Laisvalaikis

Šiaurietiškas stebuklas „Jaga Jazzist“ atrado Lietuvą dar prieš debiutą „Vilnius Mama Jazz“

2001-aisiais Norvegijos grupė „Jaga Jazzist“ išleido diską „A Livingroom Hush“, kurį britų transliuotojas BBC paskelbė geriausiu metų džiazo albumu. Vienas jame skambančių kūrinių vadinasi „Lithuania“ – Lietuva. Negana to, populiariausia pasaulyje muzikos transliavimo internetu platforma „Spotify“ skelbia, kad ši svajinga melodija – daugiausiai kartų joje perklausytas „Jaga Jazzist“ kūrinys.

Kodėl pasaulyje pripažinti norvegai įrašė kūrinį apie mūsų šalį? Tai greitai sužinosime: „Vilnius Mama Jazz“ kvietimu ši grupė pirmą sykį atvyksta koncertuoti į mūsų šalį. Ją publika išgirs Lietuvos nacionaliniame dramos teatre lapkričio 17-osios vakarą.

„Jaga Jazzist“ yra svaigus, nenuspėjamas šiaurietiškas stebuklas, įkūnijantis eksperimentų dvasią, supinantis elektroniką ir gyvas improvizacijas. Kiekvienas šios grupės albumas skamba kitaip nei ankstesnis, ir taip – jau daugiau nei du dešimtmečius.

Džiazas, rokas, elektronika, hiphopas – šios grupės kūryboje galima rasti visko. Patys muzikantai tarp savo įkvėpėjų mini ir vieną įdomiausių per pastaruosius kelis dešimtmečius britų popgrupių „Talk Talk“, ir džiazo legendą Johną Coltrane’ą.

 „Jaga Jazzist“ atsirado 1994-aisiais, kai kartu groti nusprendė Horntvethų šeimos atžalos – broliai Larsas ir Martinas su seserimi Line.

Larsui tuo metu tebuvo keturiolika. Talentingas paauglys išaugo į pagrindinį „Jaga Jazzist“ kompozitorių, o jo brolis ir sesuo grupėje groja ir šiandien. „Jaga Jazzist“ gretose spėjo pabūti trisdešimt muzikantų, tačiau penki iš aštuonių, kurie stovėjo prie grupės ištakų, grupėje groja ir šiandien.

1996-aisiais grupė savo lėšomis išleido pirmąjį albumą „Grete Stitz“, kuriame skambėjo lengvas džiazas su daug humoro ir repo elementų. Įrašas praskynė „Jagga Jazzist“ kelią į Oslo ir kitų Norvegijos miestų klubus, o tada grupės karjera įgijo svaiginantį pagreitį.

Norvegų kolektyvu susidomėjus įtakingai britų leidyklai „Ninja Tune“, jos muzika pasklido po visą pasaulį – rasdama sau vietą ir populiarių didžėjų kolekcijose, ir džiazo ar net roko festivalių programose.

Albumai „A Livingroom Hush“ (2001 m.) ir „The Stix“ (2003 m.) įtvirtino grupę kaip vieną šiaurietiškojo nu-jazz žanro lyderių, nors iš tiesų „Jaga Jazzist“ muzika – kur kas įvairesnė.

Sudėtingi instrumentų žaidimai, kino atmosferą primenantys garsai, lyrika ir nežabotos muzikinės ambicijos grupę vedė ir tebeveda netyrinėtais keliais. Pavyzdžiui, 2010-aisiais išleistame albume „One-Armed Bandit“, įrašytame su garsios JAV grupės „Tortoise“ nariu Johnu McEntire’u, skamba muzika, artima progresyviajam rokui. Šis įrašas buvo įvertintas „Spellemannprisen“ apdovanojimu, Norvegijoje prilygstančiu „Grammy“ statulėlei.

2013-uosius pažymėjo dar vienas ryškus nuotykis – koncertinis albumas, įrašytas su garsiu Didžiosios Britanijos kameriniu orkestru „Britten Sinfonia“. O tada Larsas Horntvethas persikraustė į Los Andželą, kur porą metų rašė muziką, įkvėptas amerikietiškos aplinkos, gamtos ir kasdienių potyrių.

Į jo namus paviešėti vis atvykdavo kiti grupės nariai – taip per kelias įrašų sesijas gimė kol kas naujausias grupės albumas „Starfire“, kritikų jau vadinamas šedevru ir džiazui labiausiai artimu „Jaga Jazzist“ darbu.

„Kai Visatoje sudega žvaigždė, ji paskleidžia neono dujas. Bet neonu šviečia ir merginos figūra striptizo klubo iškaboje“, – spalvingai kosminę, bet kartu ir žemišką naujo albumo idėją pristato grupės muzikantai.

Jei tai būtų įprasta grupė, galėtume spėlioti, kad Vilniuje išgirsime naujo albumo kūrinius ir galbūt šį tą iš senojo jos arsenalo.

Tačiau „Jaga Jazzist“ muzikoje nėra nieko, dėl ko ją būtų galima pavadinti įprasta grupe. Prieš šių metų gastroles po JAV su ambientinės muzikos šviesuliu Tycho ir garsiu elektroninės muzikos kūrėju Toddu Terje (jis, beje, padėjo įrašyti naujausią „Jaga Jazzist“ albumą), grupė trinktelėjo dar vieną staigmeną – šią vasarą išleido kūrinį „Prokrastinopel“, įrašytą su švedų psichodelinio roko grupės „Dungen“ gitaristu Reine Fiske.

Spėjama, kad „Jaga Jazzist“ debiutas „Vilnius Mama Jazz“ scenoje bus vienas didžiausių festivalio atradimų. Gal savo koncerte grupė prisimins ir kūrinį apie Lietuvą?

Festivalyje „Vilnius Mama Jazz“ muzika skambės ne tik teatro salėje, bet ir fojė, kurioje veiks muzikos leidyklų, knygynų ir parduotuvių atstovybės, įsikurs jaukios poilsio zonos, bus galima pajusti dabarties džiazo pulsą, sužinoti karščiausias jo naujienas. Čia lapkričio 18-ąją iš klubo „Tamsta“ persikels ir „Džiazo vitrina“. Visi renginiai LNDT fojė lapkričio 17-19 d. bus nemokami.

Norintiems išgirsti visus didžiosios scenos projektus „Vilnius Mama Jazz” rengėjai pataria įsigyti „Festivalio pasą“, kuris leis patekti į mokamus renginius už minimalią kainą. Be to, šio „paso“ turėtojai kviečiami į festivalio atidarymo iškilmes Umiastovskių rūmuose lapkričio 16 d. 19 val. Svečių čia lauks latvių grupės „Very Cool People“ koncertas ir festivalio atidarymo dūzgės.

Bilietus į festivalio renginius bei „Festivalio pasus“ platina „Tiketa“. Išsamesnė informacija apie festivalį – tinklapyje: http://www.vilniusmamajazz.lt/.

Pranešimą paskelbė : Kristina Jugulytė, PR Service

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą