Studijos - Karjera

Su „NASA“ bendrą technologiją vystantis 17-metis žada revoliucingą CO2 perdirbimą

Beveik prieš metus pradėjęs aktyviai domėtis globalinio atšilimo tema, 17-metis vilnietis Mantas Kazėnas ėmė aktyviai ieškoti atsakymų, kaip sustabdyti ar bent prislopinti šį pražūtingą procesą. Galimą atsakymą bei pagrindinę tyrimų krypti jaunuoliui parodė gamta, o atliktas darbas padėjo laimėti pagrindinį tvarių sprendimų konkurso „Shift4 Future“ prizą – kelionę į JAV. 

M. Kazėno darbas, kuriame vaikinas aiškina, kaip CO2 perdirbimui šiandien būtų galima pritaikyti fotosintezės principą, sulaukė aukščiausių komisijos bei žiūrovų įvertinimų. „Būtent tai augalai daro jau tūkstančius metų: jie paima anglies dvideginį ir grąžina jį į savo pradinę formą. Pagalvojau, kad lygiai taip pat būtų galima pasielgti ir su iškastiniu kuru”, – sako M. Kazėnas.

Tvarių sprendimų konkursą „Shift4 Future“ Lietuvos moksleiviams šiemet pirmą kartą organizavo JAV gigantė, saugių apmokėjimų sprendimų lyderė „Shift4 Payments Lithuania“. Specialaus renginio metu Vilniuje buvo apdovanoti 5 finalinių darbų autoriai: Rapolas Žygus iš Klaipėdos, Kristupas Stonkus iš Plungės, Benediktas Žemaitis iš Klaipėdos, Ignas Plunksnis iš Vilniaus ir pirmosios vietos nugalėtojas – Mantas Kazėnas iš Vilniaus.

„NASA“ suteikė vertingų duomenų

Gilintis į temą M. Kazėnui padėjo chemijos mokytojas bei atvirai prieinami informacijos šaltiniai internete bei literatūroje. Tačiau vaikinas pripažįsta, kad didžiausią paspirtį jo darbui suteikė bendradarbiavimas su „NASA“.

„Pradžioje viską bandžiau kurti pats, tačiau tai buvo ganėtinai sunku. Sunku rasti reikiamus duomenis, sunku juos tinkamai ir kritiškai įvertinti. Kai jau galvojau, kad esu aklavietėje – sužinojau, kad ir „NASA“ vykdė projektą šioje srityje. Susisiekiau su jais, gavau daug naudingos informacijos, tyrimų duomenų – tai labai padėjo vėliau kuriant prototipą“, – pasakoja M. Kazėnas.

Kiekvienam, kuris nori save atrasti mokslinėje ar technologijų srityje, jaunuolis pataria – nebijoti klausti profesionalų. „Visi, su kuriais pavyko susisiekti, betarpiškai palaikė, negailėjo nei laiko, nei duomenų. Suprantu, kad ir labai didelės bei įtakingos kompanijos vysto technologijas šia kryptimi. To sieksiu ir pats“, – sako M. Kazėnas, kuris ateityje norėtų rinktis astrofizikos studijas.

Konkursas pritraukė neabejingus planetos ateičiai

Lietuvoje veikianti JAV IT sprendimų milžinė „Shift4 Payments Lithuania“ šiemet pirmą kartą pakvietė 8-12 klasių Lietuvos moksleivius įvertinti sau ar savo bendruomenei būdingus įpročius ir pasiūlyti draugiškesnius aplinkai sprendimus.

Tarp konkurso dalyvių pasiūlytų idėjų – dirbtiniu intelektu valdomos maisto atsargos, skraidančios picų dėžės, ilgaamžiška mada, popierius iš medvilnės atliekų, bei kiti moksleivių pasiūlymai, tvaresnei žmonijos ateičiai.

„Shift4 Payments Lithuania“ vadovas Tadas Vizgirda pastebi, kad drąsiai kurti, keisti ir siekti savo idėjų – turime mokėti kiekvienas. „Būtent to ir galime pasimokyti iš šiandienos finalininkų. Moksleiviai rinkosi sau ir savo bendruomenėms artimas temas, analizavo savo patirtis ir kūrybiškai ieškojo alternatyvų“, – pastebi T. Vizgirda.

Konkursui pateiktus darbus vertino 7 skirtingų sričių profesionalų komisija, tarp kurių: „Shift4 Payments Lithuania“ vadovas Tadas Vizgirda, žinomas šalies verslininkas, technikos mokslų daktaras Vladas Lašas, mokslo žurnalistė Goda Raibytė, Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) direktoriaus pavaduotojas Gintas Kimtys, švietimo, mokslo ir sporto ministrės patarėja, skaitmenizacijos projektų vadovė Justina Kugytė, iniciatyvos „Ką darai, daryk gerai“ autorė, verslininkė bei tinklaraštininkė Rasa Jusionytė, Viliaus Jėzuitų gimnazijos technologijų mokytojas Mindaugas Masaitis.

 

Apie įmonę:

Daugiau nei 25 m. JAV rinkoje veikianti „Shift4 Payments“ programinės įrangos prekės ženklų šeima apima „Harbortouch“, „Restaurant Manager“, „POSitouch“,„Future POS“ įmones bei neseniai įsigytus „VenueNext“ bei „Shift4shop“ prekių ženklus. Visas siūlomų prekių ir paslaugų krepšelis padeda didiesiems programinės įrangos tiekėjams veikti daugelyje sričių, pradedant mažmenine prekyba, maisto ir gėrimų pramone bei elektronine prekyba, baigiant apgyvendinimu ir žaidimais. 2020 m. birželio mėn. kompanija įstojo į Niujorko akcijų biržą.

Saugių mokėjimo apdorojimo sprendimų lyderė JAV „Shift4 Payments“ kelią Lietuvoje pradėjo 2017 metų pavasarį, nuo dviejų žmonių komandos. Per pirmus mėnesius komandą papildė 40 programuotojų. Netrukus duris atvėrė ir klientų aptarnavimo centras. Įmonės veikla Lietuvoje buvo itin sėkminga. Įmonė pradėjo vystyti keturias pagrindines technologines investicijas, kurios apima įvairias POS („Point of Sale“ – išmanusis kasos aparatas) sistemas bei saugių kreditinių kortelių mokėjimų apdorojimą. Šiuo metu Lietuvos sostinėje turimos kompetencijos užtikrina pilnai veikiančią „Shift4 Payments“ ekosistemą: nuo verslo analitikos – iki programavimo, kokybės užtikrinimo ir klientų aptarnavimo.

Pranešimą paskelbė: Kristina Jugulytė, PR Service

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą