Studijos - Karjera

Mokslo ir meno sąsaja: projektas „Pojūčių laboratorija” kvies patirti sintetinę biologiją per kūrybą

Šiemet Vilnius-Lithuania iGEM komanda, dalyvaujanti tarptautiniame sintetinės biologijos konkurse, paruošė unikalų, tarpdisciplininį projektą „Pojūčių laboratorija”.  Bendradarbiaudami su įvairių sričių Lietuvos meninkais, jaunieji mokslininkai žadins penkis pagrindinius pojūčius – lytėjimą, skonį, kvapą, klausą ir regą penkių renginių cikle ir supažindins dalyvius su sintetinės biologijos procesais, potencialu bei kylančiomis problemomis.

Nors meno ir mokslo disciplinos dažnai atrodo tolimos ir sunkiai suderinamos, Vilnius-Lithuania iGEM nori įrodyti, kad taip nėra. Jaunieji mokslininkai savo edukacines veiklas šiemet kuria kartu su meno atstovais. Įkvėpimo šiai mokslo ir meno sintezei komanda pasisėmė iš tarpdiscipliniškos iGEM  (angl. International Genetically Engineered Machine) konkurso prigimties   –  sintetinėje biologijoje pasitelkiama genų inžinerija, informatika, molekulinė biologija – ir praplėtė savo veiklų lauką iki kūrybinių veiklų.

Dviejų dalių meno dirbtuvėse su tarpdisciplinine menininke Kamile Krasauskaite dėmesys bus skiriamas pirmajam pojūčiui – lytėjimui. Iš raugo tešlos dalyviai formuos kaukes, žmogiškojo ego atspindžius. Praktinių užsiėmimų metu bus mokomasi suprasti, kaip skirtingai galima patirti pasaulį, draugystes ar meną su kaukėmis ir be jų. Bus žvelgiama į organizmų formavimąsi, tarpusavio santykius bei žmogaus galimybes keisti aplinką ir save patį. Šis renginys yra 14-osios Baltijos trienalės dalis.

Kitas pojūtis – skonis. Šiai juslei sužadinti bus rengiama tikra gastronominė kelionė. Renginio metu skonio svogūnėlius žadins produktai, gaminami mikroorganizmų pagalba, o prieskonio suteiks pokalbiai apie maistą. Diskusijos metu komanda sieks griauti mitus apie genetiškai modifikuotus maisto produktus, pasidalins apie sintetinės biologijos potencialą sprendžiant maisto krizę bei kvies pasvajoti, koks maistas bus ateityje. Renginio metu apie GMO reguliavimą ir bioetinius maisto biotechnologijų aspektus papasakos advokatė Rūta Pumputienė.

Dar vienai juslei – kvapui sužadinti, nosį kutens parfumerijos stebuklai kūrybiniame patyrime su Aisčiu Mickevičiumi. Šiose dirbtuvėse kūrėjas dalinsis meniniais kvepalų kūrimo principais, kai įkvėpimas yra supanti muzika, filmai, literatūra. Apie sintetinės biologijos vaidmenį sprendžiant parfumerijos pramonėje kylančias problemas bei biotechnologinius kvapų kūrimo principus pasakos jaunieji mokslininkai. Renginio dalyvius taip pat kviesime testuoti savo kvapo pajautimą.

Klausos pojūčiui žadinti bus kviečiama leistis į garsinę kelionė po sintetinės biologijos praeitį, dabartį ir ateitį. Nuo matematinių modelių, užprogramuotų susinaikinti ląstelių – iki milžiniškų bioetikos dilemų bei bandymo suprasti, kokį pasaulį  – utopinį ar distopinį – galima sukurti šios mokslinės disciplinos pagalba. Šiuolaikinės muzikos ansamblis „Artisans“, išvertęs sintetinės biologijos idėjas į garsų kalbą, kvies sustoti ir įsiklausyti į tylius mokslo procesus. Koncerto metu išgirsite  unikalius kūrinius, sukurtus bendradarbiaujant su Vilnius-Lithuania iGEM komanda.

Paskutiniajam pojūčiui – regėjimui bus sukurta instaliacija, kurioje atsiskleis įvairus ir be galo įdomus mikroorganizmų pasaulis. Instaliacija kuriama kartu su menininke Jolita Vaitkute. Lankytojai galės pasivaikščioti po sukurtą mikrobų miestą ir stebėti įprastomis sąlygomis nematomus miesto gyventojus. Instaliaciją papildys Vilnius-Lithuania iGEM komandos paruoštas edukacinis turinys apie surinktus mikroorganizmus, jų kilmę ir kaitą bėgant laikui. Instaliacijos tikslas – parodyti mikroorganizmų ir žmonių tarpusavio sąsajas, vienų kitiems daromą įtaką bei reikšmę.

Daugiau informacijos ir registracija į renginius: https://www.facebook.com/VilniusiGEM

Pranešimą paskelbė: Ieva Čepaitė, Vilniaus universitetas

Prekės pigiau:
 
Service Perm Post Treatment Stabilizatorius cheminiam sušukavimui,1000 ml
 
Crocs™ Kids' Fun Lab Super Mario Lights Clog Flame 27
 
Intense Shower Gel Parfumuotas dušo gelis, 200ml
 
Crocs™ Baya Lined Clog Navy/Navy 39,5
 
Crocs™ Classic Bright Cobalt 36,5

Parašykite komentarą