Neseniai jūsų šeimą papildė nauja katė? Sveikiname! Jūs įsigijote nuostabų augintinį, kuris savo švelnumu, miaukimu ir murkimu nepaliks abejingo nei vieno jūsų šeimos nario. Greičiausiai jau spėjote tai pajusti ir mėgaujatės kiekviena akimirka, praleista su savo naujuoju augintiniu. Vis dėlto, jei ji yra jūsų pirmoji auginama katė, gali kilti ir nemažai klausimų, kaip ja tinkamai pasirūpinti. Todėl siūlome jums susipažinti su keliais nesudėtingais šių gyvūnų priežiūros patarimais pradedantiesiems.
Katės priežiūros reikmenys
Iš pradžių turėsite pasirūpinti visais katės priežiūrai reikalingais reikmenimis, iš kurių pagrindiniai yra:
- Kačių maistas ir skanėstai;
- Kraiko dėžutė, kraikas ir semtuvėlis;
- Dubenėliai vandeniui ir maistui;
- Draskyklė katėms, pvz., stovas, draskyklė-namelis ar kt., (jei katė iš pradžių nepripažins draskyklės, nepamirškite katžolės);
- Guolis;
- Transportavimo narvas arba krepšys;
- Šepetys, nagų kirpimo žirklės ir kt.;
- Žaislai;
- Dantų šepetėlis ir kačių dantų pasta;
- Antkaklis su indentifikavimo ženkliuku ir pavadėlis (jei planuojate katę vedžioti lauke).
Ir tai nėra baigtinis kačių priežiūros priemonių sąrašas, todėl neapsiribokite juo ir nepraleiskite progos palepinti savo katę ir sukurti jai patogią, saugią ir visavertę gyvenamąją aplinką.
NAUDINGA: Daugiau katėms skirtų prekių galite ieškoti specializuotoje https://mycat.lt/ e. parduotuvėje.

Katės sveikatos tikrinimas
Tuomet ateis laikas savo katės sveikatos būklės tikrinimui. Pirmojo vizito pas veterinarijos gydytoją metu bus nustatyti pagrindiniai jūsų katės sveikatos rodikliai. Paskui bus galima pradėti parazitų prevencijos ir vakcinacijos programą.
Prieš skiepą katei reikia duoti vaistų nuo kirminų. Praėjus ne mažiau kaip 10 dienų po nukirminimo, galima atlikti pirmąjį skiepą. Pirmasis skiepas (polivalentinė vakcina + pasiutligė) gali būti atliktas jau 2 mėnesių amžiaus kačiukams, tačiau dažniausiai rekomenduojama pradėti skiepyti nuo 3 mėnesių. Antrasis skiepas (polivalentinė vakcina) atliekamas 4 mėn., o tarp skiepų, praėjus maždaug 12 – 14 dienų po pirmojo skiepo, pakartotinai sušeriami vaistai nuo kirminų. Trečiasis skiepas (polivalentinė vakcina + pasiutligė) turėtų būti atliktas katei sulaukus 15 mėn., o toliau skiepai kartojami kiekvienais metais.
Veterinarijos gydytojas taip pat rekomenduos tinkamą mitybą jūsų naujajam augintiniui, patars, kaip tinkamai rūpintis kate ir prižiūrėti jos dantis. Naudinga iš anksto pasidomėti ir apie sterilizaciją arba kastraciją bei mikroschemos gavimą.
Namų apsaugojimas nuo katės
Jūsų naujasis augintinis – tai lyg mažas vaikas, kuriam įdomu viskas, kas jį supa, ir kuris nori patirti ir sužinoti kaip įmanoma daugiau. Tai reiškia, kad jūs turite labai atidžiai įvertinti savo dabartinę būsto situaciją ir pasirūpinti, kad nekiltų jokių didesnių problemų – nei pavojaus jūsų augintiniui, nei pačiam būstui.
