Gamta ir gyvūnai

Prie Utenos Klovinių užtvankos – maudytis, žvejoti, kepti šašlykų, pasivaikščioti jau galima saugiai

Liepos 21 d. įvyko Utenos tvenkinio ant Rašės (Raudesos) up. hidrotechnikos statinių  kapitalinio remonto darbų pabaigos pristatymas. Jame dalyvavo rangovas – Žiuko įmonės atstovas Algimantas Žiukas, objekto techninis prižiūrėtojas UAB ,,Domstata“ direktorius Ridas Verpečinskas, Utenos rajono savivaldybės meras Alvydas Katinas, administracijos direktorius Vidas Žvinys, Kaimo ir bendruomenių reikalų skyriaus vedėja Raimonda Jankauskienė, vyr. specialistas Sigitas Urbonas, žiniasklaidos atstovai.

Projektas jau nuo jo įgyvendinimo pradžios visuomenėje sukėlė didžiules aistras.

Pirminio projekto sprendiniuose buvo numatyta visiškas Utenos tvenkinio vandens išleidimas ir po to – hidrotechnikos statinių remonto/rekonstrukcijos darbai, tačiau pasiruošimo jo įgyvendinimui stadijoje kilo didžiulis nepasitenkinimas visuomenėje dėl numatomo tvenkinio žuvų išleidimo į Rašės upelio žemupį, motyvuojant tuo, kad išleidimo metu žus visos praleidžiamos žuvys. Todėl buvo nuspręsta esamas žuvis išgaudyti bei perkelti į kitus vandens telkinius. Tačiau tai pasirodė sunkiai įgyvendinamas uždavinys – nei viena Lietuvos įmonė nesutiko atlikti tokio pobūdžio darbus.

Todėl, siekiant suremontuoti statinį, liko tik vienas kelias – atlikti tvenkinio hidrotechnikos statinių remontą ne visai išleidus tvenkinio vandenį, bet jį pažeminus apie 2,5 m. Buvo atliktas projekto pakeitimas, numatant tik dalinį tvenkinio pažeminimą. Skeptikai iškart ims teigti, kad jie tą siūlė iš pat pradžių. Jiems galime atsakyti, kad remonto darbai visiškai išleidus tvenkinio vandenį ir jį dalinai pažeminus – negali būti lyginami, nes antru atveju buvo stiprinama tik viena dalis šachtos (vidinė), tuo tarpu visi žino, kad maksimalus stiprumas būtų pasiektas sustiprinus šachtos betonines konstrukcijas iš abiejų pusių. Atitinkamai koreguojamas ir saugaus įrenginio eksploatavimo laikotarpis, kuris mažinamas 2 kartus. Dėl žuvų išsaugojimo – projekte po remonto buvo numatytas mokslininkų parengtas tvenkinio įžuvinimas (jeigu būtų buvęs išleistas visas tvenkinio vanduo).

Sprendimas neišleisti viso tvenkinio vandens ženkliai apsunkino ir prailgino projekto įgyvendinimą, taip pat ženkliai pabrangino, nes teko į pagalbą pasitelkti profesionalius narus, kurie atliko didžiulės reikšmės darbus – po vandeniu pašalino didžiules sąnašų sankaupas (iki 2 metrų aukščio) ties užtvankos šachta, ją nuvalė, sumontavo remontinius šandorus ir atliko šachtos tvirtinimo darbus iš vandens pusės. Galima drąsiai teigti, kad be profesionalios narų pagalbos projektas net nebūtų buvęs pradėtas įgyvendinti, nes sėkmingas remontinių šandorų sumontavimas buvo kertinis sėkmingo projekto įgyvendinimo dėmuo. Atliekant visus šiuos darbus po vandeniu, o po to sekusius dugninių skydų išmontavimo ir iškėlimo darbus teko susidurti su daugybe iššūkių ir galime tik pasidžiaugti darbų rangovo, narų, atlikusių neatidėliotinus darbus, profesionalumu.

 Na, bet visos problemos liko užmarštyje ir dabar jau galime pasidžiaugti suremontuotu Utenos tvenkiniu, kurio vanduo jau atstatytas iki normalaus vandens lygio ir visuomenė jau gali naudotis naujai sutvarkytu tvenkinio paplūdimiu. Artimiausiu metu šis objektas, neabejotinai pritrauksiantis smalsuolių ir poilsiautojų, dar pagražės, nes taip pat baigiamas įgyvendinti tvenkinio hidrotechnikos statinių apšvietimo projektas, kuriame numatyta tvenkinio pylimo, automobilių aikštelės, vandens krioklio ir kitų elementų apšvietimas.

Įgyvendinant projektą buvo atlikta aukštutinio šlaito tvirtinimo gelžbetoninėmis plokštėmis kapitalinis remontas (pakeistos susidėvėjusios plokštės naujomis), šachtos (iš vidinės pusės), vandens pralaidos ir tarnybinio tiltelio betoninių dalių tvirtinimo darbai, pakeisti susidėvėję šachtos dugninių angų giluminiai skydai (4 vnt.), pakeisti šachtos ir tarnybinio tiltelio apsauginiai turėklai, įrengta automobilių aikštelė ir privažiavimo kelias, pasivaikščiojimo takeliai užtvankos žemutiniame bjefe. Taip pat įrengta važiuojamoji dalis per užtvankos keterą, pakeista tarnybinio tiltelio lentų danga.

 Utenos tvenkinio hidrotechnikos statinių remonto darbai (kartu su projektavimo, techninės priežiūros paslaugomis ir papildomais darbais) kainavo 485 349,95 Eur. Iš jų 170 393 Eur sudaro ES fondų parama, 8591,00 Eur – valstybės biudžeto lėšos, o likusi dalis – 306 365,95 Eur  – Utenos rajono savivaldybės lėšos.

Kalbėjęs Algimantas Žiukas pabrėžė, kad vykdant darbus pirmas iššūkis buvo vandens lygio pažeminimas. Projektas buvo parengtas išleidžiant visą 100 ha ploto tvenkinio vandenį, tačiau kilus įvairiems ginčams ir abejonėms dėl tvenkinio vandens išleidimo, teko atlikti projekto sprendinių korekcijas ir atlikti dalinį vandens lygio pažeminimą. „Projekto korekcija užtruko, praradome laikotarpį, kuriuo oro sąlygos buvo tinkamiausios vykdyti šiuos darbus. Šis pakeitimas padarė įtaką ir tolimesniems projekto sprendimams, kuriems reikėjo parinkti sudėtingesnius inžinerinius sprendimus, – sakė A. Žiukas. – Dalis objekto darbų buvo atlikti po vandeniu su narų pagalba. Pasikeitus darbų vykdymo technologijai ir susidūrus su naujais sprendimais nebijojome prisiimti atsakomybės, nes turėjome tokių darbų patirties vykdant kitus panašius objektus. Prieš metus panašų objektą buvome įvykdę Ukmergės rajone. Mūsų įmonė jau 25 metus specializuojasi hidrotechninių statinių statyboje, rekonstrukcijoje ir remonte, tad patirtis ir puikus kolektyvas leidžia sėkmingai atlikti šiuos darbus“.

Po projekto pristatymo buvo apsikeista dovanomis, A. Žiukas Utenos rajono savivaldybės merui ir vienam pagrindinių projekto įgyvendintojų Sigitui Urbonui įteikė didelį sunkų ratą, tarsi simbolinį raktą, kurį sukiojant galima „vairuoti“  užtvanką: pažeminti vandens lygį arba  pakelti.

Pranešimą paskelbė: Lolita Kaminskienė, Utenos rajono savivaldybės administracija

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą