Sveikata

Ligonių kasos: vasarą reabilitacijos įstaigos nėra skirtos poilsiui

Vasarą žymiai išauga sanatorinio ir reabilitacinio gydymo siuntimų. Gegužę – rugpjūtį, palyginti su kitais mėnesiais, ypač padidėja prašymų vaikų reabilitacijai – net iki keturių kartų. Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) primena, kad iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) kompensuojamos reabilitacijos paslaugos vaikams nėra atostogos, jos skiriamos ištisus metus ir net kelis kartus. Taip pat specialistai atkreipia dėmesį, kad reabilitacija – tai kompleksinis medicininių reabilitacijos priemonių taikymas siekiant kuo labiau sugrąžinti sutrikusias paciento funkcijas.

 „Kasmet pastebima ta pati tendencija – vasarą, ypač rugpjūtį, tėvai labiau nori išsiųsti vaikus sanatoriniam ir reabilitaciniam gydymui ir dažniausiai į Palangą. Dėl to susidaro eilės, reabilitacijos įstaigos negali visų priimti, tėvai piktinasi, – sako VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Birutė Kavaliauskienė. – Norime priminti, kad vaikams, kuriems reabilitacija tikrai būtina, reabilituotis galima net kelis kartus per metus“.

Sanatorinis gydymas ir reabilitacija vaikams gali būti skiriama po ūmių ligų, sergant lėtinėmis ligomis ar joms paūmėjus, po traumų ir kitais atvejais. Gydymo trukmė priklauso nuo ligos sudėtingumo ir diagnozės, įvertinus vaiko sveikatos būklę. Jei yra indikacijų, dėl tos pačios ligos vaikai į reabilitaciją gali vykti kelis kartus per metus.

„Vaikų reabilitacijai iš Privalomojo sveikatos fondo skiriamų lėšų pakanka. Šiemet, kaip ir pernai, numatyta skirti beveik 11 mln. eurų. Suprantama, kad kai kurie tėvai nenori siųsti vaikų reabilituotis per mokslo metus. Tačiau raginame sąmoningai rūpintis vaikų sveikata, nesutapatinti būtinos reabilitacijos su atostogomis“, – pabrėžia B. Kavaliauskienė.

VLK specialistai primena, kad reabilitacijai siunčiantis gydytojas turi nurodyti bent 3 gydymo įstaigas, kur reikalingas reabilitacinis gydymas yra teikiamas. Įstaigą pacientas turi teisę pasirinkti pats. Norint kuo greičiau reabilituotis, rekomenduotina rinktis tą įstaigą, kurioje laukimo eilės yra trumpiausios. Duomenys apie esamą laisvų vietų skaičių yra atnaujinami kiekvieną darbo dieną. Apie eiles ir reabilitavimo paslaugas skiriančias gydymo įstaigas galima sužinoti čia.

Į stacionarines medicininės reabilitacijos įstaigas vaikus iki 8 metų gali lydėti slaugantis asmuo. Jei vaikui daugiau nei 8 metai, kartu su juo galima vykti tik tuo atveju, jeigu jis yra neįgalus arba taip nusprendžia gydytojų konsultacinė komisija. Šiais atvejais PSDF biudžeto lėšomis apmokamos ne tik vaiko reabilitacijos paslaugos, bet ir jį slaugančiojo nakvynė bei maitinimas. Žinotina, kad tos pačios šeimos vaikus vienu metu gali lydėti tik vienas slaugantis asmuo.

VLK primena, kad gydytojui paskyrus reabilitacinį gydymą, pacientui nereikia rūpintis jokiomis pažymomis. Siuntimo dokumentus sutvarko siunčiantis gydytojas kartu su teritorine ligonių kasa (TLK). O pacientui tereikia telefonu susisiekti su pasirinkta reabilitacijos įstaiga ir suderinti atvykimo datą. Atvykus į reabilitacijos įstaigą reikės pateikti gydytojo išduotą išrašą iš medicininių dokumentų ir pasą arba asmens tapatybės kortelę.

Jeigu reabilitacija yra reikalinga nedelsiant, o siunčianti gydymo įstaiga yra išnaudojusi šioms paslaugoms numatytas lėšas, reikiamos paslaugos vis viena bus suteiktos. Tokiu atveju gydymo įstaiga turi suderinti motyvuotu prašymu paciento siuntimą medicininei reabilitacijai. Be to, suderinus su TLK, yra galimybė siųsti vaiką reabilituotis net tuomet, jeigu jo liga nepriklauso sąrašui, kuriuo remiantis sergantieji siunčiami į reabilitacijos ir sanatorinio gydymo įstaigas, tačiau gydantis gydytojas po fizinės medicinos ir reabilitacijos specialisto konsultacijos nusprendžia, kad medicininės reabilitacijos paslaugos būtinos.

Pernai vaikams buvo suteikta virš 9200 stacionarinių ir beveik 4200 ambulatorinių medicininės reabilitacijos paslaugų. Daugiausia reabilitacinis gydymas buvo skirtas turintiems judamojo- atramos aparato pažeidimus, sergantiems nervų, kvėpavimo sistemos ligomis.

Ligonių kasos kviečia:

Rūpimus klausimus galima pateikti info@vlk.lt arba (8 5) 232 2222.  

Pranešimą paskelbė: Rimantas Zagrebajev, Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą