Atrodo, kad tvaraus gyvenimo dėsniai, dar prieš kelis metus buvę tik mados reikalu, vis didesnei daliai žmonių tampa norma. Gyventi pagal juos nėra sudėtinga. Per naktį tapti plastiko visiškai atsisakiusiais veganais su elektromobiliu ir saulės baterija ant palangės skamba sunkiai įgyvendinama užduotis, nes greitas gyvenimo būdo keitimas dažnai baigiasi nesėkme. Pabandykite savo įpročius keisti po truputį. Štai keli patarimai, kurie jums padės gyventi tvariau, bet nepareikalaus drastiško pokyčio.
Maistas
Jei pastebite, kad šiukšlių dėžėje atsiduria net nepradaryti jogurto indeliai, o vištos krūtinėlės galiojimas baigėsi nesulaukęs, kol pagaminsite Cezario salotas, vadinasi maistą perkate neracionaliai. Pataisyti situaciją nėra sudėtinga, jei pasinaudosit keliais paprastais patarimais.
Apsipirkdami ilgesniam laikui planuokite. Apgalvokite ir užsirašykite, ką valgysite ir kokių produktų reikės. Nusipirkę, atkreipkite dėmesį į maisto galiojimo datas ir pagal tai susidėliokite bent kelių dienų meniu.
Pagalvokite, kokius produktus dažniausiai išmetate. Jei tas pats produktas nuolat atsiduria šiukšliadėžėje, vadinasi jo perkate per daug arba spontaniškai. Jei dideliais kiekiais išmetate pagamintą ir nesuvalgytą maistą, gaminkite tiek, kad užtektų vienam pavalgymui.
Nevažiuokite į prekybos centrą alkani arba ištroškę. Jei į parduotuvę atvyksite nepavalgę, jums norėsis visko, todėl greičiausiai apsipirksite kur kas gausiau, nei būtina. Be to, padidėja rizika, kad būsite linkęs rinktis greito paruošimo arba nesveiką maistą.
Namai
Apžiūrėkite savo namus. Juose galite pakeisti visai nedaug, o vartojimą sumažinsite ženkliai. Štai keli paprasti patarimai, ką pakeisti namuose, kad nešvaistytumėte išteklių, o sąskaitos mažėtų.
Pakeiskite elektros lemputes naujos kartos LED lemputėmis. Nors jos ir brangesnės už halogenines ar fluorescencines, tačiau tarnauja ilgiausiai, taupo daugiausiai elektros energijos, o jų kaina ilgalaikėje perspektyvoje atsiperka.
Išjunkite prietaisus iš elektros lizdo. Dauguma šiuolaikinių prietaisų ramybės būsenoje elektros suvartoja mažai, tačiau patartina juos išjungti iš elektros lizdo, jei juos naudojate retai, arba išvykstate iš namų ilgesniam laikui. Nakčiai išjunkite žaidimų konsoles, televizorių priedėlius, bevielio tinklo stiprintojus.
Atnaujinkite buitinę techniką. Jei dar turite senų elektros prietaisų, pamąstykite, galbūt atėjo laikas juos pakeisti moderniais, tvaraus gyvenimo principus atitinkančiais, energiją tausojančiais, namų pagalbininkais.
„Tvarus gyvenimas po truputį tampa visuotinai priimta norma ir žmonės rinkdamiesi prietaisus itin kreipia dėmesį ir į energinio efektyvumo ženklinimą, ir į tai, kiek prietaisas padės mažinti vartojimą. Pavyzdžiui, skalbyklės, turinčios „EcoBubble“ funkciją, saugo audinius ir jų spalvas, nes skalbia žemoje temperatūroje. Naudodamiesi tokią funkciją turinčia skalbimo mašina laimėsite dvigubai: sąskaitos už elektros energiją bus mažesnės, o mėgstami drabužiai tarnaus ilgiau“, – sako Vytautas Jurgaitis, „Samsung“ produktų ekspertas Lietuvoje.
Drabužiai
Drabužių žmonės dažniausiai turi per daug – jie yra perkami impulsyviai, pamirštant, kad panašaus stiliaus rūbas jau kabo spintoje. Visgi, pritaikius kelis neįmantrius tvarumo dėsniais grįstus patarimus, galima sumažinti vartotojiškumą.
Nepirkite drabužių dėl grožio. Nors dažnai ir sunku atsispirti, ypač, kai užpuola nuolaidos ir sezono išpardavimai, tačiau nepirkite drabužių, kurie jums tik gražūs. Paradoksalu, tačiau didelė tikimybė, kad tokio daikto nenešiosite, nes įsigijote jį tiesiog nešini emocijos, neapsvarstę, su kuo jį derinsite.
Atidėkite nevilkimus drabužius. Peržiūrėkite savo spintą. Jei matote drabužius, kurių jau senokai nevilkėjote, sudėkite juos į maišą. Į telefoną įsiveskite priminimą „atiduoti drabužius“. Nusistatykite priminimo datą maždaug 1-2 mėnesius į priekį. Jei per tą laiką nelindote į maišą, be gailesčio atiduokite jame esančius rūbus labdaros organizacijoms.
Dalinkitės su draugais. Prieš sezoną organizuokite drabužių keitimąsi su draugais. Peržiūrėkite savo spintas, atrinkite drabužius, kurie jums pabodo arba yra nenešiojami. Paskatinkite tai padaryti ir savo draugus. Galbūt jums atsibodusį rūbą jūsų bičiulis išvys visai kitomis akimis ir pritaikys jį savo garderobe. Taip drabužis atgis naujam gyvenimui ir jam neteks dūlėti giliai spintoje.
Pranešimą paskelbė: Greta Bruzaitė, UAB „Publicum”