- Apsaugokite langus ir duris (jei iki tol palikdavote langus atdarus, nuo šiol į juos įstatykite apsauginius įdėklus);
- Reguliariai valykite grindis, kad ant jų neliktų jokių medžiagų, kurios gali katę sudominti ir būti jai pavojingos;
- Saugokite augalus nuo katės, nes kai kurios katės mėgsta juos kramtyti ir iškapstyti žemes, susipažinkite su katėms nuodingų augalų sąrašu ir įsitikinkite, ar tarp jūsų auginamų kambarinių augalų tokių nėra;
- Atlikdami buities darbus, stenkitės naudoti kuo mažiau kenksmingų cheminių produktų, o visą buitinę chemiją laikykite saugoje ir katėms neprieinamoje vietoje;
- Nuo katei pasiekiamų paviršių pašalinkite visus smulkius daiktus, kuriuos ji gali praryti;
- Vaistus laikykite sandariai uždarytus ir saugiose vietose, kur jų negalėtų pasiekti jūsų katė;
- Šiukšliadėžę laikykite už uždarų durelių, kad katė neturėtų galimybės jos pasiekti ir iškapstyti ar paragauti jos turinio;
- Apsaugokite savo baldus ir kitus paviršius nuo draskymo. Kol katė įpras draskyti tik jai skirtą kačių draskyklę, gali praeiti šiek tiek laiko.
Katės šėrimas
Laikykitės veterinarijos gydytojo jūsų katei rekomenduojamos dietos ir porcijų dydžio. Nustatykite kasdienio katės maitinimo grafiką ir pasistenkite jo laikytis. Užtikrinkite, kad jūsų katei visuomet būtų prieinamas švarus vanduo – reguliariai keiskite vandenį dubenėliuose arba naudokite fontanėlio tipo dubenėlius, nes katėms labai patinka tekantis vanduo. Nepamirškite katę palepinti skanėstais, tačiau darykite tai saikingai.
Kraiko dėžutė
Katės dažnai būna labai reiklios savo kraiko dėžutėms (arba kačių tualetams). Todėl turėtumėte pasirūpinti, kad kraiko dėžutė tiktų jūsų katei ir atitiktų jos poreikius. Galite rinktis tiek atvirą, tiek uždarą kačių tualetą, tačiau svarbu, kad jame būtų pakankamai vietos. Jei rinksitės uždarą kačių tualetą, įsitikinkite, kad jūsų katė pro varstomas dureles galėtų lengvai į jį patekti. Reguliariai valykite kačių tualetą, pakeiskite ir papildykite kraiką. Kraiko keitimo dažnumas priklausys nuo jūsų naudojamo kraiko rūšies.
Katei skirti užsiėmimai
Kadangi jūsų katė greičiausiai didžiąją savo gyvenimo dalį praleis patalpose, labai svarbu pasirūpinti, kad ji nenuobodžiautų ir gyventų visavertį gyvenimą.
- Parūpinkite savo katei kačių draskyklę-namelį arba specialiai katėms skirtų laipynių, kuriomis ji galėtų laipioti;
- Pasirūpinkite ir katėms skirtais žaislais, įskaitant tuos, kurie reikalauja jūsų įsitraukimo, pvz., lazeriniai žaislai, lazdelės su plunksnomis ir kt., kad galėtumėte leisti laiką drauge;
- Reguliariai specialiomis šukomis arba pirštine šukuokite savo katę (kuo anksčiau pradėsite tai daryti, tuo lengviau katė pripras prie šukavimo);
- Suteikite savo katei galimybę pakvėpuoti grynu oru – išveskite pasivaikščioti į lauką arba sudarykite saugias sąlygas dalį laiko praleisti lauko erdvėje (pvz., terasoje, balkone ar kt.).
- Stenkitės per ilgai nepalikti savo katės vienos ir skirkite jai pakankamai dėmesio.
Visi šie patarimai turėtų būti naudingi kiekvienam pradedančiajam katės šeimininkui. Jei norite būti tikri, kad jūsų katė gyvens visavertį, sveiką ir laimingą gyvenimą, pasistenkite jų nepamiršti.