Iš Vakarų į Lietuvą atsiritus bangai, kuomet pastebima kraustymosi gyventi į mažesnius, patogesnius miestus tendencija, Rokiškis skuba pasinaudoti tokia galimybe – rajono meras Ramūnas Godeliauskas kartu su specialistų komanda nieko nelaukdamas imasi ambicingo projekto – beveik centrinėje miesto dalyje, Topolių ir Pandėlio gatvių teritorijoje, įkurti naują individualių gyvenamųjų namų kvartalą su pilnai įrengta infrastruktūra ir įvestomis komunikacijomis: asfaltuota ir apšviesta gatve, nuovažomis į kiekvieną sklypą, vandentiekio ir nuotekų sistemomis.
R. Godeliauskas neabejoja, kad prieš akis laukia nemažas iššūkis. „Tikiu ir pasitikiu savo specialistų komanda su kuria ruošiamės iš tiesų rimtai padirbėti, kad jau kitąmet galėtume pasiūlyti aukciono būdu įsigyti paruoštus sklypus Rokiškio rajono gyventojams ir visiems, kurie dar tik planuoja ir svajoja grįžti į Rokiškį. Laukiame kiekvieno iš jų. Ypač didelis krūvis teks Architektūros ir paveldosaugos bei Statybos ir infrastruktūros plėtros skyrių darbuotojams, tačiau kiekvienas suprantame, jog savo darbu darome didelį žingsnį į priekį ir pokytį savo mieste, kad žodžiai „Rokiškyje tikrai gera gyventi“ būtų ne tik paprastais žodžiais, tačiau kiekvienas rokiškėnas – naujakurys ar ne, tai nuoširdžiai jaustų. To labiausiai ir siekiame“, – ryžtingai buvo nusiteikęs meras.
„Vien tik miesto dydis šiandien nebėra didžiausias privalumas. Gyventojų migraciją iš triukšmingų miestų į nuošalesnius regionus skatina patrauklios gyvenimo sąlygos: pigesnis nekilnojamas turtas ir sklypai, investuojama į jaukesnę miesto atmosferą, infrastruktūrą. Pastebime, kad auginti vaikų ir grįžti į Rokiškį ryžtasi vis daugiau emigrantų, o pandemija parodė, jog dirbti ir galima iš bet kurios pasaulio vietos – nemaža dalis įmonių pasiliko prie hibridinio darbo modelio. Todėl norime pranešti, kad nors gyvenimo tempas mažesniame mieste sulėtėja, tačiau gyvenimo kokybė nuo to ne tik nesikeičia, bet ir pagerėja – supa graži, švari, mažai urbanizuota aplinka, natūrali gamta. Rokiškyje vyksta toks pats intensyvus kultūrinis ir visuomeninis gyvenimas, kupinas savito krašto žavesio, o dažnai – dar neatskleistas ir galintis maloniai nustebinti. Taip pat jauna šeima gali pretenduoti į valstybės paramą būsto kredito daliai. Subsidijos, siekiančios iki 30 proc. – vienas iš privalumų, dėl kurių jauni žmonės atsigręžia į regionus“, – mažesnių miestų privalumais dalinosi R. Godeliauskas.
Tačiau pastaraisiais metais ne viena mažesnė savivaldybė, tarp jų – ir Rokiškio, susiduria su problema – nesėkmingomis būsto jaunoms šeimoms paieškomis. „Prie šio sprendimo vykdyti plėtrą patiems ir inicijuoti projektą buvo eita palaipsniui ir tikslingai – matant dabartinį poreikį ir žvelgiant į ateities perspektyvas. Norint grįžti – reikia kažkur įsikurti. Regionuose vyrauja antrinė rinka – parduodami senos statybos butai, dažnai gana apleisti ir reikalaujantys kapitalinio remonto. O ir jaunų šeimų poreikiai keičiasi – vis patrauklesni tampa kotedžai, nedidelės kvadratūros individualūs, kompaktiški namai“, – kalbėjo meras. Pasirinkta plėtros vieta – itin patogioje lokacijoje, iš kurios greitai galima pasiekti bet kurią miesto dalį, tiek centrinę, tiek miegamąjį mikrorajoną. Pasak rajono vadovo, sutvarkius teritoriją, atsivers tikrai gražus kraštovaizdis. Šalia teka Laukupės upelis, planuojami tolimesni jo tvarkymo darbai. „Esame įsitikinę, kad kvartalui plečiantis, atsiras poreikis laisvalaikio, poilsio zonų bei žalių erdvių įkūrimui. Tam taip pat esame pasiruošę – ateityje turėtų nelikti metalinių apleistų garažų, kurie ne tik nepuošia teritorijos ir miesto, tačiau yra nesaugūs, dalis jų – nenaudojami, stovintys valstybinėje žemėje“, – kvartalo ateities viziją nušvietė meras.
Kodėl pasirinktas būtent toks kvartalo formavimo variantas pilnai įrengiant visą infrastruktūrą? „Manau, kad atėjo laikas dėti brūkšnį ir eiti europietišku keliu, matant tiek skandinavų, tiek kitų išsivysčiusių vakarų šalių pavyzdžius, kuomet naujuose kvartaluose nelieka kelių su žvyro danga. Anksčiau ar vėliau iškilus poreikiui gatvę asfaltuoti, tuo pačiu iškyla daugybė papildomų dalykų, kaip naujų projektų rengimas ir t.t., todėl gatvės asfaltavimo darbų kaina tampa kone auksine. O juk gyvename XXI a. ir turime žiūrėti į priekį, priimdami sprendimus, kurie būtų reikšmingi ir tvaresni ilgalaikėje perspektyvoje. Ši idėja buvo pristatyta asociacijos „Rokiškio verslo klubas“ susitikime, kur didžiosios Rokiškio įmonės itin palankiai sutiko idėją. Tiek visoje Lietuvoje, tiek ir Rokiškyje pastebimas kvalifikuotų darbuotojų, savo darbą išmanančių specialistų trūkumas, todėl pagalba įsigyjant būstą reikiamiems specialistams būtų didelė paskata juos pritraukiant į regioną, o taip pat patrauklus sprendimas, galintis pritraukti naujus investuotojus, kuriems reikalingi žmonės, o žmonėms – patrauklus, šiuolaikiškas gyvenamasis plotas ir darbo vietos, – teigė R. Godeliauskas.
Darbai numatomai vykdyti keliais etapais. „Pirmuoju – jau kitamet, įrengus reikiamą infrastruktūrą ir įvedus komunikacijas, suteikti galimybę norintiems aukciono būdu įsigyti net 32 sklypus. Vidutinis sklypo dydis – 10,5 a. Į parduodamo sklypo kainą taip pat būtų įskaičiuotos infrastruktūros sutvarkymo išlaidos. Parengiamieji darbai jau pradėti – užsakyti kadastriniai matavimai, bus skelbiamas projektavimo darbų konkursas. Pardavus minėtus sklypus, prasidėtų antrasis etapas, kurio metu tokiu pačiu principu toliau būtų formuojami likę sklypai – dar 28. Netoliese yra išsidėstę ir komercinės paskirties sklypai. Paskelbus apie planuojamą naujo kvartalo idėją, atsirado besidominčių ir jais. Be abejo, manau, kad toliau viskas vyksta inertiškai – prasidėjus vieniems darbams, besitvarkant, plečiantis, verslas taip pat iš karto pastebi perspektyvas ir galimybes kurtis ar plėtotis. Tai džiugina ir rodo, kad einame teisingu keliu“, – idėjos įgyvendinimo etapus pristatė Rokiškio rajono savivaldybės meras Ramūnas Godeliauskas.
Pranešimą paskelbė: Marius Deksnys, UAB „Idea Prima”