Studijos - Karjera

Pasaulinėje fizikų konferencijoje Vilniuje – Nobelio premijos laureato paskaita

Birželio 27–liepos 1 d. Vilniuje vyks 14-toji Europos atomų, molekulių ir fotonų konferencija (angl. ECAMP’14 https://www.ecamp14.org), kuri į Lietuvos sostinę sutrauks kelis šimtus mokslininkų iš viso pasaulio aptarti  įvairius atomų, molekulių ir optinės fizikos aspektus, pasidalinti svarbiausiais fizikos mokslo tyrimais. Tai – didžiausia tokio pobūdžio konferencija Europoje. Šiemet garbė ją organizuoti teko Vilniaus universiteto (VU) Fizikos fakultetui ir Lietuvos fizikų draugijai.

„Kad Vilnius šiemet buvo pasirinktas kaip konferencijos vieta yra Lietuvos fizikų pripažinimo ženklas. VU turi ilgametes tradicijas tiriant atomus, molekules bei spinduliuotės sąveiką su medžiaga. Vilniaus mokslininkų pasiekimai, apimantys tiek tradicinę atomų teoriją (profesoriaus Adofo Jucio mokykla), tiek ir labai šaltus atomus, yra gerai žinomi pasaulyje. Be to, turime stiprią fizikų bendruomenę, atliekančią unikalius fundamentinius netiesinės optikos, molekulinės spektroskopijos, optoelektronikos, fotonikos, nanotechnologijų ir kitų sričių tyrimus. Pasaulyje gerai žinomi Lietuvos lazerių fizikos ir technologijų tyrimai, pradėti neseniai mus palikusio VU profesoriaus Algio Piskarsko. ECAMP14 konferencija padės Lietuvos fizikams užmegzti ir stiprinti ryšius su savo sričių kolegomis iš viso pasaulio“, – renginį pristato jo pagrindinis organizatorius VU Fizikos fakulteto išskirtinis profesorius Gediminas Juzeliūnas.

Konferencijoje, naujausius tyrimus ir reikšmingus pasiekimus fizikos mokslų srityje pristatys šių sričių korifėjai iš Lietuvos, Jungtinės Karalystės, Jungtinių Amerikos Valstijų, Vokietijos, Japonijos, Lenkijos, Šveicarijos, Austrijos, Švedijos, Italijos, Ispanijos, Prancūzijos ir kitų pasaulio šalių. Išskirtinis pranešėjas – fizikos Nobelio premijos laureatas, Jungtinių Amerikos Valstijų nacionalinio standartų ir technologijų instituto nusipelnęs tyrėjas profesorius Williamas Danielis Phillipsas. Konferencijos metu jis skaitys nuotolinę viešą paskaitą „Laikas, Einšteinas ir šalčiausi dalykai Visatoje“ („Time, Einstein and the Coolest Stuff in the Universe“). Šioje paskaitoje jo kolega, iškilus JAV fizikas VU garbės daktaras Ianas B. Spielmanas demonstruos ekperimentus, o W. D. Phillipsas nuotoliniu būdu pasakos apie karščiausią (ir šalčiausią) šiuolaikinį fizikos mokslą, pakitusią laiko  sampratą ir labai tikslius atominius laikrodžius, kurie yra būtini pramonėje, prekyboje ir moksle – jie yra palydovinės navigacijos sistemų, kurios nukreipia automobilius, lėktuvus ir keliautojus į paskirties vietas, šerdis.

ECAMP konferencijos nuo 1981 m. kas trejus metus įvairiuose Europos miestuose vykstantis prestižinis fizikų mokslinis renginys. Paskutinės konferencijos vyko 2016 m. Frankfurte, Vokietijoje, 2019 m. Florencijoje, Italijoje. Šių metų konferencija vyks Vilniuje, viešbutyje Radisson Blu Lietuva (Konstitucijos pr. 20).

Pranešimą paskelbė: Liudmila Januškevičienė, Vilniaus universitetas

Parašykite komentarą