Namai

Patalpose, kuriose gera akustika, gera gyventi ir dirbti. Kaip tai pasiekti?

Gera akustika yra esminė pastato, kuriame malonus patalpų mikroklimatas, dalis. Deja, statant daugelį pramoninių, gamybinių ir komercinių pastatų, apsaugai nuo triukšmo neskiriama daug dėmesio. Kadangi vėlesni patobulinimai gali kainuoti brangiai ir užtrukti, į garso charakteristikas verta atkreipti dėmesį dar projektavimo etape ir naudoti šiuolaikinius akustinius gaminius.

„Tyrimai rodo, kad maždaug 40 proc. naujų pastatų akustines korekcijas reikia atlikti iš karto po statybos užbaigimo. Tai reiškia, kad jei į garso charakteristikas neatsižvelgiama projektavimo etape, pastato akustines savybes teks taisyti po statybos užbaigimo, o klaidų taisymas visada kainuoja brangiai“, – sako stogų dangų ir statybos produktų gamintojo „Ruukki Baltics“ techninio ir projektavimo skyriaus vadovas Kaupo Pertel.

Jis priduria, kad naujasis „Ruukki“ akustinis sprendimas apima lubų ir sienų profilius, kurie savo išvaizda panašūs į visiems gerai pažįstamus plieninius profiliuotus lakštus, nuo seno naudojamus sporto salių, pramoninių pastatų ir parduotuvių lubose. Gaminys atrodo pažįstamas, tačiau sprendimas yra akustinis, nes „Ruukki“ patobulino lakštų perforaciją, pridėjo mineralinės vatos ir kitų garso izoliacijos sluoksnių bei užsandarino profilių gofrus. Tai gerokai sumažina triukšmo sklidimą patalpoje, sugeria garsą, slopina aidą ir padidina triukšmo sugėrimą plokštėse.

Labai geras pavyzdys – Suomijoje pastatyta didelė uždarų patalpų padelio teniso salė, kurioje naujasis „Ruukki“ sprendimas puikiai pasiteisino: salėje daug mažiau triukšmo, todėl žmonės geriau leidžia laiką ir mėgaujasi sportu. „Panašiai su triukšmo problemomis dažnai susiduriama ir pramonėje, kai mašinos kelia triukšmą. Jei sienų ir lubų paviršiai nesugeria garso, atsispindėjęs garsas padidina bendrą triukšmo lygį patalpoje. Tai gerokai pablogina darbo sąlygas patalpoje ir kenkia darbuotojų sveikatai“, – sako K. Pertel.

Akustinis sprendimas apima tiek laikančiuosius stogo profiliuotus lakštus, tiek fasado apdailą, kurie ypač tinka sporto ir pramonės salėms, mokykloms ir komerciniams pastatams. Sienų sprendimai pašalina aidą tarp vertikalių vidaus paviršių, o derinant su akustiniu stogo sprendimu, sukuriama aukščiausios klasės garso aplinka. Be to, gera pastato atitvarų garso absorbcija pagerina ir bendrąsias pastato atitvarų garso izoliacijos savybes.

„Trumpai tariant, mūsų izoliacijos sluoksniai slopina foninį triukšmą ir mažina aidą bei reverberaciją“, – sako K. Pertel. Pasiekiama garso sugerties klasė gali būti A, αw 1,00 – geriausia įmanoma. Be to, galima rinktis ir kitus akustinės konstrukcijos sprendimus: tiek garsą atspindintį ir sugeriantį (D garso sugerties klasė) tiek labai garsą sugeriantį (B garso sugerties klasė). 

Anot K.Pertel, senojo tipo stogo dangos ir fasado profilių perforacija turėjo per daug garsą atspindinčio paviršiaus, tačiau naujuose gaminiuose viskas daug geriau apgalvota, o eksploatacinės savybės yra labai geros.

Architektai ir projektuotojai jau žino apie naujoves ir rekomenduoja „Ruukki“ akustinius sprendimus savo klientams, nes beveik bet kuriame pastate galima sukurti žmogaus gerovę atitinkančią garso aplinką.

Triukšmo ne visada galima išvengti, tačiau integruota garso izoliacija ir triukšmo slopinimas gali padėti sumažinti jo poveikį žmonėms. Tai lengvas, ekonomiškas ir lengvai montuojamas modulinis sprendimas, leidžiantis statyti pastatus, kuriuose garso aplinka bus pritaikyta išvengiant daug laiko ir lėšų reikalaujančio modernizavimo ateityje. Taip pat verta susipažinti su akustinio sprendimo techniniais dokumentais.

Skamba įdomiai? Sužinokite daugiau.
„Ruukki Baltics“ iliustr.

Pranešimą paskelbė: Lida Lapkienė, MB „Redakcija plius”

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą