TAIP!” drauge su žymiais žmonėmis kviečia apmąstyti donorystės galimybę ir nuo šiol sutikimą pasirašyti paprasčiausiai užsukus į vaistinę.

Vienas donoras gali padėti 7 žmonėms

Šiuo metu Lietuvoje organų ir audinių transplantacijos laukia 301 vienas žmogus. Nors ne visiems pavyksta sulaukti donoro pagalbos, Nacionalinio transplantacijos biuro direktorius Arūnas Bagotyrius pastebi, kad transplantacijų skaičius pastaraisiais metais išties pradėjo augti.

„Kiekviena sėkminga transplantacija yra lygi antram šansui gyventi. Kaskart sulaukus naujo pasirašyto sutikimo donorystei žinome: tai galės sugrąžinti gyvenimo džiaugsmą netgi 7 žmonėms. Todėl džiaugiamės, kad vis daugiau lietuvių sutinka tapti donorais. Matome, kad vien praėjusiais metais transplantacijų skaičius išaugo 30 proc., taip pat šiemet jau galėjome padėti 63 žmonėms“, – pasakoja A. Bagotyrius.

Išgelbėti gyvybę nieko nekainuoja. Nacionalinio transplantacijos biuro direktorius pasakoja, kad organų donorystės dėka kasmet išgelbėjama vis daugiau gyvybių. 2020 metais buvo atliktos 155 transplantacijos, o pernai skaičius išaugo iki 200 transplantacijų.

Tapti donorais kviečia ir žymūs žmonės

Organų donorystės tema iki šiol jautri visuomenėje, teigia Nacionalinio transplantacijos biuro direktorius. Todėl siekiant šviesti visuomenę gegužės mėnesį buvo pradėta socialinė kampanija „Organų donorystei – TAIP!”. Prie iniciatyvos noriai jungėsi ir tokie žymūs žmonės kaip E. Jakilaitis, kunigas A. Toliatas bei Beata Nicholson.

„Vis dar tenka susidurti su visuomenės baime dėl organų transplantacijos. Visgi ji dažniausiai kyla iš nežinojimo, dėl to drauge surėmę pečius su žymiais žmonėmis padedame naują projektą, kuris, tikimės, padės šviesti visuomenę apie donorystės naudą bei paragins domėtis ir diskutuoti šia tema“, – teigia A. Bagotyrius.

Socialinę kampaniją Nacionalinis transplantacijos biuras pradėjo kartu su Šaulių sąjunga. Taip pat prie jų prisijungė ne tik žymūs asmenys, bet ir vaistinių tinklai.

Donorystės sutikimą galite pasirašyti vaistinėse

Donorystė – tai galimybė suteikti antrą gyvenimą. Nors iš pirmo žvilgsnio donorystės sutikimo pasirašymo procesas gali pasirodyti sudėtingas, „Eurovaistinės“ komunikacijos vadovė Rolanda Lipnevičiūtė teigia, kad tai galima padaryti vos per keletą minučių.

„Pasirašyti donorystės sutikimą išties paprasta. Kiekvienas pilnametis asmuo gali išreikšti palaikymą organų donorystei Lietuvoje vos per keletą minučių. Tai galima padaryti tiek internetu, tiek gydymo įstaigose ar paprasčiausiai užsukus į vaistinę. Apsilankius pas mus dėl donorystės sutarties pasirašymo turėkite su savimi asmens tapatybę įrodantį dokumentą ir kreipkitės į farmacininką, kuris jums pagelbės su sutikimo užpildymu bei atsakys į visus rūpimus klausimus“, – pasakoja R. Lipnevičiūtė.

Vaistinėje pasirašius donorystės sutikimą, šis bus išsiųstas į Nacionalinį transplantacijos biurą, kuris nurodytu asmens adresu pristatys Donoro kortelę. Visgi svarbiausia ne turėti pačią Donoro kortelę, bet apie savo apsisprendimą pasikalbėti su artimaisiais. Todėl Nacionalinis transplantacijos biuras skatina žmones kalbėtis, nes tai netekties akimirką daugybę kartų palengvins artimųjų pasirinkimą.

Pranešimą paskelbė: Kamilė Rutkaitė, Eurovaistinė, UAB

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą