Studijos - Karjera

„SpaceX“ į orbitą pakėlė dar du lietuvių „NanoAvionics“ sukurtus palydovus

Birželio 30 dienos vėlų vakarą iš Floridos valstijoje Kanaveralo iškyšulyje esančio kosmodromo pakilo bendrovės „SpaceX“ raketa-nešėja „Falcon 9”, kurioje – dar du Lietuvos mažųjų palydovų kūrėjos „NanoAvionics“ palydovai. Jie prisidės prie ryšio technologijų vystymo bei plėtros ir taip pagerins sąlygas bendruomenėms atokiuose Žemės regionuose.

„SpaceX“ raketos „Falcon 9“ misija „Transporter-2” – specialiai palydovų pakėlimui į orbitą skirtos programos „SmallSat Rideshare“ dalis, kurioje skrido net 88 palydovai. Birželio 30 dieną į Saulės sinchroninę orbitą pakilusi „SpaceX“ raketa gabeno ir du „NanoAvionics“ Lietuvoje pagamintus palydovus, skirtus įmonės klientams iš JAV, Pietų Afrikos Respublikos, Meksikos ir Liuksemburgo.

Vienas iš į kosmosą pakilusių lietuvių sukurtų palydovų, pavadintas „D2 / Atlacom-1“, yra 6U dydžio (6 vienetų arba 6000 kubinių centimetrų) palydovas, talpinantis kelių klientų komunikacijos bei Žemės stebėjimo įrenginius. „NanoAvionics“ yra viena pirmųjų pasaulio rinkos įmonių, sėkmingai vystančių palydovų dalijimosi (angl. shared satellite) programą. Ši galimybė leidžia keliems klientams naudotis vienu palydovu savo tikslams ir tuo pačiu pasidalinti su jo gamyba, paleidimu ir valdymu susijusius kaštus.

„Galimybė dalintis palydovu bei technologijos, kurias esame išbandę ankstesnėse sėkmingose misijose, leidžia mūsų palydovus užsakiusioms organizacijoms greičiau kosmose ištestuoti savo komunikacijos ar žemės stebėjimo technologijas bei jas komercializuoti. Palydovas „D2 / AtlaCom-1“ turi unikalius hiperspektrinio vaizdavimo įrenginius ir yra įdomus sėkmingo bendradarbiavimo trijuose žemynuose pavyzdys – prie jo sukūrimo prisidėjo Pietų Afrikos Respublikos, Meksikos, JAV bei Europos komercinės kompanijos ir mokslinės institucijos. Abu mūsų sukurti ir su „Transporter-2“ misija pakilę palydovai buvo vieni greičiausiai iki šiol mūsų įvykdytų projektų. Galime pasidžiaugti, kad nors tokio sudėtingo įrenginio gamyba reikalauja daugybės laiko, šio palydovo kūrimas, bandymai ir paleidimas užtruko tik 8 mėnesius“, – sako „NanoAvionics“ įkūrėjas ir generalinis direktorius Vytenis. J. Buzas.

Iš Lietuvos kosmoso technologijų bendrovės sukurto palydovo gauti duomenys bus naudojami kuriant sprendimus, kaip pagerinti žemės ūkio derlingumą ir gyvulininkystę, stebėti miesto aplinka bei aptikti augmenijos ir teršalų pokyčius. Pavyzdžiui, specialus palydovo jutiklis gali „pamatyti“ invazinės augalų ligas, keliančias grėsmę visam derliui, kas leidžia ūkininkams laiku imtis prevencinių veiksmų.

Antrasis šįkart su „SpaceX“ raketa pakilęs „NanoAvionics“ palydovas „Tiger-2“ sukurtas tarptautiniam 5G ryšio palydovų operatoriui „OQ Technologies“. Jis taps pirmuoju 5G daiktų interneto (IoT) paslaugas teikiančiu palydovu žemutinėje Žemės orbitoje. Tai jau antroji bendra „NanoAvionics“ ir „OQ Technologies“ misija, kuri prisidės prie pirmojo globalaus 5G IoT tinklo kūrimo, pagerinant ryšio paslaugas Afrikoje, Viduriniuose Rytuose, Azijoje ir Lotynų Amerikoje.

„Džiaugiuosi galėdamas pasakyti, kad, nepaisant pandemijos ir to įvairių gamybos komponentų trūkumo, kurį patyrė kitos technologijų bendrovės, mes išteklių nepritrūkome, taip pat nepatyrėme jokių vėlavimų gamyboje. Taip yra dėl to, kad patys savo laboratorijoje gaminame apie 95 proc. palydovams reikalingų posistemių ir kontroliuojame savo žaliavų atsargas, todėl turime galimybes vykdyti darbus pagal įprastą tvarkaraštį“, – sako V. J. Buzas.

Neseniai į mažųjų palydovų rinką įžengusi „NanoAvionics“ iki 2025 m. tikisi didinti apsukas iki 120 pagaminamų palydovų per metus – penkis kartus daugiau, nei pagaminama dabar. Augant gamybos apimtims, bendrovė ketina atdaryti dar vieną biurą Vilniuje bei sostinėje pasamdyti 70 proc. daugiau darbuotojų, o šiuo metu turi apie 20 atvirų pozicijų.

Pranešimą paskelbė: Martynas Pasiliauskas, Integrity PR

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą