Lietuvos Respublikos Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje (ŠMSM) vasario 11 d. pradedamos derybos dėl Lietuvos švietimo ir mokslo šakos kolektyvinės sutarties atnaujinimo. Derybas sausio 20 d. inicijavo didžiausia šalyje Lietuvos švietimo ir mokslo profesinė sąjunga (LŠMPS).
Derybose dėl sutarties pakeitimų ir papildymų kartu su LŠMPS dalyvaus Lietuvos aukštųjų mokyklų profesinių sąjungų susivienijimas, Švietimo ir mokslo profesinė sąjunga „Solidarumas“, Lietuvos profesinė sąjunga „Sandrauga“.
„Sutartį pasirašiusios profesinės sąjungos inicijuoja kompleksinius kolektyvinės sutarties pakeitimus ir papildymus, kurie orientuoti į ilgalaikius sisteminius pokyčius švietimo ir mokslo sistemoje penkerių metų perspektyvoje“, – sako LŠMPS pirmininkas Egidijus Milešinas.
Derybose bus siekiama susitarti mokytojų pareiginės algos pastoviosios dalies koeficientų ir darbo krūvio sandaros nuoseklaus keitimo, mokytojų rengimo sistemos tobulinimo, ugdymo turinio atnaujinimo, švietimo ir mokslo įstaigų tinklo pertvarkos ir kitais ugdymo kokybei svarbiais klausimais.
Be to, bus deramasi ir dėl mokytojų atestacijos, vertinimo ir kvalifikacijos kėlimo, pagalbos mokiniui specialistų darbo apmokėjimo sistemos gerinimo bei dėstytojų, mokslo darbuotojų, kitų tyrėjų ir neakademinių mokslo ir studijų institucijų darbuotojų darbo užmokesčio didinimo.
„Į šių metų derybų procesą siekiame įtraukti visas švietime veikiančias profesines sąjungas. Prie kolektyvinės sutarties kviesime jungtis mokyklų vadovų profsąjungą, taip pat profesinę sąjungą, kuri nėra šiuo metu Lietuvos švietimo ir mokslo šakos kolektyvinės sutarties šalimi. Tikiuosi jie mato ir supranta, kad vienas lauke – ne karys. Asmeninės ambicijos negali užgožti suvokimo, kad mes dirbame vaikams, o nuo jų gerovės priklausys ir mokytojų gerovė“, – įsitikinęs E. Milešinas.
Derybinei grupei LŠMPS pristatys siūlymus dėl apmokėjimo sistemos tobulinimo ir bazinio mokytojo darbo užmokesčio įvedimo. Planuojama aptarti ir ŠMSM užsakymu atliktus švietimo ir mokslo srities tyrimus, kurie viešai nėra pristatomi.
Be to, ketinama siekti daugiau papildomų garantijų sutartį pasirašiusių profesinių sąjungų nariams, taip pat švietimo įstaigų vadovų, jų pavaduotojų ir skyrių vedėjų pareiginės algos pastoviosios dalies koeficientų nuoseklaus didinimo.
EBPO 2015 m. tyrimas įrodė, kad mokinių pasiekimams pakilus iki EBPO šalių vidurkio ir išliekant visoje šalyje – per 10 metų tos šalies BVP išauga tiek, kad švietimo išlaidos atsiperka.
Lietuvos švietimo ir mokslo profesinė sąjunga (LŠMPS) vienija daugiau nei 10 tūkst. narių visoje Lietuvoje ir yra didžiausia Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijai (LPSK) priklausanti profesinė sąjunga.
Pranešimą paskelbė: Egidijus Milešinas, Lietuvos švietimo ir mokslo profesinė sąjunga