Vilniaus gatvėje įsikūręs „22 bendrà būtis“ tempų nelėtina ir toliau aktyviai dirba su jaunuoliais, stengiasi kiekvieną iš jų pasiekti išvykomis į mokyklas, įvairiomis komunikacinėmis žinutėmis ir kampanijomis socialiniuose tinkluose, mokymais ar seminarais centro erdvėse ar už jo ribų.
Vienas naujausių centro projektų – „Atrakinam kultūrą?”, kurį finansuoja sostinės savivaldybė. Projekto įgyvendinimo metu numatytos praktinės dirbtuvės, skirtos pažinti skirtingas kultūros kryptis. Dirbtuvių metu siekiama ugdyti jaunuolių kūrybiškumą, kitus įgūdžius bei kompetencijas. Jaunuoliai turėjo ir turės progą individualiai praktikuoti bei toliau ugdyti dirbtuvių metu įgytus įgūdžius.
„Projekto „Atrakinam kultūrą?“ įgyvendinimas suteikė mums, kaip organizacijai, galimybę kūrybiškai pasižiūrėti į projektinių užduočių planavimą, atvirą kvietimą dirbtuvių vedėjų paieškai, jaunimo pritraukimą ir galimybę organizuoti kultūros festivalį. Džiaugiamės, kad „Atrakinam kultūrą“ skleidžia tiesioginę žinutę jaunimui, kad priėjimas prie kultūros gali būti labai įdomus, įtraukiantis ir skatinantis pozityvų jauno žmogaus formavimą. Viena iš projekto sudedamųjų dalių yra informacinė kampanija, kurią vykdome beveik nuo pat projekto įgyvendinimo pradžios. Siekiame, kad informacija apie kultūrines, nemokamas ir asmeninį tobulėjimą skatinančias veiklas pasiektų kuo daugiau įvairaus
jaunimo. Mums, kaip su jaunimu dirbančiai organizacijai, svarbu užtikrinti veiklų tęstinumą, kurti erdvę, leidžiančią jaunimui individualiai praktikuoti ar toliau ugdyti dirbtuvių metu įgytus įgūdžius“, – apie iniciatyvą pasakoja projektų vadovė Aušrinė Kulakauskienė.
Kiekvienu projektu siekiama tęstinumo
„Atrakinam kultūrą?“ tai yra projektas, kuris sudarytas iš dviejų dalių – „Kultūros blykstės“ festivalio ir informacinės kampanijos, kur jaunimas informuojamas apie kultūros galimybes. Pasisekimo sulaukęs projektas parodė, kad jaunimas noriai siekia mokytis, tačiau tai turi būti įdomios bei jų kūrybingumą lavinančios sritys.
Festivalyje „Kultūros Blykstės“ dalyvavo 86 dalyviai, tačiau jaunuolių laukia ir mažiausiai dar vienos tęstinės dirbtuvės. Tikime, kad visomis projekto veiklomis pasieksime per 100 aktyviai į kultūrinį pažinimą įsitraukusių jaunuolių. Matome jų įsitraukimą, didelį susidomėjimą naujomis kultūrinėmis sritimis ir norą sugrįžti. Viliamės, kad vis daugiau jaunimo ir kūrėjų naudosis galimybe rezervuoti mūsų siūlomas erdves kultūrinės galimybėms augti“, – toliau pasakoja Aušrinė. Festivalio metu moksleiviai atrado jiems naujas kultūros formas, pradėjo domėtis ir kitomis kultūrinėmis veiklomis, tame tarpe „22 bendrà būčio“ 22 kūrybinių erdvių rezervacijomis. Jose jie gali realizuoti savo
idėjas.
Priminsime, jog festivalis „Kultūros Blykstė“ vyko lapkričio 7-8 dienomis. Jo metu su dalyviais aktyviai bendravo ir užsiėmimus kuravo 10 savanorių. Dalyvių laukė net šeši dviejų dienų praktiniai užsiėmimai: naudojimosi dirbtinio intelekto įrankiais, dizaino DNR, „sound looming“ (t.y. aplinkoje sklindančio garso) muzikos, Vilniaus miesto šokio teatro „Low Air“ šokio spektaklio (ne)paaugliams „me two/Savoj krūvoj“ metodo, Cianotipijos – kūrybinio fotografavimo bei taikomojo teatro dirbtuvės.
Taikomojo teatro dirbtuvės. Teatro ir žaidimų pagalba buvo lavinamas tarpusavio ryšys, komandinio ir individualaus kūrimo sugebėjimai. Teorija užtvirtinta per situacines praktines užduotis, kaip reikia elgtis darbo pokalbio metu, kaip pristatyti prezentacijas skirtingo dydžio auditorijoms ir t.t.
„Sound looming“ dirbtuvės. Jų metu dalyviai mokėsi muzikos kūrimo koliažo principu, kuomet pasitelkiant įvairias įrašymo priemones (mikrofonus, telefonus, diktafonus, nešiojamuosius kompiuterius ir t.t), buvo įrašomas aplinkos garso spektras. Vėliau pasitelkiant nemokamą programinę įrangą, buvo kuriami garsiniai koliažai. Eksperimento dalyviai dirbtuvių pabaigoje galėjo džiaugtis savo kūrybos 2-5 minučių ilgio muzikos kūriniais.
Cianotipija – kūrybinis fotografavimas. Buvo dirbama šia viena ankstyvųjų fotografavimo technikų, kurios pagalba virsta pozityvu ant popieriaus naudojant saulės (dirbtuvių metu naudota kameros) šviesą.
Dirbtinio intelekto kūrybos laboratorija. Dirbtuvių metu išbandytos dirbtinio intelekto galimybės kūryboje, dalyviai galėjo praplėsti savo technologines žinias ir atrasti naujus būdus, kaip sujungti meną ir inovacijas.
Dizaino DNR dirbtuvės. Dalyviai supažindinti su pagrindinėmis grafinio dizaino teorijomis, įrankiais ir kūrybiniais procesais. Praktinėje dalyje buvo galima kurti svetainės prototipą. Pasitelkiant kūrybiškumą ir dizaino principus.
Vilniaus miesto šokio teatro „Low Air“ šokio spektaklio (ne)paaugliams „me two/Savoj krūvoj“ metodo dirbtuvės. Dirbtuvių vedėjos adaptavo šokių dirbtuves ir pritaikė jas jaunesnei auditorijai. Dalyviai mokėsi įvairių hip hop šokių žingsnelių ir judesio praktikų.
Jaunimą apie „pasikultūrinimo“ vietas informuos socialiniuose tinkluose.
„22 bendrà būtis” socialiniuose tinkluose galite rasti informacija, kur Vilniuje jaunimas gali „pasikultūrinti“. Čia skelbiama informacija apie muziejus, teatrą, taip pat bus viešinami kultūrinių tinklaraščių sąrašai ir kita aktuali informacija. Taip siekiama užtikrinti jaunimo ilgalaikį įsitraukimą į kultūrinę veiklą. Centro atstovai taip pat pasidalino informacija, jog projekto „Atrakinam kultūrą?“ rėmuose gruodžio 6 d. bus organizuojamos dar vienos dirbtuvės, į kurias jų socialiniuose tinkluose kviečiamas jaunimas – kūrybinio rašymo bei kalėdinių atvirukų gamybos dirbtuvės. Atvirukai kartu su laiškais keliaus pas vienišus, sergančius vyresnio amžiaus “Caritas” bei “Raudonasis Kryžius” savanorių lankomus žmones.
Gruodį organizuojama savanorystės konferencija
Dalis aplinkinių iki šiol mano, kad savanorystė yra tik laiko švaistymas ir laisvą laiką būtų geriausia paskirti mokslams bei asmeniniam tobulėjimui ir taip užsitikrinti didesnę tikimybę susirasti kuo geriau apmokamą darbą. Vis dėlto pamirštama, kad emocinis tobulėjimas, stresinių situacijų valdymas ir organizuotumas taip pat svarbus siekiant karjeros. Neretai būtent savanoriaujant galima lavinti ne tik minėtus įgūdžius, bet ir žymiai daugiau.
„Kaip visada gyvenime yra iššūkių, nes jei jų nebūtų – tuomet ir gyventi būtų nuobodu. Matome, kad yra kur tobulėti ir įtraukiant įvairių kalbų specialistus, užsitikrinant pakankamą finansavimą, savanorių laiko planavimo ir neretai trūksta aplinkinių palaikymo. Esame įsitikinę, kad savanorystės skatinimas per motyvacines priemones yra vienas jaunimo įtraukimo būdų. Matome, kad šiuolaikiniams jaunuoliams itin svarbus įvertinimas, gebėjimas mokytis iš vyresniųjų bei autoritetų. Ne visi žino, kad stojant į aukštąsias mokyklas, pridedamas papildomas balas bei sulaukia kitų motyvacinių paskatų. Platformoje www.savanorystevilniuje.lt visada galima pasižiūrėti ir užsiregistruoti į vieną iš siūlomų iniciatyvų. Gruodžio 5-6 dienomis bus rengiama Savanorystės konferencija, skirta jauniems savanoriams ir tiems, kurie domisi savanoryste“, – mintimis ir kvietimu dalinasi jaunimo savanorystės koordinatorė Ugnė Šilinskaitė.
Aktyviai bendradarbiaujama ir su mokyklomis
„22 bendrà būtis“ organizuoja ir išvažiuojamuosius mini seminarus, kuomet per vieną pamoką, 45 minutes, su 8-12 klasių mokiniais aptariama savanorystė, jos reikšmė asmeniniam tobulėjimui, galimybės savanoriauti Lietuvoje ir užsienyje. Šios sesijos metu taip pat aptariamos centro veiklos ir galimybe pasinaudoti jo teikiamomis paslaugomis.
Pasak centro atstovų, juos gali kviesti tik Vilniaus miesto mokyklos. Taip pat matoma tendencija jaunimo tarpe: jie noriai įsitraukia į trumpalaikes savanorystes, festivalius ir renginius , tačiau ganėtinai rečiau įsipareigoja ilgalaikėms savanorystės kampanijoms. Akivaizdu, šį požiūrį per metus ganėtinai sudėtinga pakeisti, todėl šioje srityje bus dirbama ir toliau, kad perteikti ir įtikinti apie savanorystės teikiamas naudas.
Kas yra „22 bendra būtis“, centro misija ir ateities planai?
2023-aisiais sostinės centre buvo įkurta „22 bendrà būtis“ erdvė, skirta suburti su jaunimu dirbančias organizacijas, specialistus bei sostinės ir visos Lietuvos jaunuolius. Vilniaus g. 22 esantis centras teikia kompleksines paslaugas 14-29 metų amžiaus jaunuoliams. 22 bendruomenės vienas tikslų – užtikrinti įvairiapusišką jaunimo poreikių atliepimą bei jaunimo įgalinimą ir suteikti skirtingas neformalaus ugdymo bei darbo su jaunimu paslaugas jaunimui. 2023-aisiais suorganizuota daugiau nei 50 renginių ir mokymų, daugiau nei 280 kartų rezervuotos centro erdvės, o „22 bendrà būčio“ renginiuose dalyvavo daugiau nei 1500 dalyvių. 58-osios LiJOT asamblėjos apdovanojimų metu „22 bendra būtis“ pelnė „metų jaunimo iniciatyvos“ apdovanojimą.
„Šiuo metu žengiame svarbų žingsnį – ruošiamės organizacijos plėtrai, kuri žymi reikšmingą mūsų organizacijos žingsnį į priekį bei atspindi mūsų įsipareigojimą formuoti mokslu bei tyrimais grįstą jaunimo politiką Vilniaus mieste. Šalia tiesioginio darbo su jaunimu siekiame vystyti ir naują veiklos kryptį bei tapti atpažįstama ekspertine įstaiga, kurios misija – formuoti ir tobulinti Vilniaus jaunimo politiką, remiantis išsamiais tyrimais, analizėmis bei mokymais. Naujos organizacijos krypties tikslas – ne tik reaguoti į esamus jaunimo poreikius, bet ir numatyti būsimas tendencijas, taip prisidedant prie strateginių sprendimų, kurie formuos Vilniaus ateitį. Šios iniciatyvos unikalumas slypi mūsų gebėjime teikti specifines, Vilniaus miestui pritaikytas rekomendacijas, paremtas lokaliais, tvariais, pagrįstais tyrimais. Tikime, kad mūsų plėtra prisidės prie pozityvių pokyčiams Vilniaus jaunimo politikoje“, – netolimos ateities planais dalinasi l.e.p centro direktorė Gabija Kalendraitė.
Parengta bendradarbiaujant su VšĮ “Vilniaus jaunimo informacijos ir savanorystės centru”
Pranešimą paskelbė: Marija Guseva, 22 bendra būtis