Laisvalaikis

Regioninių parkų 30-metį švęsime su muzika ir smagiais žaidimais

Lietuvos regioniniai parkai įsteigti prieš 30 metų, o jų kūrimo istorija mena ilgą ir nuoseklų kelią. Minint šią svarbią datą Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba rugsėjo 2 d. 17 val. kviečia visus gamtą mylinčius į Veisiejų dvaro parke vyksiantį festivalį. Jums paruošta įvairi programa, kurioje smagiai laiką praleis ir suaugusieji, ir mažieji. O 19 val. prasidės gamtos įkvėpti ir su ja susiliejantys Aistės Smilgevičiūtės ir Roko Radzevičiaus, Thundertale ir Lino Adomaičio muzikiniai pasirodymai.

Žaliosios edukacijos

Kiekvienas 30 regioninių parkų yra savitas, unikalus, išskirtinis. Štai Pajūrio regioniniame parke jūra krantą ardo, kurdama nuostabų skardį. Yra tokių regioninių parkų, kuriuose gali rasti visko: ir upių slėnių, ir ežerynų, ir lygumų, ir kalvynų. Yra vieta Lietuvoje, kur žemė prasmenga ir kasmet vis naujų duobių randasi. Yra kalvynų, kuriuos ne ledynas sustūmė, o vanduo išskaptavo. Ilgai vingiavęs Nemunas sukūrė unikalų deltos kraštovaizdį: upių ir upelių, kanalų niekas nesuskaičiuos. O kur dar piliakalniai, kalvos, pelkės, senieji kaimai, dvarai…

Apie visa tai festivalio svečiams papasakos visų regioninių parkų atstovai, kurie pristatys išskirtines vertybes, patars ką galima aplankyti ir pamatyti. Mažuosius ir suaugusius pakviesime dalyvauti žaliosiose edukacijose, kuriose ne tik sužinosite įdomiausių dalykų apie regioninių parkų vertybes, bet, smagiai leisdami laiką, atliksite užduotis, rinksite antspaudėlius ir laimėsite Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos įsteigtus prizus. Edukacijų dalyviai spėlios Kauno marių dugno mįsles, bandys atpažinti medžių rūšis, rungsis didžiulių dėlionių dėliojime, pabendraus ir žaidimus žais su regioninių parkų simboliais – vėžliuku, kukučiu bei lūšimi.

Truputis istorijos

Lietuvoje yra 30 regioninių parkų – Anykščių, Asvejos, Aukštadvario, Biržų, Dubysos, Dieveniškių istorinis, Gražutės, Kauno marių, Krekenavos, Kurtuvėnų, Labanoro, Metelių, Nemuno deltos, Neries, Nemuno kilpų, Pagramančio, Pajūrio, Panemunių, Pavilnių, Rambyno, Salantų, Sartų, Sirvėtos, Tytuvėnų, Varnių, Veisiejų, Ventos, Verkių, Vištyčio, Žagarės – išsidėsčiusių visame mūsų krašte. Juose saugomos vertingiausios, vaizdingiausios Lietuvos teritorijos.

Regioniniai parkai buvo įsteigti tuo metu, kai buvo kuriama nepriklausomos valstybės aplinkosaugos sistema. Tai padaryta Aukščiausiosios Tarybos nutarimu 1992 m. Šiam sprendimui buvo ruoštasi, atlikti moksliniai ir planavimo darbai, sukaupta didžiulė patirtis kuriant, planuojant visą saugomų teritorijų sistemą.

Visais laikais šalys pirmiausia siekia išsaugoti vertingiausias gyvosios gamtos teritorijas, retas rūšis ir objektus. Tačiau svarbu nepamiršti, kad regioniniai parkai yra kompleksinės saugomos teritorijos, tad labai svarbu ne tik išsaugoti kraštovaizdį su visomis gamtos vertybėmis, bet ir sudaryti sąlygas rekreacijai, pažintiniam turizmui. Juk tik tas žmogus, kuris patyrė, pažino, pajuto, kokia vertybė yra šios teritorijos, iš tikrųjų supranta, kaip reikia saugoti ir puoselėti jas.

Taigi kviečiame visus, neabejingus mūsų krašto gamtos ir kultūros paveldui, į Veisiejų dvarą. O tie, kurie negalės atvykti į renginį, galės stebėti tiesioginę jo transliaciją su LRT Radijų laidų vedėju, žurnalistu Ignu Krupavičiumi Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos Facebook paskyroje.

Pranešimą paskelbė: Marijus Olekas, UAB Lietuvis

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą