Laisvalaikis

Šv. Jonų bažnyčioje – koncertas Vilniaus vargonų dirbtuvės 50-mečiui

Sausio 15 d. 18 val. Vilniaus universiteto (VU) Šv. Jonų bažnyčioje vyks pirmasis šių metų koncertas iš ciklo „Muzikos valanda“. Koncertas skiriamas Vilniaus vargonų dirbtuvės 50-mečiui, o šiais unikaliais instrumentais skambins net keturi vargonininkai: Aušra Motūzaitė-Pinkevičienė, Vidas Pinkevičius, Gediminas Kviklys ir Bernardas Vasiliauskas.

Rimantas Gučas, vargonų dirbtuvės įkūrėjas ir vargonų restauratorius, VU Šv. Jonų bažnyčios vargonus vadina svarbiausiu dirbtuvės darbu. „Nuo jų mūsų dirbtuvės veikla prasidėjo, iš esmės jais ir baigėsi – 2000 m. šie vargonai buvo pašventinti ir pristatyti Tarptautinės vargonų meistrų bendrijos (ang. International Society of Organbuilders, ISO) kongreso „Balticum 2000“ svečiams. Dalyvavo apie 100 žymiausių vargondirbių iš 18 šalių“, – pasakoja R. Gučas.

Šiandien VU esantys didžiausi vargonai Lietuvoje buvo atkurti Vilniaus vargonų dirbtuvės. Sovietmečiu bažnyčia buvo paversta sandėliu, o vargonai išlaužyti ir išnešioti. Kai 1965 m. Šv. Jonų bažnyčia buvo perduota VU, vargonai buvo pradėti restauruoti, o 1983–2000 m. Vilniaus vargonų dirbtuvei buvo pavesti instrumento atkūrimo darbai. 2000 m. įvyko didžiausių Lietuvos vargonų inauguracija ir joje grojo tie patys vargonininkai, kurie sausio 15 d. muzikuos Šv. Jonų bažnyčioje.

Išskirtinė instrumentų istorija

VU Šv. Jonų bažnyčioje stovinčių vargonų istorija prasidėjo Polocko Jėzuitų bažnyčioje, iš jos jie vėliau atkeliavo į Vilnių. Pradžioje jie buvo daug mažesni. Manoma, kad jų autorius galėjo būti garsus XVIII a. vargonų meistras iš Karaliaučiaus A. G. Casparini arba žymus Vilniaus vargonų mokyklos atstovas Mikalojus Jansonas. Vėliau meistrų Theodoro Tiedemanno ir Juozapo Radavičiaus praplėsti Šv. Jonų bažnyčios vargonai dydžiu stebino amžininkus. Taip pat ir dabar, po daugelį metų trukusių rekonstrukcijos darbų, šie 3 manualų ir 64 registrų vargonai yra didžiausi Lietuvoje.

Šis instrumentas buvo rekonstruotas remiantis Casparini / Radavičiaus dispozicija ir yra tinkamiausias atlikti XVIII a. – XIX a. pirmosios pusės vokiečių kompozitorių muziką. Tačiau juo puikiai skamba ir prancūzų bei kitų šalių kompozitorių kūriniai.

Koncertas yra VU Kultūros centro organizuojamo ciklo „Muzikos valanda VU Šv. Jonų bažnyčioje“ dalis. Ciklo organizatoriai siekia supažindinti klausytojus su daugiau kaip 2000 metų istoriją turinčiu muzikos instrumentų karaliumi, didžiausiais Lietuvos vargonais, atskleisti šio instrumento grožį bei itin plačias galimybes ir siūlo pasižiūrėti nemokamą vaizdo ekskursiją po VU Šv. Jonų bažnyčios vargonus.

Koncerte skambės W. A. Mozarto, M. K. Čiurlionio, M. E. Bossi, E. Elgaro, D. Buxtehude’s, J. S. Bacho, G. A. Mankellio kūriniai ir improvizacijos. Koncertas nemokamas, dalyvaujantys privalo turėti galiojantį galimybių pasą.

Registracija bus vykdoma vietoje. Daugiau apie renginį čia.

Daugiau apie VU Šv. Jonų bažnyčios vargonus skaitykite čia.

Pranešimą paskelbė: Irina Bukina, Vilniaus universitetas

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą