Namai

Namų apdaila vertinantiems patvarumą ir nenorintiems gaišti laiko remontui

Naujos kartos produktai vidaus ir fasado apdailai turi būti patvarūs ir vizualiai patrauklūs – tai rinkos spaudimas statybos pramonei. Patvarios, estetiškos vidaus ir išorės apdailos ieško kiekvienas, skaičiuojantis sąnaudas ir naudą, nenorintis kas kelerius metus imtis remonto, o pasidaryti apdailą sykį ir ilgam.

Skystas granitas, marmuras arba kvarcas yra apdailai skirtas naujos kartos produktas, atliepiantis modernios, tvarumą vertinančios rinkos poreikius. Šie natūralūs produktai naudojami interjerui ir fasado apdailai įvairios paskirties pastatuose – nuo verslo, komercinių iki gyvenamosios.

Kas yra skysta natūralių akmenų apdaila?

Naujos kartos skystas granitas, marmuras ir kvarcas yra pagaminti iš smulkios frakcijos medžiagų: granito, marmuro ir kvarco frakcija yra 1 mm, kvarco gali būti – net iki 0,3 mm. Tad tradiciškai tvirtiems pagrindams skirti produktai padengia paviršius plonu sluoksniu ir primena dažus. Tačiau, kitaip nei dažai, šis galutinės apdailos sluoksnis yra ilgaamžis ir itin tvirtas.

Skysto granito apdailą galima rinktis iš 20 gamtoje sutinkamų spalvų. Dar 20 spalvų ir atspalvių išgaunama maišant gamtines spalvas, tad pasirinkimas platus – net 40 granitinės apdailos spalvų. Marmuras turi daugiau šviesių atspalvių, o kvarcas yra universalus – galima išgauti visą spalvų paletę. Tad galimybių sukurti norimą interjerą ar išskirtinį fasadą – daugybė. Ir visa tai pasiekiama be jokių cheminių priedų.

Išskirtinis atsparumas

Iki smulkios frakcijos susmulkinti akmenys maišomi su ekologiška akrilo-silikono dispersija. Taip gaunamas galutinis apdailos sluoksnis – skystas produktas, paruoštas naudoti viduje ir išorėje. Geriausias rezultatas pasiekiamas purškiant specialia įranga, tačiau paviršių galima dengti ir įprastais apdailos įrankiais. Kadangi tai natūralūs akmenys, jie atsparūs įvairiems poveikiams, taip pat ir fiziniams. Granitu, marmuru ar kvarcu išpurkštas paviršius 90 proc. galutinio atsparumo įgyja jau po 2 savaičių, o numatytas atsparumas pasiekiamas po 2 mėnesių.

„Skystas granitas, marmuras ir kvarcas yra atsparūs aplinkos poveikiui, – sako šiuos produktus į rinką tiekiančios įmonės „Rasausta“ direktorius Audrius Pučas. – Kaip gamtoje akmuo nekeičia savo spalvos, taip ji nepasikeis ir ant padengtų paviršių, nes gaminant skystą marmurą ir granitą nenaudojami jokie pigmentai. O kvarcui spalva suteikiama gamykloje.“

Pastarasis į Lietuvą tiekiamas „Rasaustos“ partnerių iš Lenkijos, kur kvarcui suteikiamos pasirinktos spalvos. Lenkų gamintojai naudoja specialią technologiją, dėl kurios kvarco spalvos tampa tokios pat atsparios kaip ir granito bei marmuro, dažymui nenaudojama jokių cheminių spalvos priedų. Granitas į Lietuvą tiekiamas iš Vokietijos gamintojų, kurie gali pasiūlyti plačią spalvų paletę ir būtiną frakciją bei kokybę. Marmurą lietuviai dažniausiai perka iš Čekijos.

Skysta danga yra ilgaamžė dėl joje naudojamo akmens. Kad smulkios frakcijos akmeniu galima būtų dengti paviršius, naudojama speciali natūrali medžiaga, kuri suriša smulkias akmenų daleles ir jas patikimai „pririša“ prie dengiamo paviršiaus. Jeigu šia danga padengtą paviršių užkliūsite, pavyzdžiui, baldu, tai nukentės baldas, o ne danga. Tačiau dangą specialiai daužydami, ją pažeisite tik dėl itin plono – iki pusantro milimetro – sluoksnio. Šią tvirtą dangą efektyvu naudoti pastatuose, kur dideli žmonių srautai: verslo centrai, komerciniai pastatai; kur vyksta buitinė veikla, įnešami ir išnešami namų apyvokos daiktai, kaip tai yra bendrosiose daugiabučių erdvėse.

„Mūsų tiekiama apdailos medžiaga – tai ir tvarumas, ir prestižas, todėl ją renkasi ir verslas, kuriam tai svarbu, – sako A.Pučas. – Vilniuje įrengtame „Girtekos“ biure purškiamu skystu granitu buvo padengta apie 300 kv. m biuro sienų, o Molėtuose, naujojo „Teltonikos“ technologijų centro valgykloje – apie 170 kv. m sienų. Įmonės investuoja į tvarią ir estetišką apdailą.“

Estetika ir panaudojimo galimybės

Šiais galutinės apdailos produktais paviršius galima dengti 1–3 sluoksniais. Nors danga, net ir dengiant 3 sluoksniais, yra itin plona – iki pusantro milimetro, – tačiau ji tvirta. Kai paviršiai dengiami nenaudojant specialios įrangos ir trinami, danga bus lygi. Tačiau tokia danga neteks subtilaus akmens žavesio, išskirtinio šiurkštumo, primenančio švitrinį popierių. Vienintelis kvarcas, kurio dalelės 0,3–0,5 mm, yra pakankamai lygus, neturi šiurkštumo, grublėtumo, būdingo granitui ir marmurui. Tačiau pasirinkus 1 mm kvarco frakciją, jis įgis panašų paviršių.

Skysti apdailos produktai gali būti naudojami tiek interjerui sukurti, tiek ir fasadui dailinti. Tačiau produktą naudojant išorėje, įdedama papildomų komponentų, pastiprinančių atsparumą gamtos poveikiui. „Rasaustos“ partneriai granitą tiekia į Airiją ir Didžiąją Britaniją, kur apie 98 proc. medžiagos naudojama fasadams. Nors šiose šalyse klimatas drėgnas, skystų produktų apdaila tarnauja patikimai.

Šie skysti produktai gali būti naudojami sienų, lubų, netgi grindų apdailai. Jie naudojami įvairiose patalpose, taip pat ir vonios kambariuose, virtuvėje prie plautuvių, tai yra zonose, kurios veikiamos vandens ir drėgmės. Tačiau jų nerekomenduojama naudoti vietose, turinčiose nuolatinį sąlytį su vandeniu – tam reikėtų specialios lako dangos. Tas pat rekomenduojama ir dengiant grindis ar laiptus.

Kaip prižiūrėti skysta danga įrengtus paviršius?

Dangos, kuriai panaudota skysta natūralių akmenų apdaila, priežiūra paprasta. Užtenka vandens ir šepetėlio plastikiniais šeriais, nes dėl grublėto paviršiaus rankomis tai daryti nepatogu. Kai tokia danga įrengiama prie plautuvės, paviršius paprastai padaromas kiek lygesnis ir padengiamas specialiu laku – tai atstumia tiek vandenį, tiek kitus skysčius bei nešvarumus ir neleidžia įsigerti į poras, o nešvarumus galima nubraukti tiesiog skudurėliu. To daryti nereikės dažnai, jeigu tepliose zonose bus pasirinkta natūraliai margesnė marmuro ar granito apdaila – nešvarumai bus mažai pastebimi. Kvarcas gali būti tiek margas, tiek ir vientisos spalvos.

Daugiau nuotraukų

Esminis šių skystų dangų pranašumas prieš tradicines apdailos medžiagas – tvarumas. Sykį pasirinkus skystą natūralių akmenų dangą, interjeras ar fasadas visada bus toks pat, tą patį vaizdą matys kelios buto ar namo gyventojų kartos: danga niekada nepraras pirmykštės išvaizdos – nuplovėte, ir ji vėl tokia pat, nes akmuo savo savybių nekeičia.

Gamyba Lietuvoje ir produkto kaina

2023-aisiais „Rasausta“ planuoja ir Lietuvoje įrengti gamybinį cechą su laboratorija, kur iš pirminių žaliavų bus paruošiamas galutinis produktas pagal užsakymus. Įmonė plėtrą planuoja į Baltijos šalis ir Skandinaviją.

„Stebime aiškią tendenciją – rinkos orientuojasi į tvarias medžiagas, – sako įmonės „Rasausta“ vadovas A.Pučas. – Mūsų produktai – ir dėl tvarumo, ir dėl spalvų įvairovės, išskirtinio paviršiaus – vis daugiau sulaukia ir architektų bei interjero specialistų dėmesio. O kalbant apie kainą, pravartu įsidėmėti, kad tai yra produktas, tarnausiantis visą pastato gyvavimo laiką.“

„Rasausta“ ne tik tiekia į rinką skystus granito, marmuro ir kvarco produktus bei patys atlieka apdailą, bet ir parduoda purškimo įrangą, apmoko produkto panaudojimo technologijos.

Įmonės RASAUSTA ir Norbert Tukaj nuotr. 

Pranešimą paskelbė: Lida Lapkienė, MB „Redakcija plius”

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą