Atostogos su mažamečiais dažnam gali pasirodyti nelengva užduotis. Tačiau tris vaikus su vyru auginanti nuomonės formuotoja Laura Mazalienė įsitikinusi – šeimos išvykos ne tik juos suartina, bet ir paskatina atrasti vietų, kuriose turbūt buvęs dar retas lietuvis. Ką tik su šeima iš nepamirštamos kelionės automobiliu Švedijoje grįžusi moteris pasidalijo, kodėl verta vaikus nugabenti į šią šalį. Pavyzdžiui, čia gali ryte pusryčiaujant vaisiais maitinti ir elnius.
Kelionės – ne tik nauji potyriai, bet ir dar didesnis artumas
Mazalų šeimoje kelionės su vaikais – jau įsišaknijanti tradicija. „Turbūt galime vadinti save aktyvia ir keliaujančia šeima, dažnai į atostogas vykstame su vaikais. Norime jiems parodyti pasaulį, leisti patirti keliones patiems ir suprasti pasaulio įvairovę“, – sako L. Mazalienė.
Jau dvejus metus jauna šeima su trimis atžalomis lietuvišką žiemą kelioms savaitėms išmaino į Tenerifės saulę. L. Mazalienė džiaugiasi, kad gyvenimas padovanojo galimybę vaikams parodyti ir Turkiją, Egiptą, Tailandą. Visi penki jie taip pat su kemperiu yra išmaišę Latviją ir Estiją, mėgavęsi Komo ežero vaizdais Italijoje.
„Kelionės su vaikais neabejotinai sudėtingesnės nei išvykos dviese, tačiau jos suteikia kokybiško laiko su šeima ir suvokimo, kaip mūsų atžalos paaugo. Tai dovanoja mums visiems penkiems naujų potyrių, žinių bei – svarbiausia – artumo ir meilės vienas kitam“, – įsitikinusi L. Mazalienė.
Pirmoji tokia kelionė tiek vaikams, tiek Laurai
Daug naujų įspūdžių šeimai padovanojo trumpa ilgojo savaitgalio išvyka gegužės mėnesį į Švediją. Būtent noras vaikams parodyti galimybę keliauti jūra ir pirmąkart plaukti keltu pasufleravo naujos kelionės kryptį. Pasak L. Mazalienės, kelionės lėktuvais šiandieniniame pasaulyje įprastos, o štai kelionė keltu – ne tokia populiari atostogų transporto priemonė.
„Vaikai tik iš knygos „Ką žmonės dirba visą dieną“ įsivaizdavo, kaip atrodo dideli keltai, kuriais gabenami kroviniai, plukdomi automobiliai, o keleiviai miega kajutėse, valgo ir žaidžia žaidimų kambariuose. Mūsų noras buvo vaikams parodyti, kaip visa tai atrodo realybėje. Pasirinkome kryptį Klaipėda–Karlshamnas, kadangi maršrutas trumpas, o DFDS keltai naujausi, tad vaikai mėgavosi kiekviena autostogų akimirka“, – apie išvyką pasakoja nuomonės formuotoja.
Ir jai pačiai tai buvo pirmoji kelionė keltu, tad naujais potyriais mėgavosi ir jau nemažai šalių apkeliavusi moteris. Tuo tarpu Šarūnui ši išvyka buvo ypatinga nostalgijos prasme – būtent plaukimas keltu į Švediją jam vaikystėje buvo pati pirma kelionė į užsienį, ryškiai įsirėžusi atmintin.
Aktyviai keliaujančios mamos teigimu, ši trumpa išvyka buvo tobula atstumo prasme – per dvi dienas automobilyje šeima praleido vos kiek daugiau nei 2 valandas, ir abi trumpos kelionės buvo išnaudotos vaikų poilsiui ar miegui. O visos aplankytos vietos buvo įdomios vaikams, pilnos užsiėmimų, pramogų – tad sudominti mažieji visuomet būna pozityvesni.
Į „autostogas“ – ir su lovyte, ir paspirtukais
Nuomonės formuotoja pripažįsta, kad vaikai prieš įlipant į keltą baiminosi plaukimo jūra, tačiau radę pramogų, visas baimes pamiršo, o plaukiant dideliame kelte nebuvo juntamas joks siūbavimas – daugiau pojūčių organizmui būna lėktuve.
Ne vienam gali iškilti klausimas – kiek lagaminų daiktų reikia susikrauti vykstant į kelionę net su trimis vaikais? Mazalų šeima tikriausiai nustebintų mažiau keliaujančius – paprastai skrendant lėktuvais jie apsiriboja tik rankiniu bagažu.
„Puiku, kad šįkart savęs riboti dėl bagažo nereikėjo, į „autostogas“ DFDS keltu leidomės savu automobiliu. Tad pasiėmėme tokių daiktų, kokių per bet kokią kitą kelionę net negalvotume imti. Mūsų trimečiui paėmėme vaikišką lovytę, ir tai leido sutaupyti apsistojant Švedijoje, kur nakvynė buvo skirta 4 asmenims. Be to, vaikai įsikrovė paspirtukus, tad galėjo mėgautis jais ir būdami svečioje šalyje“, – pasakoja L. Mazalienė.
Patarimai, ką aplankyti keliaujant su vaikais
Su vaikais dažnai keliaujanti mama džiaugiasi, kad tokios kelionės ir pačius tėvus paskatina atrasti jiems dar nepatirtų dalykų. Nuomonės formuota pripažįsta, kad jeigu ne vaikai, tikriausiai ji nebūtų atradusi kai kurių vietų Švedijoje – o jos pasirodė be galo įdomios ne tik vaikams, bet ir suaugusiems.
„Radome vietų, kurios tobulos laikui su šeima. Per dvi dienas apsukome vos daugiau nei 200 km, bet radome tiek pramogų ūgtelėjusiems vaikams, kad būtų galima praleisti 3–4 dienas. O ką jau kalbėti apie šiauriau nutolusius šeimoms skirtus parkus. Mano vyras iki šiol atmena, kaip 1997-aisiais jį tėvai nusivežė į Astridos Lingrend parką, kuriame iki šiol gyvena Pepė Ilgakojinė, gyvūnų safarį ar Skaros „Sommarland“ vandens pramogų parką, kuris didžiausias Skandinavijoje. Kokybiškų pramogų šeimoms čia apstu, tik jose turbūt retas lietuvis buvęs“, – pastebi L. Mazalienė.
Ji dalijasi patarimais, ką verta nuveikti su vaikais pietų Švedijoje:
Aplankykite „Kreativum“ mokslo centrą. Atplaukę į Karlshamną, šeima pusdienį praleido unikaliame šeimoms pritaikytame mokslo ir pramogų centre. Jie buvo sužavėti tuo, ką rado nė 20 tūkst. gyventojų neturinčiame mieste. Centre vaikai gali suprasti, kaip veikia fizikiniai dėsniai, inovatyviai susipažinti su planetomis, atlikti užduotis pabėgimo kambaryje, lavinti mąstymą darydami įdomias užduotis ar patys gamindami popierių. Lietuvoje Mazalai aplankę turbūt visus panašius muziejus, centrus ar žaidimų kambarius, bet sako, kad tai, ką pamatė šiame, pranoko visus lūkesčius.
Apsistokite Skanės regiono „Djurpark“ ūkyje. Likusią parą Švedijoje šeima praleido ūkyje. Jį atrado visiškai netyčia ir ketino tik aplankyti, bet galiausiai nusprendė apsistoti ir nakčiai. Šis ūkis unikalus, kadangi nakvynė siūloma palapinėse su atskirais kambariais, vonios kambariu ir virtuvėle. Mazalai apsistojo keturvietėje palapinėje ant kalnelio, ant kurio ganosi raudonieji elniai. Pasak L. Mazalienės, ryte laukė nereali patirtis – pusryčiaujant kartu vaisiais maitinti ir elnius!
„Manėme, kad tai bus puiki patirtis vaikams, bet turbūt mes su Šarūnu mėgavomės tomis akimirkomis dar stipriau. Šiame ūkyje auginama daugybė Švedijoje sutinkamų gyvūnų, ir vakare, užsidarius parkui, gyventojams rengiamas turas, pasakojama apie juos ir leidžiama juos maitinti. O dienos metu kartu su visais parko lankytojais mėgavome pramogomis, skirtomis visai šeimai: važinėjome ūkininkų traktoriais, susipažinome su senosiomis ūkininkų virtuvėmis, kuriose įrengtos erdvės ir landžioja tikros pelės, mėgavomės mažu vandens parkeliu ir daug kitų pramogų“, – įspūdžius pasakoja nuomonės formuotoja.
Pasiruoškite įvairioms oro sąlygoms. Pasak L. Mazalienės, jiems pasisekė – oras buvo nuostabus, gegužės viduryje jie mėgavosi daugiau nei 20 laipsnių šiluma. Klimatas pietų Švedijoje labai panašus į Lietuvos – tad reikia numatyti, kad gali tiek šildyti saulė, tiek staiga užklupti lietus.
Panaršyti internete ir paieškokite kiekvienam įdomių vietų. Skanės „Djurpark“ šeima atrado tik kelionės rytą, apie jį neteko skaityti niekur prieš tai ieškant turistinių ar lankytinų vietų. Planuodami kelionę, Mazalai dar rado įvairiausių aktyvioms šeimoms tinkamų vietų, tokių kaip nuotykių parkai, pramogų erdvės, tačiau jos skirtos didesniems vaikams. Jie liks kelionei ateityje!
Pranešimą paskelbė: Evelina Kybartaitė, UAB „Fabula ir partneriai”