Studijos - Karjera

Stojantiesiems – VDU ir partnerių finansinė parama studijoms

Pagrindinio priėmimo į universitetus ir kolegijas metu šiemet Lietuvoje kvietimus studijuoti gavo 19,4 tūkst. stojančiųjų – beveik dviem tūkstančiais mažiau nei pernai, todėl aukštojo mokslo institucijose vis dar yra daug neužimtų vietų. Prasidėjus antrajam priėmimo etapui, Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) kviečia stojančiuosius pasinaudoti galimybe įstoti į valstybės nefinansuojamas studijas, kurių kainą padengs VDU ir partneriai – įvairūs verslai, investuojantys į itin reikalingų universitetinį išsilavinimą turinčių darbuotojų rengimą.

„Pasibaigus pirmajam priėmimo etapui, pastebime itin didelį nusivylimą dėl negauto pakvietimo ar valstybės finansavimo. Šiemet vyko itin didelis konkursas dėl valstybės finansuojamų vietų, kurių tikėjosi visi, atitinkantys reikalavimus, o jų buvo daugiau nei 17 tūkstančių. Suvienodinus stojimo sąlygas tiek gauti valstybės finansuojamą, tiek nefinansuojamą studijų vietą, visi tikėjosi studijuoti nemokamai, nes šių metų abiturientai tikrai pasitempė ir ženkliai geriau išlaikė valstybinius egzaminus“, – teigia VDU Studijų prorektorė dr. Simona Pilkienė, pažymėjusi, jog itin didelį susidomėjimą stojantieji rodė VDU studijomis – sulaukta beveik 200 daugiau prašymų valstybės finansuojamoms studijoms, kuriuose šis universitetas nurodytas pirmu prioritetu.

Prorektorė teigia, kad šiemet stojimo kartelė yra pakilusi – pavyzdžiui, stojant į gyvybės mokslus, inžineriją, žemės ūkio mokslus, anksčiau užtekdavo perkopti 5,4 balo kartelę finansavimui gauti. Šiais metais jau reikėjo turėti ne žemesnį nei 6,5 balą. Kai kuriose srityse – konkursai dar didesni, pavyzdžiui, apskaitoje, finansuose ar rinkodaroje, vadyboje – net 7,7 balo.

„Iš vienos pusės tai labai džiugina – į aukštąjį mokslą ateina geriau pasirengę abiturientai. Iš kitos pusės liūdina, nes vaikų lūkesčiai buvo pagrįsti. Nemažai dužo vilčių gauti norimą pakvietimą, tačiau ne viskas yra prarasta – laukia antrasis ir papildomi etapai. Visgi, suprantame, kad studijuoti mokamose studijose yra sudėtingas sprendimas, ypač regionų vaikams, nes prisideda dar ir pragyvenimo išlaidos. Todėl dedame visas pastangas bendradarbiavimui su verslu, siekiant dalinai finansuoti gerai besimokančių, tačiau valstybės finansavimo negavusių abiturientų studijas“, – paaiškina dr. S. Pilkienė.

Stipendijos talentams ugdyti – nuo 1 000 iki 3 500 eurų

VDU įsteigė Studijų stipendijų fondą talentams ugdyti, kuris skirtas aukščiausiais mokymosi rezultatais baigusiems šalies abiturientams, taip sudarant sąlygas studijuoti ir siekti papildomų žinių. Iki tūkstančio eurų siekianti stipendija skirta abiturientams, įstojusiems į valstybės finansuojamą vietą su aukštais konkursiniais balais ir sėkmingais valstybinių egzaminų rezultatais. Stipendiją gali gauti įstoję į valstybės nefinansuojamas studijas ir VDU pasirinkę pirmu prioritetu.

Minint Artes liberales studijų 35-metį, VDU įsteigta net 3 500 eurų dydžio stipendija, kuri skiriama itin gerai išlaikiusiems valstybinius egzaminus ir turintiems aukštą konkursinį balą. Tokia stipendija skiriama būsimiems pirmakursiams, kurie išlaikė bent du valstybinius egzaminus „šimtukais“, kurių konkursinis balas ne žemesnis nei 9 balai (arba ne žemesnis nei 9,5 balo studijų programose, kuriose yra stojamasis egzaminas), ir kurie VDU studijų programą savo pageidavimų sąraše nurodė pirmu prioritetu bei įstoję pateiks esė, kūrybinį projektą ar videoįrašą tema „Artes liberales studijos – tai daugiau nei specialybė“.

Universitete nuo 2021 m. veikia studijų fondas, skirtas pirmakursių studijų kainai padengti: iš jo skiriamos stipendijos bakalauro ir vientisųjų studijų valstybės nefinansuojamas vietas įstojusiems pirmakursiams. Atsižvelgiant į stojančiųjų konkursinius balus bei pasirengimą studijoms, studentams, įstojusiems į valstybės nefinansuojamas vietas studijų kaina gali būti padengiama pilnai arba dalinai visam studijų laikotarpiui.

„Mintis įsteigti fondą asmenims iš socialiai jautrių grupių bei neturintiems galimybių gauti lygiavertį išsilavinimą regionuose kilo po COVID-19 pandemijos, kada daugelis šeimų susidūrė su finansiniais sunkumais, tačiau valstybė neskyrė jokios pagalbos tokių šeimų vaikams padėti įgyti aukštąjį išsilavinimą“, – pasakoja VDU Studijų prorektorė dr. Simona Pilkienė.

Mecenatų ir įmonių stipendijos – iki 2 500 eurų

Gerų akademinių rezultatų pasiekusiems bei aktyviems VDU studentams teikiamos ir vardinės mecenatų ir verslo įmonių stipendijos. Pavyzdžiui, įstojusieji į žemės ūkio, inžinerijos krypties studijas, jau nuo pirmo kurso galės pretenduoti į UAB „Nando“, AB „East West Agro“, UAB „Scandagra“ ir kitų verslo įmonių ar vardines Ievos ir Arno Radzevičių, Kazimieros Varnaitės-Masiokienės, Jurgio Siruso vienkartines ar kas mėnesį mokamas stipendijas – nuo 150 eurų kas mėnesį iki 2 500 eurų dydžio vienkartinės stipendijos.

Būsimi pedagogai, įstoję į valstybės finansuojamas prioritetinių specializacijų bakalauro pedagogikos studijas, bus skatinami 357,5 eurų dydžio stipendijomis. Be to, likus vieneriems metams iki pedagogo kvalifikacijos įgijimo, valstybės finansuojamų ar nefinansuojamų prioritetinių specializacijų bakalauro pedagogikos studijų ir pedagoginių gretutinių studijų, pedagoginių profesinių studijų studentų stipendijos bus didinamos iki 605 eurų.

Pasirinkusieji VDU žemės ūkio bei inžinerijos krypties studijas turės galimybę pretenduoti į tikslines Žemės ūkio ir  Aplinkos ministerijų stipendijas, kurių dydis siekia iki 250 eurų per mėnesį.

Rugpjūčio 5 d. prasideda papildomo LAMA BPO priėmimo pirmasis etapas, kurio metu į likusias laisvas valstybės finansuojamas ir nefinansuojamas studijų vietas galės pretenduoti ir per pirmąjį etapą užsiregistravusieji LAMA BPO sistemoje, ir tie, kurie prašymų dar nebuvo pateikę. Prašymų teikimas vyks rugpjūčio 5–8 dienomis. Prašymą galima teikti iki rugpjūčio 8 d. 15 val.

Pranešimą paskelbė: Martynas Gedvila, Vytauto Didžiojo universitetas

Stojantiesiems – VDU ir partnerių finansinė parama studijoms


Stojantiesiems – VDU ir partnerių finansinė parama studijoms

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą