Gamta ir gyvūnai

Pokyčiai „Ekobazėje“: akcininkai perduoda vairą vadovei, patys susitelks į verslo plėtrą ir inovacijas

Nuo gruodžio 1 d. vienai didžiausių atliekų tvarkymo ir perdirbimo įmonių Lietuvoje UAB „Ekobazė“ pradeda vadovauti Marina Curko-Notkuvienė, iki šiol ėjusi įmonės komercijos vadovės pareigas.  Įmonei vadovavęs Karolis Kubilius bei kiti akcininkai – Marius Kubilius ir Rolandas Aliukonis susitelks į verslo plėtrą, inovacijas, technologinius klausimus ir gamybos procesus.

Pagrindinę veiklą Elektrėnuose sutelkusi „Ekobazė“ yra viena iš atliekų tvarkymo Baltijos šalyse rinkos lyderių. Ji užsiima antrinių žaliavų, gamybinių, statybinių, didžiųjų  atliekų tvarkymu, perdirbimu bei naujai paruoštų žaliavų tiekimu Lietuvos ir užsienio perdirbėjams. „Ekobazė“ taip pat konsultuoja įmones atliekų tvarkymo ir apskaitos klausimais. Įmonė daugiausiai teikia paslaugas verslo klientams – jos paslaugomis naudojasi daugiau nei 12 tūkstančių įmonių Lietuvoje ir Latvijoje. Planuojama, kad šiuos metus „Ekobazė“ baigs sutvarkiusi apie 250 tūkst. tonų atliekų Lietuvoje ir daugiau nei 50 tūkst. tonų Latvijoje, kur veikia įmonės padalinys.

„Atliekų tvarkymas ir perdirbimas – itin specifinė, daug pokyčių nuolat patirianti sritis, tampriai susijusi su skirtingomis visuomenės grupėmis: verslu, gyventojais, priežiūros institucijomis. Todėl įmonės vairą perduodame į patikimas, patyrusios ir puikiai visus verslo niuansus išmanančios Marinos Curko-Notkuvienės rankas, kuri vadovauja „Ekobazės“ komercijos padaliniui beveik  12 metų, o atliekų tvarkymo srityje dirba 17 metų. Tvarumui tampant vis tvirtesne valiuta kasdieniniame įmonių ir žmonių gyvenime, mūsų sektoriuje reikia itin didelio išmanymo, gebėjimo prisitaikyti, keistis dar greičiau nei iki šiol ir padėti keistis mūsų klientams,” – sako Marius Kubilius, vienas iš UAB „Ekobazė“ akcininkų.

„Kai prieš daugiau nei dešimtmetį prisijungiau prie „Ekobazės“ komandos, joje tedirbo 140 darbuotojų, ir pagrindinė įmonės veikla buvo gana siaura – atliekų surinkimas, rūšiavimas, presavimas. Šiandien įmonėje dirba 235 darbuotojai, o „Ekobazę“ galima drąsiai vadinti viena pirmaujančių atliekų rūšiavimo ir perdirbimo įmonių, reikšmingai prisidedančia prie aplinkos taršos padangų, stiklo ir plastiko atliekomis mažinimo. Šia kryptimi dirbsime ir toliau, siekdami būti įmone, kuri būtų realiai veikiančiu žiedinės ekonomikos pavyzdžiu visose mūsų veiklos srityse“, – pabrėžia M. Curko-Notkuvienė.

Verslo požiūryje į atliekų tvarkymą ir tvarumą – kokybinis šuolis

M. Curko-Notkuvienė pastebi, kad verslo požiūris į atliekas ir bendrai į tvarumą per pastarąjį dešimtmetį smarkiai pakito. „Jei anksčiau verslo klientams rūpėjo tik atliekų sutvarkymo kaina, tai šiuo metu jie iš atliekų tvarkytojo reikalauja kuo tvaresnių sprendimų ir atsakomybės už juos. Mūsų klientams darosi svarbu, kad jų gamybinių procesų atliekos būtų perdirbtos arba blogiausiu atveju – panaudotos energijai jas deginant. Džiugina ir tai, kad verslas vis dažniau domisi ir konsultuojasi su mumis dėl pačių gaminių ar jų pakuočių, siekdamas, kad juos būtų galima perdirbti ir pasibaigus gyvavimo ciklui. Verslo požiūrį keičia tiek didėjantis bendras visuomenės ir verslo sąmoningumas tvarumo srityje, tiek, be abejo, ir besikeičiantis reguliavimas“, – įžvalgomis dalinasi naujoji „Ekobazės“ vadovė.

Iššūkių kupini metai ir ambicingi ateities planai

Pastaraisiais keletą metų atliekų tvarkymo rinkoje vyko daug supurtymų: karas Ukrainoje, besikeičiančios atliekų ir žaliavų kainos, reguliaciniai pokyčiai. Nepaisant to,  įmonei pavyko prisitaikyti prie pokyčių ir rasti naujų verslo sprendimų bei maksimaliai optimizuoti veiklą. Pagal konsoliduotus rezultatus 2022 m. „Ekobazės“ pardavimo pajamos siekė 28,8 mln. Eur, o grynasis pelnas – 1,38 mln. Eur.

„Antrinių žaliavų verslui 2023-ieji metai nėra paprasti: perdirbto plastiko, popieriaus, metalo kainos stipriai krito, kai kuriais atvejais net iki penkių kartų. Tuo tarpu atliekų surinkimo, rūšiavimo savikaina augo dėl kuro, darbo užmokesčio didėjimo. Taip pat daug investavome į infrastruktūrą, technologinius sprendimus, gerinome sąlygas darbuotojams. Nepaisant šių išlaidas didinančių veiksnių, iš kai kurių atliekų rūšių mums pavyko sukurti didesnę pridėtinę vertę. Pavyzdžiui, stiklo ir šios žaliavos pardavimo pajamos augo. Birželį atidarius naują, moderniausią Baltijos šalyse stiklo perdirbimo liniją, galime perdirbti daugiau nei trigubai didesnį stiklo kiekį“, – besibaigiančius metus apibendrina M. Curko-Notkuvienė.

Pasak jos, šiais metais UAB „Ekobazė“ pavyko visiškai išnaudoti savo plastiko perdirbimo pajėgumus. Nors perdirbto plastiko pardavimo kaina gerokai krito, įmonė suefektyvino procesus ir bendradarbiaudama su kitais verslais pradėjo gaminti produktus iš perdirbto plastiko. Tai yra dar vienas nuoseklus žingsnis nuo plastiko atliekų surinkimo, rūšiavimo iki galutinio produkto gamybos. Šią veiklą įmonė ketina plėtoti ir tęsti. Taip pat planuojama gaminti aukštos kokybės kietąjį atgautąjį kurą cemento gamykloms, kuris pakeis deginamą anglį.

 

Apie UAB „Ekobazė“

Nuo 2007 metų rinkoje veikianti UAB „Ekobazė“ yra viena didžiausių atliekų tvarkymo ir perdirbimo įmonių Baltijos šalyse, užsiimanti antrinių žaliavų, gamybinių, statybinių, didžiųjų  atliekų tvarkymu, pavojingų atliekų surinkimu, perdirbimu bei naujai paruoštų žaliavų – makulatūros, stiklo, plastiko, medienos, gumos granulių – tiekimu Lietuvos ir užsienio perdirbėjams. Įmonė siekia plėstis Latvijos rinkoje, prisidėti prie Lietuvos ir Europos Sąjungos vykdomo žaliojo kurso, siekiant surinkti stiklo atliekas ir jas perdirbti, mažinti poveikį gamtai bei prisidėti prie klimato kaitos stabdymo, mažinant CO2 dujų išmetimus gamybos procese.

Pranešimą paskelbė: Arvydas Žilinskas, Strateginės komunikacijos agentūra „Proto vėtra“

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą