Gamta ir gyvūnai

ŠRATC atstovai domėjosi biologinių atliekų perdirbimu Suomijoje

Rugsėjo 18–19 dienomis VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centro atstovai dalyvavo Suomijos Aplinkos ministerijos vykdomo projekto „FinBaltRecycling 2022–2023“ pažintinėje konferencijoje „Biologinių atliekų perdirbimas: geriausia Suomijos praktika“.

Helsinkyje vykusioje konferencijoje Suomijos, Estijos, Lietuvos ir Lenkijos institucijų, įstaigų ir įmonių atstovai dalinosi biologiškai skaidžių atliekų surinkimo, transportavimo ir apdorojimo praktika, analizavo Helsinkyje veikiantį maisto atliekų surinkimo ir tvarkymo modelį ir jo įdiegimo praktiką.

Suomijos komunalinių atliekų tvarkymo sistemos specialistai pasidalino savo patirtimi, jog atskiras maisto atliekų surinkimas nėra „raketų mokslas“, bet įgūdžių formavimas gyventojams yra naujas iššūkis. Jam reikalingos sisteminės pastangos skatinant ir informuojant gyventojus apie rūšiavimo pareigą ir naudą.

Suomijos sostinėje atskiram maisto atliekų surinkimui naudojami rudos spalvos plastikiniai konteineriai su ratukais bei su skylutėmis korpuse ventiliacijai. Iš butų į šiuos konteinerius maisto atliekas gyventojai atneša namuose naudojamais kelių litrų kibirėliais, kuriuose atliekų sudėjimui naudojamas biologiškai skaidus maišelis (pvz., popierinis). Atskirai surinktos maisto atliekos iš konteinerių surenkamos komunalinių paslaugų teikėjų ir pristatomos apdorojimui. 

Šiaulių regione numatyti maisto atliekų atskiro surinkimo ir tvarkymo sprendimai nė kiek neatsilieka nuo patirties šioje srityje jau turinčių suomių. Kaip ir Šiaulių miesto savivaldybėje šiuo metu vykstančiame maisto atliekų atskiro surinkimo bandomajame projekte, gyventojai maisto atliekas galės šalinti į bendro naudojimo konteinerių aikštelėse atsirasiančius rudos spalvos maisto atliekų surinkimo konteinerius, užfiksuotus specialiuose stovuose. Konteineriai turės galimus kvapus neutralizuojančius filtrus bei siekiant užtikrinti švarą ir tvarka, bus tuštinami du kartus per savaitę. Taigi, nerimauti dėl higienos ir kvapų nereikėtų.

Maisto atliekos apdorojamos ir panaudojamos energijos išgavimui, todėl jų atskiras surinkimas yra būtinas ne tik dėl privalomų reikalavimų įgyvendinimo. Šį procesą privalėsime vykdyti kiekvienas savo namuose, kad tausotume aplinką ir gamtos išteklius.

Pranešimą paskelbė: Rasa Gelžinytė, VšĮ Šiaulių regiono atliekų tvarkymo centras

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą