Studijos - Karjera

Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos pranešimas: „Socialdemokratai nepalaikys biudžeto, palaiko mokytojus: girdime tik lėkštes dūžtant, o ne argumentus“

2023 m. gruodžio 5 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienosSeimo nuotraukosSeimo transliacijos ir vaizdo įrašai)

 

Vyriausybei nervingai laukiant biudžeto tvirtinimo Seime, socialdemokratai laikosi nuomonės, kad valdantieji laužo duotus pažadus, ypač mokytojams, ir nesuvokia socialinių problemų masto šalyje.

„Mokytojai, policijos pareigūnai, prokurorai piktinasi, kad vietoj žadėtų atlyginimų Vyriausybė siūlo naujas algų skaičiuokles ir pasakiškas algas tolimoje ateityje. Žinoma, kad tokiais „triukais“ kadenciją baigianti Vyriausybė siekia kuo daugiau įsipareigojimų nustumti ateičiai ir netesėtų pažadų naštą užkrauti būsimai Vyriausybei“, – komentuoja socialdemokratų frakcijos Seime seniūnė Rasa Budbergytė, pažymėdama, kad vietoj argumentų pastaruoju metu girdisi tik „lėkščių dužimas“.

„Mokytojai streikuoja, prokurorai bylinėjasi su valstybe, policininkai palikti nežinioje, retėja ugniagesių gretos. Tuo metu Vyriausybė naudoja metodą „skaldyk ir valdyk“: teisėjus supriešino su prokurorais, policininkus – su viešojo saugumo pareigūnais, vienas mokytojų profsąjungas su kitomis, o savo įsipareigojimų vykdymą nukėlė į neapibrėžtą „šviesią ateitį“, – Vyriausybės veikimo būdą apibūdina parlamentarė.

Socialdemokratai Seime užregistravo siūlymą kitąmet mokytojų atlyginimus didinti du kartus po 15 proc., bet neabejoja, kad „valdančiosios daugumos „buldozeris“ sutraiškys visus opozicijos pasiūlymus“. Pasak Seimo nario socialdemokrato Tomo Bičiūno, atlyginimus būtina didinti tiek, kad „tai būtų galima vadinti didinimu, o ne kompensacija“. „Švietimo kokybės ir orių darbo sąlygų užtikrinimas mokytojams turėtų būti Vyriausybės interesas, bet atrodo, kad ji viską daro per prievartą. Vyriausybė 3 metus sąmoningai nieko neveikė, o dabar kaip koks moksleivis – 3 metus nesimokęs per egzaminą reikalauja pakeisti uždavinius ir reikalavimus“, – vaizdžiai palygina parlamentaras.

T. Bičiūno vertinimu, nepanašu, kad Vyriausybė supranta mokytojų indėlį į šalies gerovę. „Švietimo finansavimas yra gyvybiškai svarbi socialinė investicija, ypač galvojant apie šalies ateitį. Deja, Vyriausybė ir dabartinis ministras pasirinko manipuliavimo statistika kelią, kad pateisintų susitarimų laužymą. Negana to, ministras sau leidžia visų politinių partijų susitarimą pavadinti klaida“, – stebisi parlamentaras.

Socialdemokratų įsitikinimu, mokytojų algų susiejimas su vidutiniu šalies darbo užmokesčiu yra esminis įsipareigojimas, „o ne klaida“.

Komentuodamas pedagogų situaciją, Seimo narys socialdemokratas T. Bičiūnas kritikuoja Ingridos Šimonytės pamėgtą argumentą, esą „pinigų nėra“. „Įsipareigojimas niekur nedingo. Skola mokytojams ir visuomenei auga su kiekviena pradelsta diena“, – komentuoja T. Bičiūnas.

Socialdemokratai taip pat ragina nedelsiant spręsti ugniagesių ir jaunų šeimų būsto problemas.

„Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento teritoriniuose struktūriniuose padaliniuose trūksta virš 700 ugniagesių gelbėtojų etatų“, – įspėja socialdemokratas Kęstutis Vilkauskas.

Seimo narys socialdemokratas Matas Skamarakas pakartotinai užregistravo pasiūlymą valstybės biudžetui dėl finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms.

„Nors jaunų šeimų, pageidaujančių gauti finansinę paskatą, skaičius didėja, finansavimas staigiai sumažėjo. Daugelis jaunų šeimų, kurių nepasiekia jau paskirta parama, nebegali sudaryti kreditavimo sutarties – tai spąstai“, – įspėja parlamentaras.

Pranešimą paskelbė: Monika Kutkaitytė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą