Laisvalaikis

Minint Antrojo pasaulinio karo pabaigos Europoje metines: trys dokumentiniai filmai, iš arti žvelgiantys į vieną didžiausių žmonijos tragedijų

Antrasis pasaulinis karas yra vienas kruviniausių kada nors vykusių konfliktų – skaičiuojama, kad jo metu žuvo iki 85 mln. žmonių. Gegužės 8 d., minint 77-ąsias Antrojo pasaulinio karo pabaigos Europoje metines, „discovery+“ siūlo praplėsti savo žinių bagažą ir rekomenduoja tris dokumentinius filmus, iš arti žvelgiančius į didžiausia žmonijos tragedija vadinamus įvykius.

Priešinosi siekdami išsaugoti tiesą

Pirmasis filmas – Italijoje vykstančiame Feraros kino festivalyje 2019 m. geriausio dokumentinio filmo laurus nuskynusi juosta „Kas parašys mūsų istoriją“ (angl. Who Will Write Our History), pasakojanti apie tragišką Varšuvos geto likimą ir titaniškas Lenkijos žydų pastangas dėl ateities kartų.

1940 m. rudenį nacistinė Vokietija Varšuvoje įkūrė didžiausią Antrojo pasaulinio karo getą, kuriame nuo pasaulio buvo izoliuota, kalinta ir badu marinta iki 460 tūkst. žydų tautybės asmenų.

Nuo 1940 m. iki 1942 m. vidurio nuo bado ir ligų gete mirė virš 80 tūkst. žmonių. Vėliau, 1942-ųjų vasarą, naciai pradėjo vykdyti masines deportacijas iš geto į Treblinkos mirties stovyklą. Mažiau nei per du mėnesius iš Varšuvos buvo išvežta apie 265 tūkst. mirti pasmerktų žmonių.

Ir nors Varšuvos getas 1943-ųjų balandžio 19 d. sukilo ir keturias savaites priešinosi ginklu, „Kas parašys mūsų istoriją“ pasakoja apie alternatyvų pasipriešinimą, leidusį išsaugoti tiesą apie įvykius okupuotos Lenkijos sostinėje.

Dar 1939 m. spalį istorikas Emanuelis Ringelblumas pradėjo dokumentuoti viską, ką naciai darė su Varšuvos žydų bendruomene. Vėliau prie jo prisijungė daugybė kolegų, slapčia kūrusių tikrąją istoriją talpinantį archyvą, žinomą „Onyeg Shabes“ pavadinimu, užfiksavusį ir įamžinusį Holokausto aukų balsus ir istorijas.

Įdomu tai, kad filme E. Ringelblumo dienoraščio ištraukas skaito Antrojo pasaulinio karo filmų mėgėjams pažįstamas Adrienas Brody, pelnęs Oskarą už geriausio aktoriaus vaidmenį 2002 m. filme „Pianistas“, pasakojančiame muzikanto Wladislawo Szpilmano istoriją Varšuvos gete.

Vienodai svarbus įvykis abiejose Atlanto pusėse

Nors svarbi Antrojo pasaulinio karo dalis vyko Europoje, kertinį vaidmenį šiame kruviname konflikte atliko ir Jungtinės Amerikos Valstijos. Dvi dokumentinės juostos leidžia pažvelgti į įvykius ir iš amerikiečių perspektyvos.

„Apokalipsė 45“ (angl. Apocalypse 45) pasakoja apie prarastąją amerikiečių kartą, besileidusią į kovą Ramiajame vandenyne. Šiame filme žiūrovams ne tik pirmą kartą parodomi niekur iki tol nematyti archyviniai vaizdo įrašai bei nuotraukos, bet ir pristatoma 24 pragarą išgyvenusių karo veteranų istorija apie įvykius Ramiajame vandenyne ir Japonijoje, iki karo pabaigos likus keliems mėnesiams.

Kitas filmas – „Japonijos imperijos koviniai balionai“ (angl. Great Balloon Bomb Invasion), taip pat pasakoja apie Antrąjį pasaulinį karą iš JAV perspektyvos, tačiau į konfliktą žvelgia kiek kitokiu kampu.

Nors yra įprasta manyti, kad JAV žemyninė dalis per karą nebuvo užpulta, tačiau 1944–1945 m. Japonija per Ramųjį vandenyną paleido virš 9 tūkst. balionų su bombomis. Jos, galiausiai, pasiglemžė šešių žmonių gyvybes Oregono valstijoje.

Šios mirtinos „Fu-Go“ bombos pasiekė net Indianą ir Teksasą, tačiau iki šiol jų atrasta tik 300. Tai reiškia, kad potencialiai tūkstančiai mirtinų bombų galėjo būti išsibarsčiusios JAV teritorijoje. „Japonijos imperijos koviniai balionai“ pasakoja apie istoriko Martino Morgano pastangas surasti šias iki tol neaptiktas bombas.

Visus tris filmus galima patogiai peržiūrėti savo namuose „discovery+“ platformoje, kuri Lietuvoje yra pasiekiama per „Go3“ televiziją.

Apie „Warner Bros. Discovery“:

„Warner Bros. Discovery“ („Nasdaq“: WBD) yra lyderiaujanti pasaulinė žiniasklaidos ir pramogų bendrovė, užsiimanti aukštos kokybės televizijos serialų ir filmų kūrimu bei jų transliavimu televizijoje, interneto platformose ir kine. Bendrovės prekės ženklai, kasdien įkvepiantys, informuojantys ir linksminantys auditoriją, yra pasiekiami daugiau nei 220 šalių ir 50 kalbų. Tarp jų – „Discovery Channel“, „discovery+, „CNN“, „DC“, „Eurosport“, „HBO“, „HBO Max“, „HGTV“, „Food Network“, „Investigation Discovery“, „TLC“, „TNT“, „TBS“, „truTV“, „Travel Channel“, „MotorTrend“, „Animal Planet“, „Science Channel“, „Warner Bros. Pictures“, „New Line Cinema“, „Cartoon Network“, „Adult Swim“, „Turner Classic Movies“ ir kiti. Norėdami gauti daugiau informacijos, apsilankykite www.wbd.com.

Pranešimą paskelbė: Greta Jankaitytė, UAB „coagency”

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą