Kuriant gyvybingą ir žydintį kiemą Lietuvoje, kur vyrauja skirtingi metų laikai ir šaltos žiemos, gali kilti ne vienas iššūkis. Tačiau strategiškai planuojant ir pasirinkus tinkamus augalus galima džiaugtis spalvomis nuo pavasario iki rudens, užtikrina Akmenys.lt vadovas Ignas Endriukaitis. Pasak pašnekovo, svarbu atsižvelgti ne tik į sode užveisiamus augalus, bet ir bendram įvaizdžiui kurti naudojamas medžiagas, jų spalvas bei išdėstymą.
Svarbu planuoti ir žiedus, ir lapiją
I. Endriukaitis pabrėžia, kad svarbu atsižvelgti į ribotą Lietuvos vegetacijos sezoną, ir kiek įmanoma planuotai pasirinkti augalus, kurie nuspalvintų kiemą visą šiltąjį metų pusmetį nuo balandžio iki spalio mėnesio.
„Pradėkite nuo pavasarinių svogūninių augalų, tokių kaip tulpės ir narcizai, vėliau pereikite prie vasarinių daugiamečių augalų, tokių kaip lelijos ar ežiuolė, na o rudenį galite sodą papildyti tokiomis grožybėmis, kaip chrizantemos“, – pataria specialistas.
Žydintys krūmai ir medžiai taip pat gali tapti spalvingo kiemo pagrindu. Tokie augalai kaip hortenzijos, azalijos, magnolijos ar vyšnios suteikia sodui gylį ir struktūrą, nes aukštesnė flora tampa fonu mažesniems žydintiems augalams ir padeda sukurti daugiasluoksnį vaizdą. I. Endriukaitis primena, kad nereikėtų apsiriboti vien žydinčios augmenijos pasirinkimais bei ragina sode improvizuoti ir įvairiaspalvės, unikalios tekstūros lapija.
Vis dėlto, pasak jo, dažnai sodininkus gėlės ir krūmokšniai gąsdina dėl jų reiklumo – norint palaikyti gerą išvaizdą jas reikia nuolat ravėti, itin dažnai laistyti. Akmenys.lt atstovas dalinasi patarimu, kuris ir jo paties kieme sutaupo ne vieną valandą.
„Tiek gėlių darželiuose, tiek įvairiems krūmams itin naudingas mulčiavimas. Mulčio sluoksnis ne tik pagerina augalų sveikatą, nes palaiko optimalias augimo sąlygas, bet ir sumažina dažno laistymo bei ravėjimo poreikį“, – paaiškina pašnekovas.
Sodo spalvoms – ne tik augalai
Norintiems kurti išskirtinę, ne tik augalija paremtą kiemo spalvų paletę I. Endriukaitis rekomenduoja išbandyti įvairius kietosios dangos elementus.
„Naudojant dekoratyvinius akmenukus, skaldą, akmens plyteles ar trinkeles galima itin lengvai kurti grožį ir tvarką kieme kontrastų bei tekstūrų pavidalu“, – sako I. Endriukaitis ir prideda, kad takas iš akmens trinkelių ar plytelių gali būti ryškus vizualinis kontrastas sodriai žaliai vejai ar spalvingiems gėlynams.
Šie kietosios dangos elementai taip pat gali padėti apibrėžti skirtingas kiemo zonas, padaryti jį tvarkingesnį ir vizualiai patrauklesnį.
„Žvirgždas ir skalda gali būti naudojami kaip zonų ženklinimas aplink sodo lysves ar palei takus, kad augalai nepatektų į nepageidaujamas vietas. Taip ne tik išsaugoma tvarkinga kiemo išvaizda, bet ir sumažinamas laikas, praleistas kiemo tvarkymui. Be to, iš akmeninių trinkelių ir plytelių galima įrengti kiemelius ar poilsio zonas, taip sukuriant funkcionalią erdvę mėgautis sodu“, – patarimais dalinasi specialistas.
Gražus sodas – tvarkingas sodas
Be estetinio indėlio, tokios kietos dangos medžiagos, kaip akmenukai, skalda ir akmens plytelės, turi ir praktinių privalumų. Dažnai tokie dizaino sprendimai reikalauja minimalios priežiūros, palyginti su kitomis kraštovaizdžio formavimo galimybėmis, yra patvarūs ir atsparūs oro sąlygoms, „gali atlaikyti atšiaurias lietuviškas žiemas ir metai iš metų atrodyti puikiai“.
„Šių elementų įtraukimas į kiemą ne tik išryškina jo grožį, bet ir suteikia ilgalaikius, mažai priežiūros reikalaujančius sprendimus, kurie padeda išlaikyti geriausią sodo išvaizdą įdedant mažiau pastangų“, – šypsosi I.Endriukaitis.
Pranešimą paskelbė: Viktorija Endriukaitė, MB Publicite