Gamta ir gyvūnai

Radiacinės saugos centras vertina teritorijas, kuriose gali būti radioaktyviųjų medžiagų

Radiacinės saugos centras nuolat vertina teritorijas, kuriose anksčiau įvairiems tikslams (vėžiniams susirgimams gydyti, talpų užpildymo lygiui matuoti, suvirinimo siūlėms tikrinti ir pan.) buvo naudotos ar galimai naudotos radioaktyviosios medžiagos. Šios teritorijos kelia baimę ir rūpestį gyventojams.

Ypatingai daug dėmesio skiriama teritorijoms, kuriose numatoma naujų gyvenamųjų ar visuomeninių pastatų plėtra. Tokios teritorijos dėl galimo radioaktyviųjų medžiagų pavojaus patikrinamos iki jose pradedant naujas statybas ar naują veiklą. 2009 m. patikrintos Visorių ir Šiaurės miestelio teritorijos, 2011 m. – teritorija Smolensko gatvėje, kur buvusios gamyklos pastatuose buvo numatyta įrenginėti loftus, buvusio Onkologijos instituto teritorija Polocko gatvėje, taip pat AB „Vilniaus grūdai‘ teritorija Vilkpėdės gatvėje ir AB „Lietuvos geležinkeliai“ patalpos Vilniaus geležinkelio mazgo Vilkpėdėje įsikūrusiame remonto depe bei Vilniaus keleivių terminale. Patikrinus nurodytas teritorijas radioaktyviojo užterštumo nenustatyta. Visais atvejais teritorijų savininkai buvo informuoti apie patikrinimo rezultatus.

2018 m. Vilniaus miesto administracijos specialistų prašymu patikrinta teritorija Burbiškių miške, kur buvo įsikūręs Vilniaus priešlėktuvinės gynybos brigados techninis divizionas, ir buvusios Kuro aparatūros gamyklos teritorija Kalvarijų gatvėje. Taip pat nemažai teritorijų, pastatų, gyvenamųjų būstų patikrinama pagal gyventojų prašymus. Galima paminėti, kad gyventojų prašymu Vilniaus mieste patikrinti pastatai ir teritorijos Santariškių, Juodojo kelio, Ševčenkos, Žirgo sodų, Tverečiaus, Gineitiškių, Odminių, Kalvarijų, Verkių, Mokslininkų, Bajorų, Rokantiškių, Gurų sodų, Savanorių ir kitose gatvėse, kur radioaktyviojo užterštumo  taip pat nenustatyta.

Teritorijos radiacinės saugos požiūriu įvertinamos ne tik Vilniaus mieste. 2012–2017 m. Tauragės, Kretingos, Pagėgių, Raseinių, Panevėžio, Kauno, Šilutės, Kalvarijos, Trakų savivaldybių administracijų specialistų prašymu patikrinus jų nurodytas teritorijas radioaktyviojo užterštumo nenustatyta. 2010–2018 m. patikrintos sovietinės armijos naudotos Jurbarko karinė bazė, aviacinės remonto gamyklos teritorija Zokniuose, Karmėlavos raketinė bazė, raketų bazės Bedančių kaime Raseinių rajone ir Plokščių kaime Plungės rajone, Kauno V ir VI fortų, Kalvarijos karinio miestelio, Tauragės rajono karinio dalinio ir Sakalinės raketinės bazės, Pagėgių karinio dalinio, Šilutės Tarvydų kaimo, Panevėžio Skaistakalnio parko ir kitos teritorijos.

Radiacinės saugos centras kviečia bendradarbiauti savivaldybes bei privačius asmenis, kurie įsigijo anksčiau sovietinės armijos ar sovietinių gamyklų naudotas teritorijas. Nemokamai bus patikrintos teritorijos, kurios kelia nerimą dėl galimo radioaktyviojo užterštumo. Savivaldybių administracijos atstovus ar privačius asmenis, kurie mano, kad savivaldybės ar privačioje teritorijoje yra tokių vietų, kuriose reikėtų atlikti radioaktyviųjų medžiagų paiešką, prašome apie tai informuoti Radiacinės saugos centrą.

Pranešimą paskelbė: Sigutė Gaulienė, Radiacinės saugos centras

carvertical VIN patikra

Parašykite komentarą