Gamta ir gyvūnai

Prezidentas kviečia jungtis prie Europos judumo savaitės renginių

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda kviečia šalies žmones minėti Europos judumo savaitę. Rodydamas pavyzdį, penktadienį šalies vadovas į darbą Prezidentūroje mynė dviračiu.

„Žalia ir tausojanti Lietuva – vienas svarbiausių gerovės valstybės siekių. Turime bręsti kaip pilietinė visuomenė, nebūti abejingi savo aplinkai. Visi norime švaraus oro, neužterštų vandenų, žemės, klimato be kataklizmų. Transportas, kuris naudoja iškastinį kurą, leidžia į orą daugiau nei trečdalį visų šiltnamio efektą sukeliančių dujų. Turime keistis, pradėti judėti tvariau ir darniau. Jei neprisidėsime kiekvienas asmeniškai, atlikdami kad ir nedidelį pokytį savo kasdieniuose gyvenimuose, jis neįvyks ir visuomenės mastu. Tad kviečiu kiekvieną išsikelti šią ambiciją prisidėti prie švaresnės aplinkos. Net ir mažas žingsnis svarbus, kad Lietuva būtų žalesnė. Valstybė savo reguliavimo svertais gali nemažai, tačiau aš visada tikiu žmonių galia – jie gali padaryti neįsivaizduojamus dalykus“, – sakė Prezidentas.

Kiekvienų metų rugsėjo 16–22 d. visa Europa mini Europos judumo savaitę – tai didžiausia tvaraus judėjimo kampanija pasaulyje, kuria siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į neigiamą transporto poveikį aplinkai ir žmonių sveikatai, skatinti Europos miestus ir savivaldybes diegti ir populiarinti aplinkai draugiškas transporto priemones, o gyventojus – automobilį keisti dviračiu, viešuoju transportu, ėjimu pėsčiomis ar kitokiu alternatyviu susisiekimo būdu.

Prezidentas pasidžiaugė, kad prie Europos Sąjungos judumo savaitės oficialiai prisijungė net 28 Lietuvos savivaldybės, tai rodo, kad mūsų regionai tampa vis aktyvesni žalios Lietuvos puoselėtojai.

Daugiau nei 90 proc. Lietuvos žmonių keliaudami renkasi automobilį – ne autobusą ar traukinį. Pasak Prezidento, taip darome veikiami inercijos ir nežinodami alternatyvų, tad reikia visuomenę aktyviau apie jas informuoti. O jų tikrai nemažai – „Lietuvos geležinkeliai“ siūlo vis patrauklesnes paslaugas, didžiuosiuose miestuose viešojo transporto kokybė žymiai pagerėjusi, o mažesnės savivaldybės taip pat šiuo metu įsigyja nemažai alternatyviais degalais varomų naujų viešojo transporto priemonių. Prie asmeninių automobilių miestuose mažėjimo taip pat prisideda išpopuliarėjusios judumo paslaugų platformos.

„Turime kurti darniam judumui tinkamą infrastruktūrą: skatinti elektromobilumą, kurti viešojo transporto prioritetines eiles, tiesti ir plėtoti dviračių takus. Vienas efektyvesnių skatinimo būdų galėtų būti darboviečių lygmeniu – tiek sukuriant geras sąlygas naudotis dviračiais, tiek naudojant inovatyvias paskatų sistemas darbuotojams“, – pabrėžė šalies vadovas. Prezidentūra darbuotojų kelionėms mieste yra įsigijusi keletą elektrinių paspirtukų. Prezidento komanda aktyviai dalyvauja Europos judumo savaitės renginiuose, į darbą stengiasi keliauti neteršdami gamtos, tarpusavyje interaktyviai varžosi, skaičiuodami nueitus žingsnius.

Prezidentūros Valstybės pažinimo centras kviečia moksleivius dalyvauti judumo be jokios taršos iššūkyje – suburti savo klasę ir užfiksuoti, kaip gamtos neteršiančiais būdais – riedučiais, riedlentėmis, dviračiais ar kt. – visi keliauja į mokyklą ar klasės išvykas (http://pazinkvalstybe.lt/naujienos/judumo-issukis). Originaliausią nugalėtojų klasę savo rūmuose priims ir pasveikins pats Prezidentas.

Šių metų pradžioje startavo ir Prezidento „Žalios Lietuvos iniciatyva“, kurios tikslas – dialogo būdu susitarti ir prisiimti savanoriškus įsipareigojimus savo veiksmais ir pavyzdžiu siekiant švaresnės ir žalesnės Lietuvos ateities. Tik visuotinio susitarimo būdu galėsime iš esmės pakeisti savo požiūrį ir elgesį į tai, kaip turime kurti, vartoti, judėti ir gaminti, norėdami gyventi sveikesnėje aplinkoje. Prezidentūroje planuojamas susitikimų ciklas su atskirų sektorių verslo, pramonės, prekybos įmonėmis, savivaldybėmis, nevyriausybinėmis organizacijomis. Diskusijų metu bus pristatoma ne tik geroji praktika ir esami laimėjimai, bet ir konkrečios ateities iniciatyvos, prisidėsiančios prie aplinkos taršos mažinimo, klimato kaitos švelninimo, energijos taupymo ir tausaus vartojimo, visuomeninio įsitraukimo didinimo ir aplinkosauginio sąmoningumo ugdymo.

Pranešimą paskelbė: Ieva Elenbergienė, Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą