Studijos - Karjera

Lietuvos profesinės sąjungos „Sandrauga“ kreipimasis

Lietuvos Respublikos Prezidentei                                                              2018-12-09 L-(L)-283

Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkui

Lietuvos Respublikos Ministrui Pirmininkui

Lietuvos Respublikos Seimo nariams

 

KREIPIMASIS

dėl Lietuvos Respublikos Prezidentės pateikto Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo įstatymo projekto

 

Lietuvos Respublikos Prezidentė 2018 m. gruodžio 7 d. pateikė Lietuvos Respublikos Seimui Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo įstatymo Nr. XIII-198 5 priedo pakeitimo įstatymo projektą, kuriuo keičiama mokytojų, dirbančių pagal bendrojo ugdymo, profesinio mokymo ir neformaliojo švietimo programas (išskyrus ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programas), darbo krūvio sandara, o pareiginės algos pastoviosios dalies koeficientai paliekami tokie patys, kaip galiojantys šiuo metu.

Projektu siūloma pakeisti mokytojų, dirbančių pagal bendrojo ugdymo, profesinio mokymo ir neformaliojo švietimo programas (išskyrus ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programas), darbo krūvio sandarą.

Mokytojo, dirbančio pagal bendrojo ugdymo programas, darbo krūvio sandarą siūloma keisti:

  • palikti 36 valandų darbo laiką per savaitę arba 1512 valandų darbo laiko per mokslo metus krūvį;
  • kontaktines valandas („pirmoji kišenė“) ir valandas funkcijoms, susijusioms su kontaktinėmis valandomis, vykdyti („antroji kišenė“) ir nekontaktines valandas, skirtas funkcijoms, susijusioms su veikla mokyklos bendruomenei („trečioji kišenė“), kurios apima vadovavimą klasei (grupei), bendrai apjungti į kontaktines valandas;
  • valandas ugdomajai veiklai planuoti, pasiruošti pamokoms, mokinių mokymosi pasiekimams vertinti, vadovauti klasei (grupei) (į vieną kišenę), iš jų numatant nuo 504 iki 1260 valandų per mokslo metus arba nuo 12 iki 30 valandų per savaitę;
  • iš visų numatytų valandų ne daugiau kaip 24 kontaktines valandas skirti privalomiems dalykams pagal bendruosius ugdymo planus mokyti, ir ne mažiau kaip 6 valandas skirti ugdomajai veiklai planuoti, pasiruošti pamokoms, mokinių mokymosi pasiekimams vertinti, vadovauti klasei (grupei);
  • valandas, susijusias su veikla mokyklos bendruomenei ir profesiniu tobulėjimu, palikti išskirtas (į „atskirą kišenę“), fiksuojant jų metinį skaičių ne procentiniu dydžiu nuo visų valandų skaičiaus, o konkrečiu valandų skaičiumi – 252 valandomis per mokslo metus.

Pritartina tokiam darbo krūvio sandaros projektui, kai nustatomas konkrečių valandų, susijusių su veikla mokyklos bendruomenei ir profesiniu tobulėjimu, skaičius per metus, prie jų nepriskiriant vadovavimo klasei (grupei). Vadovavimą klasei (grupei) priskiriant prie kontaktinių valandų.

Pažymėtina, mokytojai, nepriklausomai nuo to, koks kontaktinių valandų skaičius kiekvienam iš jų skirtas, veikloje, susijusioje su mokyklos bendruomene ir profesiniu tobulėjimu, dalyvauja vienodai (dalyvauja susirinkimuose ir pan.).

Pabrėžtina, kad nepritartina tokiam darbo krūvio sandaros projektui, kad kontaktinių valandų ugdomajai veiklai planuoti, pasiruošti pamokoms, mokinių mokymosi pasiekimams vertinti, vadovauti klasei (grupei) per savaitę minimali riba būtų apibrėžta 6 valandomis, kadangi tokiu būdu dabartinėms funkcijoms, susijusioms su kontaktinėmis valandomis, vykdyti (ugdomajai veiklai planuoti, pasiruošti pamokoms, mokinių mokymosi pasiekimams vertinti) ir dar vadovavimui klasei (grupei) realiai skiriama ne mažiau kaip 25 procentai nuo kontaktinių valandų privalomiems dalykams pagal bendruosius ugdymo planus mokyti, kai šiuo metu apatinė riba sudaro 30 procentų. Profesinių sąjungų ir Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos atstovų susitikime, vykusiame 2018 m. lapkričio 29 d.,  sutarta šią minimalią ribą didinti nuo  40 iki 60 procentų. Tai iš esmės sugriauna mokytojų derybinius laimėjimus ir patį įstatymo tikslą.

Atkreiptinas dėmesys į tai, Lietuvos Respublikos Prezidentės pateiktame Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo įstatymo projekte, priešingai, nei deklaruojama šio įstatymo projekto aiškinamajame rašte, pažeidžiama Lietuvos Respublikos Konstitucijos 48 straipsnio 1 dalyje įtvirtinta teisė gauti tokį apmokėjimą už darbą, kuris būtų teisingas atsižvelgiant į jo atliekamo darbo pobūdį, darbo funkcijų sudėtingumą ir apimtį, tenkančią atsakomybę už tų funkcijų vykdymą, einamų pareigų ypatumus, asmens profesinį lygį, kvalifikaciją, o siūlomi darbo krūvio sandaros pakeitimai, kuriais nemotyvuojami mokytojai siekti geresnių darbo rezultatų planuojant ugdomąją veiklą, pasiruošiantis pamokoms ir atsakingai vertinant mokinių mokymosi pasiekimus.

Atsižvelgiant į tai, siūlome Lietuvos Respublikos Prezidentės pateiktame Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo įstatymo Nr. XIII-198 5 priedo projekto 9 punkte numatyti 12 valandų ugdomajai veiklai planuoti, pasiruošti pamokoms, mokinių mokymosi pasiekimams vertinti, vadovauti klasei (grupei). Tik tokiu būdu būtų pasiektas 2018-11-29 profesinių sąjungų ir Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos atstovų susitikime priimtas bendras susitarimas dėl šiai veiklai skirtų valandų, prie kurių šiuo metu dar siūloma priskirti papildomą vadovavimo klasei (grupei) funkciją, vidurkis.

Pabrėžtina, kad profesinių sąjungų pastabų pakeitimui buvo paliktos dvejos poilsio dienos. Pateiktos pataisos negali bloginti darbo sąlygų ir kokiu nors būdu pakeisti kolektyvinę sutartį. Manytina, kad šis įstatymo projektas taip pat turi atspindėti LR BVM augimo tendenciją, mokytojų streiko reikalavimus ir visos švietimo bendruomenės teisėtus lūkesčius.

Atkreiptinas dėmesys į tai, kad paminėti įstatymo projekto trūkumai peržvelgti tik paviršutiniškai, atsižvelgiant į laiką, skirtą susipažinti su įstatymo projektu. Taigi manytina, kad detaliau išnagrinėjus įstatymo projektą, pateiksime ir daugiau reikšmingų pastabų.

Lietuvos profesinės sąjungos „Sandrauga“

Pirmininkas                                                                                                      Kęstutis Juknis

Pranešimą paskelbė: Kęstutis Juknis, Lietuvos profesinė sąjunga „Sandrauga”

NaudotosKnygos.lt

Parašykite komentarą