Kasmet pirmąjį vasario antradienį visame pasaulyje minima Saugesnio interneto diena, kuri siekia priminti, jog internetas nėra ta vieta, kur galime jaustis visiškai saugūs, net jei ir jaučiamės nematomi. Pasak Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) pirmininkės Jūratės Šovienės, dieną pradedame į rankas paimdami du dalykus – telefoną ir dantų šepetėlį. Tad kaip laikomės dantų higienos, turėtume laikytis ir skaitmeninės higienos, jei norime apsisaugoti nuo galimų neigiamų pasekmių.
Situaciją iliustruoja ir statistika – šiandien apie 90 proc. mokyklinio amžiaus vaikų Lietuvoje turi išmanųjį telefoną – tarsi Trojos arklį ir prie ekranų vidutiniškai praleidžia 6 valandas.
„Pasaulinė sveikatos organizacija skaitmeninę priklausomybę pripažįsta kaip plačiai paplitusią problemą. Skaičiuojama, kad apie 13 proc. visų gyventojų yra priklausomi nuo ekranų. Piktnaudžiavimas išmaniaisiais yra labiausiai paplitęs tarp jaunesnių nei 30 metų amžiaus, o net 40 proc. paauglių pripažįsta, kad turi priklausomybę nuo išmaniųjų. Miego trūkumas, galvos skausmai, mažesnė koncentracija, kūrybiškumo blokai, nerimas, stresas, vienatvė, nesaugumas, sutrikę santykiai, prasti pažymiai. Tai yra priklausomybės nuo ekranų pasekmės“, – vardijo J. Šovienė Kaune vykusiame renginyje „Skaitmeninės higienos svarba šiandienos pasaulyje“.
Per 2023 metus RRT interneto karštąja linija „švarusinternetas.lt“ gavo virš 2,5 tūkstančio pranešimų apie draudžiamą skleisti ar neigiamą poveikį nepilnamečiams darantį turinį internete. Pranešimų skaičius palyginti su ankstesniais metais padidėjo 65 proc. Iš viso pasitvirtino apie 60 proc. pranešimų. Ketvirtadalis pasitvirtinusių pranešimų buvo vaikų seksualinio išnaudojimo medžiaga.
„Tenka pripažinti, kad, deja, šiuo metu saugaus interneto tema vis dar tebėra mokytojų entuziastų ir nevyriausybinių organizacijų rankose. Vasarį visoje Europos Sąjungoje įsigalioja Skaitmeninių paslaugų aktas. Jo pagrindinis tikslas – sukurti saugesnę interneto aplinką skaitmeniniams naudotojams ir apsaugoti jų pagrindines teises skaitmeninėje erdvėje. Didžiausias skaitmenines platformas prižiūrės Europos Komisija, o Lietuvoje Skaitmeninių paslaugų koordinatoriumi bus Ryšių reguliavimo tarnyba. Įgyvendinimą vykdysime kartu su žalingo turinio ir vartotojų teisių priežiūros institucijomis. Tikimės, kad šio akto įsigaliojimas padės nustatyti aiškias taisykles tiek interneto paslaugų teikėjams, tiek vartotojams“, – pabrėžia RRT pirmininkė.
Visgi, jos teigimu, nepaisant skaitmeninėms platformoms taikomų reguliavimo priemonių, kaip ir nepaisant valstybės dedamų pastangų dantų gydymui, skaitmeninė higiena yra kiekvieno mūsų asmeninė atsakomybė ir rūpestis.
„Kaip ir mokantis valytis dantis, tai ir įdavus vaikui skaitmeninę priemonę kritiškai svarbus yra suaugusiųjų vaidmuo. Tik suaugę gali suformuoti vaikams tinkamus naudojimosi ekranais įpročius. Laikas prie ekrano, pavojai slypintys už ekrano, privatumo apsauga – esminiai dalykai, kurių turime išmokyti vaikus, kad neįsileistume į namus Trojos arklio“, – primena RRT pirmininkė J. Šovienė.
Pranešimą paskelbė: Rima Aukštuolytė, LR ryšių reguliavimo tarnyba (RRT)