Namai

PLC „Panorama“ įvertintas tarptautiniu BREEAM tvarumo standartu

Sostinės prekybos ir laisvalaikio centras „Panorama“ įvertintas tarptautiniu BREEAM tvarumo sertifikatu, kuris įrodo, kad jau pastatytas ir eksploatuojamas pastatas atitinka aukščiausius aplinkosauginius bei atsakingo valdymo standartus. „Panorama“ vadovė Birutė Kalanovaitė sako, kad prekybos centro su tvarumu susiję strateginiai tikslai atspindi šiuolaikinio pirkėjo prioritetą verslo socialinei atsakomybei. Be to, prasidėjus prekybos centro atnaujinimo darbams, jau numatyti ir tolesni žingsniai dar aukštesniems atsakingo pastato valdymo standartams pasiekti, taip prisidedant prie gamtos saugojimo ir didžiausios naudos lankytojams bei nuomininkams.

Pirkėjams tvarumas rūpi

Pasak „Panorama“ generalinės direktorės B. Kalanovaitės, įvairūs tyrimai rodo, kad šiuolaikiniai pirkėjai, o ypač jaunoji karta, vis dažniau atsigręžia į verslų socialinę atsakomybę, dėmesį tvarumui ir aplinkosaugai. „Tai tampa viena paskatų įmonėms tvarumo bei socialinės atsakomybės principus taikyti įvairiose verslo srityse – ne tik remti išorės organizacijas, bet ir efektyvinti savo pačių veiklą, išteklių naudojimą, personalo valdymą ir kitus susijusius aspektus. BREEAM sertifikatas mūsų lojaliems ir potencialiems lankytojams leis šį sprendimą priimti lengviau, nes jie galės būti užtikrinti, kad renkasi į tvarumą orientuotą prekybos centrą“, – sako B. Kalanovaitė.

PLC „Panorama“ įvertintas BREEAM „In-use“ sertifikatu  (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) ir vertinimo skalėje sulaukė galutinio „Very good“ įvertinimo. Anot jos, prekybos centrui šis įvertinimas taip pat leis siekti ir kitų tolesnių su tvarumu bei draugiškumu aplinkai susijusių tikslų. Prasidėjus prekybos centro atnaujinimo darbams, jau numatyti būsimi žingsniai, kuriais bus siekiama atitikti dar aukštesnius tvarumo standartus bei gauti BREEAM vertinimo skalės „Excellent“ įvertinimą. Tarp tokių planuojamų žingsnių – elektros sąnaudų taupymo sprendimai, vandens sąnaudų bendrose erdvėse taupymas, vėdinimo ir šaldymo sistemų  optimizavimas, pažangesnių ir energiją labiau taupančių patalpų ir lauko LED apšvietimo sprendimų gerinimas, investicijos į automatinio sistemų valdymo gerinimą, atliekų rūšiavimą.

„Prekybos centro atnaujinimo koncepciją paruošė Švedijos architektai, kurie mūsų pačių tvarias idėjas papildė savo ilgamete skandinaviška patirtimi. Pastato atnaujinimui pasirinktos ilgaamžės, natūralios medžiagos, dažnai sutinkamos tarptautiniu lygmeniu vertinamuose skandinaviškuose dizainuose. Esame socialiai atsakingas verslas, todėl mums svarbu užtikrinti geriausias sąlygas bei kurti pridėtinę vertę tiek dirbantiems nuomininkams, tiek lankytojams, tiek visuomenei“, – sako B. Kalanovaitė.

Prekybos centro vadovė priduria, kad išmanios pastato inžinerinės valdymo sistemos leidžia užtikrinti jame dirbančių asmenų ir lankytojų komfortą. Siekiant tarptautinio tvarumo standarto, vertintas ir optimizuotas patogumas susisiekti viešuoju transportu, ekologiškomis transporto rūšimis, taip pat pastato draugiškumas aplinkai ir tinkamas atliekų tvarkymas. Svarbia ypatybe tapo tai, kad „Panorama“ pastatas naudoja 100 proc. žaliąją energiją iš atsinaujinančių šaltinių, kuri pagaminama viename Lietuvos vėjo parkų.

Lyderiaujantis tvarumo standartas

Siekis kelti pastatų tvarumą ir skatinti pastatų renovaciją susijęs su taršos mažinimu. Pastatų renovacija ne tik didina energijos vartojimo efektyvumą, bet mažina šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį bei oro taršą. Skaičiuojama, kad renovuotuose pastatuose sunaudojama 50–70 proc. mažiau energijos, tad mažiau išmetama ir šiltnamio efektą sukeliančių dujų, ir oro teršalų.

BREEAM standartas – plačiausiai pasaulyje paplitęs pastatų poveikio aplinkai vertinimo metodas. Sertifikatas įrodo, kad pastate įgyvendinti sprendiniai bei technologijos užtikrina atsakingą strategiją, kuri yra nukreipta į valdymo atsakingumą, visuomenės sveikatos bei gerovės branginimą, energijos bei gamtos išteklių atsakingą naudojimą,  taršos mažinimą bei įsipareigojimą siekti inovacijų.

Atliekant pastato vertinimą, nagrinėjamos įvairios kategorijos, tokios, kaip valdymas, energija, sveikata ir gerovė, transportas, tarša, atliekos, ekologija ir žemės panaudojimas. Sertifikavimo metu taip pat buvo vertinamas pastato eksploatavimo efektyvumas, sutaupyti naudojami energetiniai ištekliai, žaliosios energijos naudojimas bei atsinaujinantys šaltiniai. Kiekviena vertinama kategorija susideda iš tam tikro skaičiaus kreditų, o įgyvendinus šių kreditų reikalavimus gaunamas galutinis įvertinimas.

Populiarėjantis metodas Lietuvoje

Patvirtintame bendrajame 2021 m. Vilniaus plane numatyta, kad didesni nei 5 tūkst. kv. m ploto pastatai privalo būti sertifikuojami pagal vieną iš Europos Sąjungoje (ES) pripažįstamų tvarumo standartų. Pasak PLC „Panorama“ konsultavusios tvaraus verslo konsultavimo ir sertifikavimo bendrovės „Vesta Consulting“ Tvarių pastatų skyriaus vadovo Egidijaus Dargevičiaus, BREEAM standartu visame pasaulyje jau įvertinta daugiau nei pusė milijono eksploatuojamų pastatų ir registruota apie dar 2,2 milijono naujų pastatų.

„Pernai Lietuvoje tarptautiniais tvarumo sertifikatais buvo įvertinti 88 pastatai, prognozuojama, kad šiemet rinka pasipildys daugiau kaip 40 sertifikuotų pastatų. Šis tvarumo standartas skirtas padėti pastatų valdytojams, investuotojams, savininkams ir naudotojams sumažinti eksploatacines išlaidas ir pagerinti egzistuojančio pastato aplinkosaugines charakteristikas, taip pat suteikia aiškią ir patikimą metodiką pagerinant pastato tvarumą“, – sako E. Dargevičius.

Pranešimą paskelbė: Gertrūda Stripeikytė, Integrity PR

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą