Gamta ir gyvūnai

Pasaulinei Žemės dienai – unikali ledo instaliacija Vilniuje

Minint pasaulinę Žemės dieną, vilniečių ir sostinės svečių žvilgsnius traukia unikali tirpstančio ledo instaliacija. Tai manifestas, kviečiantis atkreipti visuomenės dėmesį į destruktyvų žmogaus santykį su aplinka bei skatinimas domėtis aplinkosauga ir ieškoti tvaresnių sprendimų kasdieniame gyvenime.

Ledo luitų ekspozicija bus atverta Vinco Kudrikos aikštėje kovo 20-ąją nuo 10 val. ryto iki 19 val. vakaro. Aplinkos apsaugos agentūros (AAA) pasaulinei Žemės dienai sukurtoje ledo instaliacijoje įšaldyti aplinkos kokybei matuoti skirti prietaisai, siekiant supažindinti, kaip yra atliekami oro ir vandens kokybės matavimai. Ledo tirpimas simbolizuoja grėsmingai didėjančios taršos poveikį mūsų planetai.

„Jei aplinkos taršos procesai toliau įsibėgės tokiu greičiu, mes, žmonės, patirsime negrįžtamų pokyčių poveikį ir daromą žalą – nuo įprastų veiklų sutrikimo iki galimybės gyventi šioje Žemėje. Šia iniciatyva siekiame skleisti žinią, kad žmonės, kurie domisi juos supančia aplinka, gali ne tik prisidėti prie mūsų planetos išsaugojimo, bet ir ilgainiui pagerinti savo gyvenimo kokybę“ sako Aplinkos apsaugos agentūros direktorė dr. Milda Račienė.

Nustebsite, kaip galite panaudoti aplinkos tyrimų informaciją

Tai, kad turime rūpintis savo planeta ir gyventi tvariai, žinome visi. Tačiau retas žino, kaip yra stebima ir vertinama aplinkos kokybė, kur rasti šiuos duomenis ir ką jie signalizuoja apie planetos būklę.

„Aplinkos tyrimai laikomi sritimi, aktualia tik specialistams, tačiau iš tiesų kiekvienas galime gauti informacijos, naudingos mūsų kasdienybėje. Pavyzdžiui, AAA matuoja ir teikia naujausius duomenis apie oro užterštumą tam tikrose vietovėse – perkant nekilnojamą turtą, galite pasitikrinti ir įsivertinti, ar gyventi pasirinktame rajone bus palanku jūsų sveikatai.

Oro kokybės duomenis taip pat naudoja ugdymo įstaigos, pavyzdžiui darželiai, įsivertindami ar tam tikrą dieną saugu vesti vaikus žaisti į lauką. Kartu šie tyrimai leidžia mums visiems identifikuoti problemines sritis ir geriau rūpintis aplinka – pavyzdžiui, tam tikrose vietovėse riboti taršaus transporto srautus ir vystyti žalesnes alternatyvas,“ – Vilma Bimbaitė, Aplinkos oro kokybės vertinimo skyriaus vedėja.

Per metus 9-iuose skirtinguose Lietuvos miestuose įkurtose AAA laboratorijose gaunami daugiau kaip 340 tūkst. tyrimų rezultatų. Baltijos jūros ir Kuršių marių būklės tyrimams skirtas  specialus laivas-laboratorija „Vėjūnas“ per metus suplaukioja daugiau kaip 3 000 kilometrų ėminiams imti. Tam, kad svarbiausi aplinkos kokybės duomenys būtų prieinami ir naudingi visiems, pasaulinę Žemės dieną startuoja nauja, gyventojams pritaikyta AAA interneto svetainė www.gamta.lt

Iniciatyvos nuotraukų galite atsisiųsti čia: https://we.tl/t-NIliUiGxXM 

Pranešimą paskelbė: Monika Kundelytė, UAB Headline agency

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą