Vinilinių plokštelių pardavimai pastaraisiais metais tiesiog šauna į padanges. 2018 metais parduota beveik 10 mln vinilinių plokštelių, kas yra 12 % daugiau nei 2017 metais. Ir t.y. 13,7 proc. nuo visų fiziškai parduotų albumų. Vinilinių plokštelių populiarumo didėjimas jaučiamas jau paskutinius kelius metus, tad tikėtina 2019 metais vėl bus sumuštas pardavimų rekordas. Audiofilai mėgaujasi geru garsu, tuo tarpu susidomėjusiems tenka galvos skausmas – kaip išsirinkti tinkamą patefoną?
Būtina suprasti patefono prigimtį
Kas yra patefonas? Iš ko susideda patefonas? Ką kiekviena detalė atlieka? Kokie būna patefonai? Galbūt skamba banaliai, tačiau būtent šių dalykų žinojimas yra itin svarbus melomanams, siekiantiems gauti maksimalų pasitenkinimą iš vinilinių plokštelių muzikos. Vienas informatyvesnių vizualių šaltinių pažinti patefonus, thinglink.com paskelbtas interaktyvus patefono detalių žemėlapis. Tačiau neapsiribokite juo, skirkite laiko pažinti patefonus, jų istoriją, technines charakteristikas.
Kuo daugiau žinote apie patefonus, jų detales, tai ką jos atlieka ir kaip lemia muzikos atkūrimo kokybę – tuo lengviau suprasti, kas jums svarbu, ko norite, į ką investuoti. Taigi, mokymasis atsiperka bet kokiu atveju.
Kam naudosite patefoną?
Patefonas skirtas atkurti muzikai iš vinilinių plokštelių. Tačiau jie itin skirtingi ir priklausomai nuo jūsų poreikių, jums reikia itin skirtingų įrenginių. Pavyzdžiui:
- Esate didžėjus priklausomas nuo įrenginio? Jums reikalingas plokštelių grotuvas su tiesiogine pavara (direct-drive). O taip pat tikriausiai reikia galimybės prijungti kompiuterį ir mikserį per USB.
- Įrašų kolekcionieriams ir audiofilams svarbu kokybiškas garsas ir tarp specialistų aptariamas švelnus muzikos tonas, kurį išgauna kokybiškas patefonas. Garso aparatūra namams jums yra pirmoje vietoje? Šiuo atveju, reikia numatyti didesnį biudžetą įrangai įsigyti.
- Jei esate pradedantis ir neturite didelės vinilo kolekcijos bei patefonas yra labiau interjero akcentas, galite išsisukti su mažesniu biudžetu, tačiau reikia ypatingesnį dėmesį kreipti į dydį, spalvas, modelio estetinę išvaizdą.
Tuo tarpu pradedantis, kuriam smalsu „iš kur kojos dygsta“, pirmuoju patefonu gali rinktis ir naudotą, iš senelio palėpės ar sendaikčių parduotuvės patefoną už minimalią įmanomą kainą. Išnagrinėjus, galima bus rinktis būtent tokio kokio norisi ir reikia.
Automatinis ar rankinis patefono valdymas?
Dar vienas kriterijus, kuris perpus sumažina pasirinkimų variantus ir palengvina įsigijimą. Pasirinkus patefoną su automatiniu valdymu, viskas atrodo paprasta. Automatinis tą ir reiškia – viskas padaroma automatiškai. Kita vertus, atsiranda įvairių gedimų, trigdžių, ypač jei klausoma kolekcinių, itin senų plokštelių, kurie gali būti su pažeidimais. Rankinis valdymas reiškia, jog norint perklausyti kūrinį, teks patiems nuleisti adatėlę ant plokštelės. Tai subtilus veiksmas, kuris vieniems kelia malonumą, kitiems pagarbią baimę. Tad verta apsispręsti kas tinka ir patinka labiau.
One Comment
Jokubas
Vinilines ploksteles nera vien tik muzika, tai toks uzburiantis ritualas. Zinoma, kai sumotuota kokybiska garso technika muzikos klausytis is ploksteliu yra kazkas nepaprasto. Jei jau uzkimbi ant to, tai tampa hobiu, gyvenimu, gal net savotiska liga, itraukiancia vis labiau.