2020 m. gegužės 12 d. pranešimas žiniasklaidai
Seimo opozicinių Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų, Liberalų sąjūdžio, Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijų ir Mišrios Seimo narių grupės nariai, vadovaudamiesi Statuto 208 straipsnio 13 ir 14 dalimis, teikia klausimus aplinkos ministrui Kęstučiui Mažeikai dėl visuomenės pasipiktinimą sukėlusių bandymų vienašališkai įteisinti medžioklę lankais ir kitais necivilizuotais būdais, į kuriuos pastarasis turės atsakyti artimiausiame Seimo posėdyje.
Parlamentarai K. Mažeikos prašo atsakyti, kodėl ministrui šis klausimas toks svarbus, turint omenyje, kad ministro nuomonės nepakeitė net 2018 m. nepavykęs medžioklių su lankais įteisinimas ir net 60 tūkstančių Lietuvos piliečių pasipiktinimas. Taip pat domimasi, kodėl naudodamasis tarnybine padėtimi ministras skuba neteisėtu būdu įteisinti brutalios medžioklės būdą ir kokios asmeninės naudos K. Mažeika iš tokio įteisinimo tikisi.
„Ministro Kęstučio Mažeikos patvirtinta medžioklės tvarka, kuria numatoma leisti medžioklę lankais, naktinę medžioklę su šunimis ir medžioklę su prožektoriais, šokiravo ir sukėlė pasipiktinimo bangą. Kadangi tai ne pirmas ministro bandymas įteisinti lankus, susidaro įspūdis, kad Ministras patiria spaudimą ir naudojasi savo pareigomis, siekdamas atstovauti siaurai interesų grupei. Norime, kad ministras atvirai atsakytų į Seimo nariams ir visuomenei rūpimus klausimus“, – pažymėjo Aistė Gedvilienė.
Seimo narių grupė stebisi, kad viešai paskelbtame medžioklės tvarkos keitimo projekte siūlymas įteisinti medžioklės su lankais nebuvo įtrauktas į paketą, ir klausia, gal ministras patiria neteisėtą̨ kažkieno spaudimą̨ ir gal gali konkrečiai įvardyti visas interesų grupes bei asmenis, kurie taip atkakliai verčia ministrą imtis šios iniciatyvos. Taip pat norima sužinoti, kas konkrečiai pasiūlė įtraukti medžioklės su lankais būdą̨ į patvirtintą medžioklės tvarką ir kodėl tai atsirado apeinant įprastas teisines procedūras.
Parlamentarai ministro K. Mažeikos taip pat klausia, ar visi tvarkos pakeitimai buvo aptarti su suinteresuotomis grupėmis, ar pasiūlymai išdiskutuoti, todėl prašo įvardinti posėdžius, pasitarimus ir susirinkimus, kuriuose buvo derinami medžioklės tvarkos pakeitimai ir trumpai pristatyti tiek aplinkosaugininkų, tiek gyvūnų̨ teisių gynėjų išsakytas pozicijas ir kaip į jas buvo atsižvelgta.
Seimo nariai iš ministro laukia atsakymų dėl Medžioklės tarybos pateiktų konkrečių pasiūlymų atsisakyti medžioklių su šunimis, tikslinti draudimą naudoti naktinio stebėjimo prietaisus, atsisakyti laukinių gyvūnų šėrimo, kurie nebuvo apsvarstyti.
Galų gale domimasi, kaip ministras K. Mažeika ketina prisiimti politinę atsakomybę dėl kilusio ažiotažo ir siūlomais įstatymo pakeitimais reiškiamo nepasitikėjimo jo veikla, ypač jei jie sulauks Seimo pritarimo, turint omenyje, kad Medžioklės įstatymo pakeitimo projektus, kuriais siūloma siaurinti ministro turėtus įgaliojimus, registravo tiek opozicijos, tiek pozicijos atstovai.
Klausimus aplinkos ministrui teikia Aistė Gedvilienė, Vilija Aleknaitė-Abramikienė, Simonas Gentvilas, Aušrinė Armonaitė, Andrius Mazuronis, Raminta Popovienė, Algirdas Sysas, Irena Haasė, Žygimantas Pavilionis, Algis Strelčiūnas.
Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija