Seimo Laisvės frakcijos iniciatyva sausio 25 d. Konstitucijos salėje (Seimo I r.) organizuojama apskritojo stalo diskusija „Teisės laikyti gyvūną atėmimo problemos ir sprendimai“. Renginio tikslas – išsigryninti bendrą požiūrį dėl naujos poveikio priemonės – teisės laikyti gyvūną atėmimo – taikymo ir sutarti dėl šio proceso mechanizmo. Renginyje dalyvaus valstybinės institucijos, kurių kompetencijai priklauso gyvūnų gerovės klausimai, taip pat šioje srityje veikiančios visuomeninės organizacijos. Renginio pradžia 13 val.
Anot renginio globėjos, Laisvės frakcijos narės Ievos Pakarklytės, žiaurus elgesys su gyvūnais – skaudi Lietuvos realybė, tačiau šiai plataus masto problemai spręsti vis dar neturime pakankamai efektyvių teisinių priemonių. „Turime imtis veiksmų, užkardančių žmonių elgesį, kuris gali lemti gyvūno suluošinimą ar net žūtį. Teisės laikyti gyvūną atėmimas – viena iš priemonių, galinčių prisidėti prie žiauraus elgesio su gyvūnais atvejų mažinimo, tačiau ji yra labai kompleksiška ir sudėtinga. Todėl prieš imantis skubotų sprendimų būtina gerai išdiskutuoti, kaip atrodys šios priemonės įgyvendinimo mechanizmas“, – sako Seimo narė.
Pasak I. Pakarklytės, naujos administracinio ir/ar baudžiamojo poveikio priemonės atsiradimas prisidėtų prie nelegalių daugyklų veiklos stabdymo ir asmenų, pakartotinai žiauriai besielgiančių su gyvūnais, neleistinų veiksmų kontrolės.
I. Pakarklytės teigimu, Lietuva yra viena iš nedaugelio valstybių, kurioje teisės laikyti gyvūną atėmimas netaikomas kaip administracinio ar baudžiamojo poveikio priemonė. Skirtumai tarp Lietuvos ir kitų Europos Sąjungoje (ES) šalių atsispindi teisės laikyti gyvūnus atėmime. Pavyzdžiui, Lenkijoje už žiaurų elgesį su gyvūnais teisė laikyti gyvūną gali būti atimama iki 10 metų, Estijoje – iki 5 metų. ES matyti ir tokių pavyzdžių, kuomet teisė laikyti gyvūną asmeniui, žiauriai besielgusiam su juo, gali būti atimama visam laikui. Toks reguliavimas galioja Airijoje, Austrijoje, Belgijoje, Suomijoje, Vokietijoje.
Apskritojo stalo diskusijoje Seime bus kalbamasi apie naujos poveikio priemonės apimtį, jos įgyvendinimą ir kitus svarbius aspektus. Renginyje pranešimus skaitys Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos, Lietuvos policijos bei nevyriausybinės organizacijos „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“ atstovai. Susitikime taip pat dalyvaus Aplinkos ministerijos, Žemės ūkio ministerijos, Teisingumo ministerijos ir kt. institucijų bei organizacijų atstovai.
Diskusija bus transliuojama Seimo „YouTube“ paskyroje „Atviras Seimas“ (renginį internetu galite stebėti paspaudę šią nuorodą: TRANSLIACIJA).
Pranešimą paskelbė: Saulė Eglė Trembo, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija