Laisvalaikis

Nuo peizažo iki Rembrandto – Radvilų rūmuose atidaromos naujos parodos

Radvilų rūmų dailės muziejus pristato dvi grafikos kūrinių parodas, leisiančias geriau pažinti kultūrinį peizažo fenomeną, įvairias grafikos technikas bei visame pasaulyje garsių senųjų Europos meistrų darbus. Parodos „Priartintas peizažas“ ir „Nuo Dürerio iki Rembrandto“, kuriose eksponuojama daugiau nei 200 kūrinių, lankytojams duris atvers gegužės 5 d. 18 val.

Radvilų rūmų salėse bus eksponuojami darbai iš Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus (toliau – LNDM) Užsienio šalių grafikos rinkinio ir Nacionalinio Bohdano ir Varvaros Chanenkų dailės muziejaus vertybės. Abi kolekcijas sieja dėmesys pripažintiems grafikos meistrams bei išskirtiniams jų kūriniams.

Gamta – ir fonas, ir pagrindinis kūrinių veikėjas

Gamtos motyvai, plitę antikos epochos ir viduramžių mene, vaizduojant įvykį ar sceną buvo tik fonas ar savotiška dekoracija. Vėlesnėms epochoms – barokui, neoklasicizmui, romantizmui – būdingi aktyvūs pasaulio, taigi – ir gamtos, pažinimo būdai: piligrimystės, kelionės, studijos. Ilgainiui peizažas mene įgijo įvairių formų: nuo realistinės iki simbolinės, nuo idealistinės iki vizionieriškos.

Šis svarbus kultūrinis fenomenas sujungia parodos „Priartintas peizažas“ eksponatus į bendrą pasakojimą. XVI–XIX a. grafikos kūriniuose tyrinėjami įvairūs landšafto ir gamtos vaizdų tipai – nuo nedidelės žavingos kompozicijos iki milžiniškos panoramos, nuo augalo gyvenimo akimirkos iki didingos amžinybės vizijos. Anot parodos kuratorių Jolitos Liškevičienės ir Ilonos Mažeikienės, besikeičianti makro- ir mikrožiūra pasirinktai temai suteikia vis naujų probleminių aspektų.

Eksponatai parodoje suskirstyti į keturias temas: „Simbolių peizažas“, „Atidus žvilgsnis: langas į gamtą“, „Peizažo ilgesys“, „Urbanistinis kraštovaizdis: nuo topografijos prie vizijos“. Jos atskleidžia vis kitas peizažo reprezentacijas senųjų meistrų graviūrose. Kūrinių autoriai – garsieji Nyderlandų, Vokietijos, Italijos, Prancūzijos raižytojai, pavyzdžiui, Claude Lorrain, Gaspard Poussin, Giovanni Battista Piranesi ar Canaletto, kurių itin mėgtos ir paklausios tiražinės graviūros patekdavo į bibliotekų, grafikos kabinetų kolekcijas.

Gamta visais laikais buvo vienas svarbiausių meno ir mokslo tyrinėjimo objektas, o šiuolaikiniame pasaulyje, kuriame žmogaus veikla negrįžtamai keičia kraštovaizdį, ji kaip niekad aktuali. Taigi paroda „Priartintas peizažas“ ne tik supažindins su senųjų Europos meistrų kūriniais, bet ir padės atskleisti žmonių požiūrį į juos supančią gamtą praėjusiais šimtmečiais.

Permaininga kolekcijos istorija ir didieji meistrai

Greta „Priartinto peizažo“ Radvilų rūmų dailės muziejuje pristatomos Nacionalinio Bohdano ir Varvaros Chanenkų dailės muziejaus vertybės – graviūrų rinkinio kūriniai. Parodą „Nuo Dürerio iki Rembrandto“ kuruoja Ukrainos ir Lietuvos muziejininkų komanda. Be parodos pavadinime

minimų menininkų, lankytojai čia taip pat išvys Luco van Leydeno, Hendricko Goltziuso, Aegidiuso Sadelerio bei Albrechto Altdorferio kūrinius, išsiskiriančius žanrų ir technikų įvairove. Tai medžio raižiniai, plieno ir vario graviūros, ofortai, kuriuose vaizduojamos religinės, mitologinės, alegorinės kompozicijos, peizažai, portretai, buitinės scenos.

