Namai

Perkame būstą: ką reikia žinoti prieš pasirašant pirkimo-pardavimo sutartį pas notarą

Gyvenamojo nekilnojamojo turto (NT) pirkimas susideda iš keleto svarbių etapų, tačiau bene reikšmingiausias jų yra pagrindinės pirkimo-pardavimo sutarties pasirašymas pas notarą. Kad šis procesas klostytųsi sklandžiai bei nekeltų nerimo, verta su juo susipažinti iš anksto. Ką reikėtų žinoti apie pagrindinę būsto pirkimo-pardavimo sutartį, komentuoja Edita Gudauskienė, NT plėtros bendrovės „Omberg“ pardavimų ir klientų patirčių vadovė.

NT plėtotojai pastebi, kad klausimų dėl šio svarbaus žingsnio ypač daug iškelia tie, kurie būstą įsigyja pirmą kartą.

„Nekilnojamojo turto įsigijimas naujiems pirkėjams kelia nemažai klausimų, tad verta iš anksto sužinoti, kokie šiam procesui būdingi žingsniai. Pirma apgalvotai išsirenkamas būstas – įvertinama jo vieta mieste bei name, papildomo turto kaip sandėliukai, parkavimo vietos prieinamumas ir poreikis, aplinkinė infrastruktūra, būsto paskirtis, plėtotojo garantiniai įsipareigojimai ir panašiai“, – sako NT ekspertė.

Priėmus sprendimą įsigyti būstą, antrasis žingsnis yra preliminarios sutarties pasirašymas. Ja abi šalys susitaria dėl pagrindinių sandorio sąlygų bei pagrindinės sutarties pasirašymo ateityje.

„Prieš pat užbaigiant statybas, klientas atvyksta priimti atliktų darbų – pasirašyti turto apžiūros akto, kuriuo patvirtinama, kad plėtotojas įvykdė visus preliminarioje pirkimo-pardavimo sutartyje numatytus įsipareigojimus. Tuomet klientas pakviečiamas pasirašyti pagrindinę būsto pirkimo-pardavimo sutartį pas notarą“, – pasakoja „Omberg“ pardavimų ir klientų patirčių vadovė.

Pasirašius sutartį įteikiami būsto raktai

Pagrindinėje pirkimo-pardavimo sutartyje yra nurodomi tikslūs duomenys apie pirkėją, perkamą būstą ir kartu įsigyjamą papildomą turtą, tokį kaip sandėliukas ar parkavimo vieta, žemės dalis. Į sutartį taip pat įtraukiama informacija apie visus pirkėjo įsipareigojimus – pinigų mokėjimo, būsto įsirengimo sąlygas ir terminus. Sutarties projektas susipažinimui klientui pateikiamas dar kelios dienos iki sutarties pasirašymo, o pardavėjas atsako į visus kylančius klausimus.

„Pagrindinė būsto pirkimo-pardavimo sutartis pasirašoma notaro biure, abiejų šalių sutartu laiku. Vykdami pasirašyti sutarties su savimi turėkite asmens dokumentą, užmokestį už notarinio tvirtinimo išlaidas bei, jeigu butą perkate su paskola, įpareigojantį banko pasiūlymą, įrodantį jo sprendimą suteikti kreditą. Po sutarties pasirašymo, jums bus perduodami įsigyto būsto raktai ir per sutartą terminą turto nuosavybė bus įregistruojama VĮ „Registrų centras“, – paaiškina E. Gudauskienė.

Paskutinis būsto įsigijimo žingsnis – atsiskaitymas

Atsiskaityti už būstą galima dvejopai – perkant savo lėšomis arba kreditu, pasirašant būsto paskolos sutartį. Nuo to priklauso ir atsiskaitymo terminai.

„Jeigu atsiskaitote savo lėšomis, tai padaryti galite ir iki pagrindinės sutarties pasirašymo. Tuomet būsto pirkimo-pardavimo sutartyje bus pažymėta, kad esate pilnai atsiskaitęs už perkamą turtą. Savo lėšomis taip pat galite pilnai atsiskaityti per tris darbo dienas po pagrindinės sutarties pasirašymo. Jeigu būstą perkate imdami paskolą, kreiptis į banką reikėtų pasirašius pirkimo-pardavimo sutartį. Bene visada turtas turi būti apdraustas kreditoriaus naudai – jo nurodytoje draudimo bendrovėje ir hipotekoje yra įregistruojamas įkeitimo lakštas. Kreditorius pardavėjui pinigus už įsigytą būstą perves per 30 dienų“, – pažymi NT ekspertė.

Pirkėjui atsiskaičius už įsigytą turtą, pardavėjas notaro biurui parengia visiško atsiskaitymo pažymą. Ši pažyma notaro įregistruojama VĮ Registrų centras.

„Šiame etape būstas jau oficialiai yra jūsų. Tuomet lieka keletas kitų, taip pat atsakingų žingsnių, tokie kaip tiesioginių paslaugų teikimo sutarčių su komunalines paslaugas teikiančiomis įmonėmis pasirašymas bei pats maloniausias darbas – būsto įsirengimas“, – sako E. Gudauskienė.

Apie „Omberg group“ įmonių grupę

„Omberg group“ per 9 šių metų mėnesius sudarė daugiausia preliminarių buto pirkimo-pardavimo sutarčių tarp NT plėtotojų Vilniuje. Įmonė iš viso susitarė dėl 479-ių butų pardavimų. Šiuo metu įmonių grupė, bendradarbiaudama su atvirojo tipo informuotiems investuotojams skirta investicine UAB „Šiaurės Europos investicinis fondas“ ir uždarojo tipo informuotiems investuotojams skirtu investiciniu fondu „North Europe Real Estate Development Fund“, sostinėje plėtoja daugiabučių projektus „Skylum“, „Bajorų lajos“, „Viršuliškių stogai“ ir „Vyšnios“.

Pranešimą paskelbė: Greta Jankaitytė, UAB „Gravitas Partners”

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą