TU GALI
Portale 15min. lt startuoja aktualiomis įžvalgomis paremtas video diskusijų ciklas “Tu gali”. Pašnekovai – specialiųjų operacijų pajėgų atsargos karininkas, psichologas Aurimas Navys ir apžvalgininkas Mindaugas Sėjūnas. Jie mėgins rasti subalansuotą “receptą” žmogui, kurio gyvenimą supa nerimo, chaoso, nežinios ir įvairių baimių nuojautos. Vidinį chaosą ir nerimą didiną gausėjantys informaciniai ir smurtiniai dirgikliai, užtvindę socialinius tinklus ir interneto platybes.
Psichologiškai išbalansuotas žmogus tampa neramus, dirglus, pervargęs, negebantis adekvačiai suvokti apie jį besirutuliojančių įvykių. Būtent dėl to video dienoraščiuose „Tu gali“ analizuojama, kaip įveikti karo baimę, kodėl derėtų vengti šokiruojančių vaizdų ir stengtis vartoti faktais paremtą analitinę informaciją. Bus kalbama ir apie kasdienį psichologinį ir fiziologinį stresą bei minčių kontrolę. Ar tikrai mes valdome savo mintis, ar tik bėgame nuo jų, pergyvendami dėl to, kas buvo vakar ir drebėdami dėl to, kad kas nors blogo neatsitiktų rytoj? Tuo tarpu dabar mes patiriame stresą ir tampame savo susikurtų baimių įkaitais.
Didelę įtaką mūsų pasąmonei turi ir pasaulio vaizdinys, kurį modeliuojame mes patys: prie gražaus ežero voliojasi šiukšlė. Galima matyti ežerą, galima matyti šiukšlę ir su tuo susijusią problemą bei pulti į neviltį ir susikurti konfliktą. Galima šiukšlę pakelti ir gėrėtis ežeru. Pasaulis gali būti juodas, gali būti baltas – viskas mūsų rankose, perfrazuojant humanistą Viktorą Franklį.
Kita problema: saugodami savo vakarietiškas vertybes, deklaruodami vaiko ir žmogaus teisių gynimą, mes nepabėgame nuo paslėpto psichologinio smurto, socialinės konkurencijos, varžybų be taisyklių, kuriose traiškomi silpnesnieji ir kitaip mąstantys. Deklaruojama vaiko apsauga nuo neigiamo poveikio, sprogsta masinėmis patyčiomis rinkiminių debatų metu.
Tad kur ir kaip rasti užuovėją, ramybės prieplauką? Projekto „Tu gali“ autoriai mano, jog dvasinės ramybės ir išminties reikia ieškoti ne chaosą ir nerimą platinančiuose šaltiniuose. Reikia atsigręžti į save. Mūsų genų atmintyje – žmonijos tūkstantmečių evoliucijos patirtis ir išmintis. Jei sudėtinga žengti šiuo keliu, pagalbos ranką išties Seneka, Markas Aurelijus, Aristotelis, Česlovas Milošas, Stasys Šalkauskis ir kiti dvasios išminčiai.
Projektą dalinai remia MEDIJŲ RĖMIMO FONDAS
Projektą kuria všį „Ketvirta versija“
Pranešimą paskelbė: Teresa Rožanovska, KETVIRTA VERSIJA