1919 m. įkurtame Chanenkų muziejuje saugomas didžiausias užsienio šalių dailės rinkinys Ukrainoje. Jo pagrindą sudaro kolekcininkų, filantropų Bohdano ir Varvaros Chanenkų kolekcija. Istoriškai muziejaus rinkinio sudėtis reikšmingai keitėsi, o kolekcijos istorija itin dramatiška. XX a. 3–4 deš. muziejus dažnai atiduodavo ir priimdavo pavienius kūrinius ir dideles kolekcijas, o darbuotojai, kurių tuo metu buvo nedaug, nespėdavo dokumentuoti šio proceso. 1931 m. muziejus gavo per tūkstantį graviūrų iš Vasylio Ščavynskio (1868–1924), žinomo chemiko, meno žinovo, tyrinėtojo ir rinkėjo, kolekcijos, kuris dėl politinių aplinkybių palikęs tėvynę buvo nužudytas tuomečiame Leningrade. Taip į muziejų pateko Luco van Leydeno graviūros, didelė olandiškų ofortų dalis ir neprilygstama Albrechto Dürerio „Madona su beždžione“.

1933 m. į Kyjivą atkeliavo daug graviūrų iš Žytomyro muziejaus, kurio kolekciją kiek anksčiau esmingai papildė nacionalizuoti aukštuomenės šeimų rinkiniai. Manoma, kad vokiečių menininkų medžio raižiniai ir Rembrandto ofortai į muziejų yra patekę kaip tik iš Žytomyro kolekcijų.

Radvilų rūmų dailės muziejus suteiks išskirtinę progą išvysti svarbiausių XVI–XVIII a. Europos mokyklų atstovų graviūras, žymių meistrų šedevrus, su kuriais geriau susipažinti galima ekskursijų ir edukacinių užsiėmimų metu.

XVI–XIX a. Vakarų Europos meistrų grafikos parodos „Priartintas peizažas“ ir „Nuo Dürerio iki Rembrandto“ iš Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus ir Nacionalinio Bohdano ir Varvaros Chanenkų dailės muziejaus kolekcijų Radvilų rūmų dailės muziejaus (Vilniaus g. 24, Vilnius) šiauriniame korpuse atidaromos gegužės 5 d. 18 val.

Parodą „Priartintas peizažas. XVI–XIX a. Vakarų Europos meistrų grafika iš Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus rinkinių“ organizuoja LNDM Radvilų rūmų dailės muziejus

Kuratorės: Jolita Liškevičienė, Ilona Mažeikienė

Parodą „Nuo Dürerio iki Rembrandto. Vakarų Europos grafika iš Nacionalinio Bohdano ir Varvaros Chanenkų dailės muziejaus“ organizuoja LNDM Radvilų rūmų dailės muziejus ir Nacionalinis Bohdano ir Varvaros Chanenkų dailės muziejus

Projekto vadovai: Arūnas Gelūnas, Julija Vaganova

Kuratoriai: Anfisa Dorošenko, Olha Hončarenko, Jolita Liškevičienė, Ilona Mažeikienė, Skaistis Mikulionis, Olena Šostak

Parodą globoja: Lietuvos Respublikos kultūros ministras Simonas Kairys, Ukrainos kultūros ir informacinės politikos ministras Oleksandras Tkačenka, Kyjivo miesto valstybės administracijos Kultūros departamentas

Partneriai: Lietuvos Respublikos ambasada Ukrainoje, Lietuvos Respublikos ambasada Lenkijos Respublikoje, Ukrainos ambasada Lietuvos Respublikoje, Lietuvos šaulių sąjunga, Lietuvos

Respublikos kariuomenė, Lietuvos Respublikos muitinė, Ukrainos patrulinė policija, „Kunsttrans“

Generalinis rėmėjas AAS „BTA Baltic Insurance Company“

Rėmėjas Jono Karolio Chodkevičiaus labdaros ir paramos fondas

Parodas koordinuoja: Justina Augustytė, Lina Jonkuvienė

Parodų architektas Jurgis Dagelis

Koordinuojantis architektas Aleksandras Kavaliauskas

Dizaineris Marius Žalneravičius

Informaciją teikia Radvilų rūmų dailės muziejaus koordinatorė Viltė Visockaitė (867212161, vilte.visockaite@lndm.lt).

Lietuvos nacionalinis dailės muziejus – didžiausias nacionalinis meno muziejus Lietuvoje, kaupiantis, saugantis, tiriantis, konservuojantis, restauruojantis ir populiarinantis nacionalinės svarbos dailės, meno ir kultūros istorijos vertybes. LNDM kolekciją eksponuojama devyniuose padaliniuose Vilniuje, Klaipėdoje, Palangoje ir Neringoje.

Pranešimą paskelbė: Rūta Statulevičiūtė-Kaučikienė, Lietuvos nacionalinis dailės muziejus

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą