Sveikata

Organų donorystėje sienos tarp valstybių neegzistuoja: Lietuvos recipientui atgabentos kepenys iš Latvijos

Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – Biuras) informuoja apie dar vieną sėkmingai atliktą tarptautinį organų donorystės procesą.

Birželio 17 d.  įvyko jau antras šiais metais tarptautinis organų donorystės procesas Lietuva – Latvija (Vilnius – Ryga). Latvijoje, vienoje iš Rygos ligoninių konstatavus asmeniui smegenų mirtį ir gavus jo artimųjų sutikimą, buvo pradėtas tarptautinis organų donorystės procesas. Latviams savo šalyje neradus tinkamo recipiento donorinių kepenų transplantacijai, jos buvo pasiūlytos Lietuvos recipientams.

Biuro koordinatorius šį tarptautinį organų mainų procesą pradėjo birželio 16 dieną, suderinęs visas reikiamas detales su Lietuvos ir Latvijos gydytojų bei laboratorijų komandomis, ėmėsi donorinio organo gabenimo logistikos organizavimo.

Šį rytą dėl tiršto rūko, kylančio nuo Baltijos jūros, sraigtasparniai skristi negalėjo, todėl VUL Santaros klinikų medikų komanda birželio 17 d. paryčiais (4 val. ryto) į Rygą išskubėjo greitosios pagalbos automobiliu.

Lietuvos medikų, sėkmingai atlikusių kepenų paėmimo procedūrą, Valstybės sienos apsaugos tarnybos (toliau – VSAT) sraigtasparnis laukė Rygos oro uoste ir parskraidino į Vilnių – 14.45 val. nusileido Santariškių eismo žiede, šalia Santaros klinikų.

Bendradarbiavimas su Latvija donorystės ir transplantacijos srityje tęsiasi jau keliolika metų. Šiemet Latvija dovanojo mūsų šalies recipientams vieną širdį, 2019 metais dovanojo 7 donorinius organus: 1 širdį ir 6 inkstus. Lietuva Latvijai – 2018 metais dovanojo 1 širdį ir 2 inkstus. 

Statistinė informacija

Šiemet mūsų šalyje registruoti 50 potencialių donorų (konstatuota smegenų mirtis, po kurios galima organų donorystė). Iš jų 21 tapo efektyvus (t.y. iš jų buvo paimti organai ir audiniai).

Šiais metais atliktos 63 transplantacijos:  41 inksto (iš jų 2 transplantacijos iš gyvo donoro),  3 širdies, 9 kepenų, 10 ragenų transplantacijų.

Lietuva dalyvauja tarptautiniuose organų mainuose: kai savo šalyje nėra recipiento, kuriam tiktų donorinis organas, jis pasiūlomas užsienio klinikose gydomiems recipientams. Šiais metais išvežtos dvejos kepenys, plaučiai ir širdis. Į Lietuvą atvežta viena širdis iš Latvijos.

Biuras nuoširdžiai dėkoja Latvijos gydytojams už donorinio organo pasiūlymą, taip pat visoms tarnyboms ir pareigūnams, kurie talkina, kad tarptautinis organų donorystės procesas vyktų sklandžiai: Valstybės sienos apsaugos tarnybos pilotams, Lietuvos ir Latvijos policijos pareigūnams.

Pranešimą paskelbė: Rasa Pekarskienė, Nacionalinis transplantacijos biuras

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą