Sveikata

„Portobello“ grybai – ir antioksidantas, ir ypatingo skonio ingredientas: kiek jų galime suvalgyti?

Dvisporiai pievagrybiai, dar vadinami „Portobello“ grybais, kulinarinių gėrybių srityje išsiskiria kaip unikalus ir maistingas produktas. Dėl savo skonio bei įsimintinos tekstūros šis ypatingas grybas atveria daugybę galimybių maisto gamyboje ir žavi tiek profesionalius virėjus, tiek gaminančius namuose. Anot sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, verta į savo racioną įtraukti „Portobello“ grybus, nes jie pasižymi antiuždegiminėmis savybėmis ir veikia kaip antioksidantas. Be to, prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovės O. Suchočevos teigimu, šiems grybams būdingas išskirtinai turtingas skonis. Taigi, kviečiame paįvairinti savo racioną unikaliu vištienos, čiobrelių bei grybų rizotu.

Visapusei naudai būtina derinti su kitais maisto produktais 

Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė, pasakodama apie „Portobello“ grybus, pažymi jų ypatingas maistines ypatybes: „Tai produktas, kuriame yra labai nedaug angliavandenių, visai nėra riebalų, bet gausu baltymų ir skaidulų. Taigi, šie grybai galėtų būti puikus baltymų šaltinis, ypač tiems asmenims, kurie mažiau valgo arba nevalgo gyvūninės kilmės maisto.“ Vis dėlto, specialistė atkreipia dėmesį, kad šių grybų baltymai nėra visaverčiai, todėl juos reikėtų derinti su kitais maisto produktais, turinčiais papildomų aminorūgščių, kurių trūksta „Portobello“  grybų baltymuose.

„Portobello“ grybuose, kaip ir kituose, yra B grupės vitaminų, šiek tiek fosforo, kalio, seleno ir vario. Tai būtinosios žmogui maisto medžiagos. Jei lygintume lauko grybus su dvisporiais pievagrybiais, kurie auginami dirbtinai, tai lauko grybai, augantys saulės šviesoje, laikomi vitamino D šaltiniu, o tie grybai, kurie auginami dirbtiniu būdu, vitamino D nesukaupia. Tiesa, kai kurių jų auginimui yra naudojama ultravioletinė šviesa, o „Portobello“  grybai taip pat tokiai grupei priklauso, dėl to gali turėti dalį šio vitamino“, – maistines savybes vardija gydytoja dietologė.

Anot dr. E. Gavelienės, šį grybą verta įtraukti į savo kasdienį mitybos racioną, nes 100 g „Portobello“ grybų turi tik apie 20 kcal ir gausią įvairovę mikronutrientų (vitaminų, mineralinių medžiagų, fitonutrientų). Todėl jie priskirtini maistingiems produktams: „Valgant patiekalus su šiais grybais, maistas pasižymės antiuždegimine nauda ir veiks kaip antioksidantas. Taip pat tai skonį lavinantis, praturtinantis produktas. „Portabello“ grybuose tyrėjai randa iki 20 įvairių skoniui įtaką darančių medžiagų (aminorūgščių ir nukleotidų). Taigi, šie grybai, ir kaip atskiras patiekalas, ir kaip kitų patiekalų komponentas, praturtina maisto skonines savybes.“

Be to, specialistė pasakoja apie studiją, tyrusią ryšį tarp šių grybų vartojimo ir psichinės sveikatos: „Kinijoje atliktas tyrimas parodė, kad vyresnio amžiaus žmonės (vyresni nei 60 m.), kas savaitę valgydami šiuos grybus, pagerino savo kognityvines funkcijas net 50 proc. Taigi, galima įžvelgti naudą ne tik fizinei, bet ir psichinei žmogaus sveikatai.“

Termiškai apdorojant naudingosios savybės išlieka 

Planuojantiems įtraukti į savo į mitybos racioną „Portobello“ grybus, dietologė rekomenduoja atsižvelgti į individualias virškinimo galimybes: „Tam, kad žmogaus organizmas suvirškintų grybus, reikalingi tam tikri fermentai. Vienas iš jų – trehalazė. Jeigu žmogui šio fermento trūksta arba jo visai neturi, tokiu atveju pasireiškia grybų netoleravimas. Taip pat atsargiau „Portabello“ grybus turi vartoti inkstų ligomis ir podagra sergantys asmenys, dėl didesnio purinų kiekio bei tie, kuriuos vargina alergijos grybams.“ 

Be to, specialistė priduria, kad sveikatai palankiausia šiuos grybus valgyti termiškai apdorotus. Minėtos mineralinės medžiagos, mikroelementai bei baltymai didžiąja dalimi išlieka: „Vis dėlto, sveikatai palankiausia grybus ruošti garinant arba grilinant. Jeigu grybai naudojami ruošiant padažą ar sriubą, tai tos maistinės medžiagos ir pereina į šiuos pagardus ar patiekalus. Iš esmės tam, kad nenukentėtų kito valgomo maisto įvairovė, pakaktų skanauti grybus 1–3 kartus per savaitę.“

Fermose auginamas grybas 

Anot prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovės Olgos Suchočevos, parduotuvėse prekiaujama Lietuvos grybų fermose užaugintais grybais. „Portobello“ grybai auginami visus metus, tačiau jų paklausa svyruoja. Ji žemiausia rudenį, kai miškuose ir taip yra daug grybų, o aukščiausia – per didžiąsias metų šventes ir grilinimo sezono metu, nes ši grybų rūšis labai tinka kepimui ant grotelių“, – pataria ekspertė. 

O. Suchočeva pabrėžia šių grybų išskirtinį skonį ir tekstūrą: „Dvisporiai pievagrybiai yra turtingo skonio, o jų tekstūra mėsingesnė ir ne tokia puri, kaip kitų grybų. Taigi, dėl didelio dydžio juos galima įdaryti ir kepti ant grotelių. Taip pat galima šio grybo kepurėles patiekti kaip alternatyvą mėsainiams be mėsos. Įdomiausia, kad „Portobello“ grybo tekstūra beveik prilygsta mėsos paplotėlio tekstūrai.“

Norintiems įsigyti šių grybų ir kitų produktų sutaupant specialistė primena, kad prekybos tinklo „Rimi“ parduotuvėse visoje Lietuvoje galima rasti daugiau kaip 600 prekių, kurių įprastos kainos yra bene žemiausios rinkoje. „Taip atliepiama į žmonių norą sutaupyti ir greitai apsipirkti vienoje vietoje, nelyginant kainų įvairiuose prekybos centruose: dabarmėgstamas prekes galima įsigyti už patrauklią kainą“, – teigia komercijos operacijų vadovė. 

Maisto technologai kviečia pasigaminti unikalų rizotą su vištiena, „Portobello“ grybais ir čiobreliais. 

RECEPTAS

Rizotas su vištiena, grybais ir čiobreliais

Rizotui reikės: 

300 g ryžiai „SELECTION BY RIMI ARBORIO“;

500 g vištienos šlaunelių mėsa be kaulo „RIMI“;

2 šaukštai alyvuogių aliejaus;

2 vnt. svogūnų „SHALLOT“;

2 skiltelės česnako;

100 g rudųjų pievagrybių;

100 g „Portobello“ grybų;

125 g baltojo sauso vyno;

1 l vištienos sultinio;

4 vnt. čiobrelių;

50 g kietojo tarkuoto sūrio „RIMI“;

Pagal skonį druskos;

Pagal skonį pipirų.

Gaminimo eiga

  1. Susmulkinkite svogūnus ir česnaką. Vištieną supjaustykite vieno kąsnio gabalėliais. Supjaustykite grybus. Čiobrelių lapelius nuskabykite nuo stiebelių.
  2. Dideliame puode pakaitinkite alyvuogių aliejų. Sudėkite svogūną ir pakepinkite 1 minutę, tada sudėkite supjaustytą vištieną su žiupsneliu druskos ir kaitinkite ant vidutinės kaitros atidengtą.
  3. Suverskite supjaustytus grybus ir kepkite maišydami dar 2–3 min.
  4. Suberkite susmulkintą česnaką ir viską greitai išmaišykite.
  5. Suberkite ryžius ir kepkite maišydami apie 1 min., kol visi ryžiai pasidengs alyvuogių aliejumi.
  6. Šliūkštelėkite baltojo vyno ir troškinkite ant mažos kaitros 2–3 min. Įpilkite 100 ml sultinio, suberkite čiobrelius, išmaišykite. Leiskite pavirti keletą minučių ant vidutinės kaitros. Sultinys neturėtų apsemti ryžių, jo vis įpilkite maždaug po 100 ml ir palaukite, kol išgaruos, tada vėl įpilkite 100 ml. Kartokite, kol visas sultinys išgaruos ir ryžiai išvirs, bet vis dar bus tokie, kad reikėtų juos kramtyti.
  7. Kai ryžiai išvirs ir rizotas bus kreminės konsistencijos, suberkite tarkuotą parmezaną, maišykite, kol sūris ištirps, paskaninkite druska ir pipirais. Uždenkite ir leiskite pastovėti 5 min.
  8. Patiekite užbarstę tarkuoto parmezano ir juodųjų pipirų.

Skanaus!

Pranešimą paskelbė: Živilė Karevaitė, Integrity PR

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą