Studijos - Karjera

Nauja Kijevo akademinės bendruomenės misija – su ginklu rankoje stoti ginti Tėvynės

Lygiai prieš metus Kijevo Taraso Ševčenkos nacionaliniame universitete, tarpininkaujant Lietuvos Respublikos ambasadai Ukrainoje, Vytauto Didžiojo universitetui ir Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijai, buvo iškilmingai atidarytas Baltistikos centras. Atidarymo ceremonijoje buvo sakoma, kad tokie bendrystės įvirtinimai yra be galo svarbūs: iš pradžių sutampa idėjos, vėliau jas išmintingai ir kūrybiškai vystant, gimsta ilgalaikiai, reikšmingi ir svarūs darbai. Šiandien Ukrainos sostinėje  šimtai partnerinio Kijevo Taraso Ševčenkos nacionalinio universiteto dėstytojų ir tūkstančiai studentų su ginklu rankose stovi savo Tėvynės ir jos sostinės gynyboje. Dalis studentų ir studenčių tapo Ukrainos kariuomenės reguliariųjų pajėgų kariais, kiti stojo į teritorinės gynybos gretas, šimtai vykdo pačias įvairiausias savanoriškas veiklas.

„Vasario 24 d. 5 valandą ryto Rusijai užpuolus Ukrainą, karas palietė kiekvieną iš mūsų. Tūkstančiai karo aukų, milijonai pabėgėlių, sugriauti miestai šiandien yra jau mėnesį trunkančio  karo kasdienybė. Nuo pat pirmos minutės esame su savo bičiuliais ir kolegomis kartu palaikydami ryšį visais įmanomais būdais: elektroniniu laišku, socialinio tinklo žinute, ar telefoniniu skambučiu“, – teigė Vytauto Didžiojo universiteto istorikas, profesorius Jonas Vaičenonis.

Bendraujant su akademinės bendruomenės nariais, nuolat girdimos technikos, įrangos, vaistų, maisto paieškos. „Daugelis dirba informacinį darbą. Hakeriai nulaužinėja rusiškus tinklapius. Į kovą su okupantu stojo ir mano bičiulis Istorijos fakulteto dekanas profesorius Ivan Patrylak, kartu su fakulteto administracija ir dėstytojais. Jie tapo Teritorinės gynybos kariais. Tarp jų – ir kolega, daugelio mokslinių darbų autorius, docentas Artiom Papakin ir daugelis kitų. Kaip bando juokauti Ivanas, dabar tai – naujas jo darbas“, – pasakojo prof. J. Vaičenonis. Anot jo, palaikant savo draugus nelengvoje kovoje, sulaukiama ir ypatingų padėkos žodžių. „Tačiau šiandien svarbiausia neatsipalaiduoti ir tęsti visus didelius ar mažus darbus, kuriais prisidedame siekdami Pergalės Ukrainoje“, – įsitikinęs profesorius.

Vytauto Didžiojo universitetas su Kijevo Taraso Ševčenkos nacionaliniu universitetu bendradarbiauja jau ne vieneri metai. 2019 m. pirmą kartą Ukrainos aukštojo mokslo istorijoje Kijevo universiteto Filologijos instituto bakalauro studijų programos „Lenkų kalba ir literatūra, ukrainiečių kalba“ studentai pradėjo mokytis lietuvių kalbos. Nuo 2020 metų Kijevo universitete vykdoma nauja ir unikali bakalauro studijų programa „Lenkų kalba ir literatūra, anglų ir lietuvių kalbos“, kurioje studijuoja apie 30 studentų.

Baltistikos centro ir programos vadovas prof. Igoris Koroliovas, nors ir universitetas negali vykdyti studijų dėl karo veiksmų Kijeve, šiuo metu stengiasi užtikrinti studentams galimybes klausyti paskaitų nuotoliu. Prof. I. Koroliovas kartu su  Černivcų J. Fedkovičiaus nacionalinio universiteto Baltistikos centro vadove Aliona Shyba prisideda rengiant VDU organizuojamą intensyvių lietuvių kalbos kursų programą ukrainiečiams, pabėgusiems nuo karo į Lietuvą.

Kasmet ukrainiečiai dalyvauja Vytauto Didžiojo universitete rengiamuose lietuvių kalbos ir kultūros vasaros bei žiemos kursuose: nuo 2015 metų įvairiose VDU rengiamose programose dalyvavo daugiau kaip 120 Kijevo universiteto studentų ir mokslininkų. VDU bendradarbiavimo sutartis yra pasirašęs su 30-čia Ukrainos universitetų, kurių pagrindu daugelį metų vyko sėkmingas bendradarbiavimas įgyvendinant dvigubo diplomo programas, studentų ir dėstytojų mainus bei mokslinius ir kitus bendrus projektus. 

Sunkiu ukrainiečiams laikmečiu Vytauto Didžiojo universitetas tiesia pagalbos ranką. 2020 m. VDU įkurtas paramos fondas, skirtas studentams, nukentėjusiems nuo valdžios represijų Baltarusijoje, nuo šiol remia ir studentus, kurie nukentėjo dėl Rusijos karinių veiksmų Ukrainoje. Nuo karo pradžios tęsti studijas VDU  priėmė jau kelias dešimtis studentų ukrainiečių. Jie renkasi Informatikos sistemų, Biotechnologijų, Atlikimo meno, Verslo administravimo, Ekonomikos ir finansų, Apskaitos ir finansų, Tarptautinės politikos ir vystymo studijas, Visuomenės, kultūros ir komunikacijos, Anglų filologijos, Logistikos ir prekybos studijų programas. Taip pat studentai turės galimybę tobulinti anglų kalbos žinias bei mokytis lietuvių kalbos.

VDU CLARIN-LT (http://clarin-lt.lt/) konsorciumo mokslininkų iniciatyva aktyvuota informacijos telkimo viename tinklapyje apie paramą Ukrainos mokslininkams iniciatyva: https://www.clarin.eu/news/clarin-eric-statement-ukraine

Į pagalbos nuo karo bėgantiesiems ukrainiečiams paketą įtraukiami nemokami intensyvūs ir trumpalaikiai lietuvių kalbos kursai visiems ukrainiečiams, norintiems įgyti lietuvių kalbos pagrindus. Šių kursų tikslas – formuoti besimokančiųjų lietuvių kalbos gebėjimus, kurie jiems padės gyventi Lietuvoje. Sužinoti visą universiteto siūlomą pagalbą ukrainiečiams lietuvių, ukrainiečių ir anglų kalbomis galima čia: https://www.vdu.lt/lt/vdu-parama-ukrainos-akademinei-bendruomenei/, https://www.vdu.lt/en/support-to-ua/

Pranešimą paskelbė: Indrė Sekevičienė, Vytauto Didžiojo universitetas

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą