Gamta ir gyvūnai

Seimo nario T. Tomilino pranešimas: „Seimo rezoliucija dėl tvaresnės miškų politikos kol kas nepriimta – valdantieji bandys dar kartą“  

2024 m. birželio 7 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

Seimas kelių balsų persvara atmetė rezoliuciją dėl tvarios miškų politikos, kuria buvo siekiama stabdyti valstybinės miškų įmonės reorganizaciją į akcinę bendrovę. Tačiau Seime salėje ketvirtadienį dėjosi neįprasti dalykai. Iš karto po balsavimo net keli valdančiųjų partijų atstovai reikalavo perbalsuoti, nes iš esmės išsakė paramą rezoliucijai, norėjo ją redaguoti, o ne atmesti.

Būtent todėl po balsavimo nuskambėjo Ministrės Pirmininkės Ingridos Šimonytės pažadas ateinančią savaitę dar kartą registruoti ir svarstyti panašią rezoliuciją. Seimas planavo skirti klausimui 15 minučių, o diskutavo daugiau nei pusantros valandos. 

Seimo rezoliucija „Dėl tvarios miškų politikos“ buvo siekiama kurti naują, tvarią miškų politiką ir įpareigoti Vyriausybę imtis atitinkamų sprendimų įgyvendinimo.

Nuoroda į pilną rezoliucijos tekstą.

„Šioje kadencijoje tiek opozicijoje, tiek ir tarp valdančiųjų, gausu miškui neabejingų Seimo narių, kurie suvokia, kad miškas nėra tik rąstai. Diskusija dėl rezoliucijos tai akivaizdžiai parodė, kai net konservatoriai citavo meilės miškui eiles ir žarstė pažadus ginti miškus nuo liberalių ministrų užmojų. Akivaizdu, kad aplinkos ministras šios kadencijos metu priklauso tai mažumai, kuri nenori nieko keisti miškų politikoje, tad atstovauti visuomenės valiai – imtis kur kas ambicingesnio miškų išsaugojimo – privalo Seimas“, – sakė rezoliucijos iniciatorius, Seimo narys Tomas Tomilinas.

Anot jo, piliečiai savo nuomonę išreiškė daugybę kartų, tiek surinkdami daugiau kaip 17 tūkstančių parašų, raginančių skirti daugiau dėmesio miškų apsaugai, tiek praėjusią savaitę aktyviai rašydami Seimo ir Vyriausybės nariams ir reikalaudami sustabdyti numatytą Valstybinės miškų urėdijos pertvarką į akcinę bendrovę.

„Akcinės bendrovės tikslas yra pateisinti akcininkų lūkesčius, tai yra generuoti kuo daugiau pelno. Tuo metu valstybinės įmonės tikslą formuoja valstybė, urėdijų atveju, tai turėtų būti ekosistemų išsaugojimas, miškų priežiūra ir apsauga, o tik paskui – kirtimai ir medienos pardavimas. Negalima leisti šių prioritetų supainioti, nes tai būtų pražūtinga brangiausiam šalies turtui – miškams“, – sakė Seimo Aplinkos apsaugos komiteto narys.

Rezoliucijos tekste įvardijama, kad svarbiausia šiuo metu keisti ūkininkavimo valstybiniuose miškuose praktiką, riboti plynuosius kirtimus saugomose teritorijose ir  nutraukti Valstybinės miškų urėdijos pertvarką. Taip pat teikiamas pasiūlymas mokėti kompensacijas privatiems miškų savininkams dėl atsirandančių veiklos ribojimų.

„Visuomenės rūpestis ir susidomėjimas miškais rodo, kad gyventojai pasiryžę jų išsaugojimui skirti valstybės biudžeto lėšas. Valstybė neturi jokių kitų pinigų, tik tuos, kuriuos per mokesčius sumoka jos piliečiai. Man atrodo, sąžininga leisti piliečiams dalyvauti priimant sprendimus, kam tie pinigai bus panaudojami“, – sako T. Tomilinas.

Seimo nario nuomone, numačius kompensacinius mechanizmus ir tvarką privatiems miškų savininkams, o valstybei, kaip didžiausiai miškų savininkei, įgyvendinant atsakingą ir tvarią miškų politiką, padėtis pasikeistų iš esmės ir būtų užtikrinta rekreacinė ir aplinkosauginė miško funkcijos.

Daugiau informacijos:

Dalia Sakalauskaitė-Babravičė

El. p. dalia.sakalauskaite@lrs.lt

Mob. 8 676 02 794

 

Pranešimą paskelbė: Jolanta Anskaitienė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą