Gamta ir gyvūnai

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos pranešimas: „Dėl nesibaigiančių medžioklių skandalų – šaukiamas neeilinis Aplinkos apsaugos komiteto posėdis“

2020 m. vasario 21 d. pranešimas žiniasklaidai

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto nariai kreipėsi į komiteto pirmininką Juozą Imbrasą prašydami organizuoti neeilinį komiteto posėdį reaguojant į rezonanso susilaukusią komercinę medžioklę, vykusią sausio 2 d., kurios metu buvo nušautas saugomas gyvūnas – stumbro patelė, turėjusi jauniklį, kuris be motinos neišgyveno. Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nariai Aistė Gedvilienė ir Paulius Saudargas, remiantis Seimo statuto 53 straipsnio 2 dalimi, kad „neeiliniai komitetų posėdžiai rengiami ne mažiau kaip 1/3 komiteto narių reikalavimu“ ir „neeilinio posėdžio metu yra svarstomi tik komiteto posėdžio iniciatorių pateikti klausimai“, neeilinį posėdį siūlo rengti antradienį, vasario 25 d., 11 val.

Anot parlamentarų A. Gedvilienės ir P. Saudargo, medžioklę profesionaliame Krekenavos–Naujamiesčio plote, esančiame Panevėžio rajone, tiria Aplinkos apsaugos departamentas ir teisėsauga, yra aiškinamasi, ar Panevėžio aplinkosaugininkai nebuvo aplaidūs, vertindami situaciją. Taip pat paaiškėjo, kad medžioklėje dalyvavo aukšti valstybės valdininkai ir politikai, o pats įvykis jau antras mėnuo plačiai aptarinėjamas viešumoje, tačiau atsakymų ir aiškesnio situacijos paaiškinimo visuomenė vis dar nesulaukia.

„Aiškiai matome, kad skandalai, susiję su medžioklėmis, vis nesibaigia. Iki šiol nepaaiškinta, kiek valstybei kainuoja komercinės medžioklės, ar jos apskritai atsiperka. Taip pat ir kiek jos kontroliuojamos ir apskritai ar yra galimybė nutverti pažeidėjus, kurie kartais elgiasi kaip neliečiamieji. Kol kas susidaro įspūdis, kad Aplinkos ministerija stovi medžiotojo, bet ne gamtos ir gyvūno pusėje. Įdomu, tik sutapimas ar ne, kad Aplinkos apsaugos departamentui pripažinus, jog dėl stumbrės medžioklės aplinkosaugininkai blogai atliko tyrimą ir nusprendus tyrimą pakartoti, viešojoje erdvėje pasirodė ir medžiotojų sąrašas, o aplinkos ministras siūlo atleisti Aplinkos apsaugos departamento vadovą. Apie šias ir kitas aplinkybes ir siūlau kalbėtis neeiliniame posėdyje“, – teigė A. Gedvilienė.

Aplinkos apsaugos komiteto narys Paulius Saudargas teigia: „Suprantama, kad nelaimingi atsitikimai įvyksta ir netyčia, tuomet kaltas neatsakingumas ar tiesiog žioplumas. Kartais žmogus tėra tik nevykusiai susidėjusių aplinkybių įkaitas. Tačiau visa ši situacija nejučiomis primena vieną daug piktybiškesnę istoriją. Kažkada tūlas patyręs medžiotojas Arvydas Komskis nušovė kontrabandininkus persekiojusį pasieniečių šunį. Vėliau teisinosi manęs, kad pro šalį bėgęs šuo jį puolė, o gal tai buvo vilkas… Šioje istorijoje sumaišymas taip pat labai neįtikėtinas. Nors stumbras ir nedėvėjo tarnybinės liemenės, tačiau yra raguotas ir kelis kartus didesnis nei pats stambiausias šernas. Norisi tikėti, kad tai tik apmaudi klaida, nuo kurios niekas nėra apsaugotas šiame gyvenime, tačiau vertėtų išsiaiškinti, ar tikrai šioje istorijoje nėra kieno nors tyčinės nusikalstamos veikos. Seimo Aplinkos apsaugos komitete būtų gerai panagrinėti ir bendrą kontekstą, kad tokie įvykiai nepasikartotų ateityje. Pavyzdžiui, galbūt medžioklė galėtų būti specifiškai ribojama, kur yra didelė tikimybė per klaidą sumedžioti retus ir saugomus gyvūnus.“

Neeilinio posėdžio metu siūloma susipažinti su šiuo metu turima informacija ir medžioklės, vykusios sausio 2 d., aplinkybėmis, taip pat su aplinkosaugininkų atliktu tyrimu dėl sumedžiotos stumbrės. Siūloma teirautis galimų dalyvių, kokia tvarka vyksta medžioklės ir kokią naudą gauna valstybė. Išklausyti Aplinkos ministerijos poziciją dėl medžioklių vykdymo, dėl medžioklių ir medžiotojų registravimo, sumedžiojamų gyvūnų apskaitos ir šios informacijos viešinimo.

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto nariai į neeilinį posėdį dalyvio teisėmis prašo pakviesti Aplinkos ministerijos atstovus, Aplinkos apsaugos departamento vadovą, Valstybinių miškų urėdijos (VMU) vadovą, VMU Panevėžio regiono padalinio vadovą, Panevėžio apskrities policijos atstovus, VMU Panevėžio regiono padalinio Krekenavos girininkijos girininką Joną Leiką, vadovavusį minėtai medžioklei, medžioklėje dalyvavusius asmenis: Seimo Ekonomikos komiteto pirmininką Rimantą Sinkevičių, buvusį europarlamentarą Zigmantą Balčytį, įmonės „Grigeo“ didžiausią akcininką Gintautą Pangonį, „Biovelos“ bendraturtis Virginijų Kantauską, advokatų kontoros „Ellex Valiūnas“ įkūrėją Rolandą Valiūną, Utenos rajono tarybos narį Joną Slapšinską ir kitus suinteresuotus asmenis.

Iniciatyvą palaiko Aplinkos apsaugos komiteto nariai: Aistė Gedvilienė, Paulius Saudargas, Simonas Gentvilas, Linas Balsys.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą