Daugelis naujos statybos biurų ir verslo centrų Lietuvoje yra sertifikuojami jų tvarumą įrodančiais tarptautiniais žaliųjų pastatų sertifikatais BREEAM ar LEED, tačiau pasaulyje vis labiau populiarėjančio į darbuotojų gerovę orientuoto WELL sertifikato mūsų šalyje dar neturi nė vienas pastatas. Planuojama, kad pirmasis šį sertifikatą Lietuvoje gaus NT bendrovės „Realco“ Vilniaus centriniame verslo rajone plėtojamas verslo centras „Hero“.
Pasak akredituoto WELL vertintojo Mindaugo Mikolainio, WELL pastatų sertifikavimo sistemos išskirtinumas yra tas, kad ji nukreipta į darbuotoją ir jo darbo aplinką, keliant tikslą, kad pastato naudotojas jame jaustųsi kuo geriau. Dėl to tam tikrus laboratoriniais tyrimais bei matavimais pagrįstus kriterijus turi atitikti patalpų vidaus oras, apšvietimas, temperatūra, akustiniai sprendiniai, o taip pat pastate turi būti skatinama sveika gyvensena.
„WELL sertifikatas yra dar vienas žingsnis į priekį NT vystytojams, norintiems rinkai siūlyti visapusiškai tvarius projektus. Jau tapo norma A+ ir aukštesnės klasės energinio efektyvumo projektai, įdarbinama atsinaujinanti energija, žaliųjų pastatų sertifikavimas, tad natūralu, jog dėmesį norima skirti ir pastatų naudotojams – žmonėms. WELL sertifikavimo sistema yra ganėtinai nauja, sukurta 2014 m., tad Europoje dar tik įgauna pagreitį. Kol kas Lietuvoje nėra nė vieno WELL sertifikuoto pastato, tad sostinės „Hero“ bus pirmoji kregždė“, – sako M. Mikolainis.
Kuria pridėtinę vertę biurų pastatams
Verslo centrą „Hero“ vystančios bendrovės „Realco“ statybos projektų vadovo Tado Černausko teigimu, šiandien biurų pastatams patys vartotojai kelia vis aukštesnius reikalavimus. Ne tik pastatas turi būti tvarus ir efektyvus, bet ir yra būtina užtikrinti jame dirbančių žmonių gerovę.
„WELL sertifikatas patvirtina, kad įgyvendinti tarptautinės bendruomenės priimti gerosios praktikos sprendiniai, leidžiantys pastate dirbantiems darbuotojams jaustis komfortiškai. Šio sertifikato nuostatos yra mokslinio pagrindo, norint atitikti sertifikato kriterijus reikia atlikti geriamojo vandens, vidaus oro laboratorinius tyrimus bei kitus vidaus aplinkos parametrų kokybinius matavimus. Gavus sertifikatą kokybė ir toliau turi būti tikrinama reguliariai, ne rečiau kaip kas metus siunčiant duomenis prižiūrinčiajai organizacijai, o pakartotinis sertifikavimas atliekamas kas 3 metus. Tokių pastatų nuomininkai gauna garantiją, kad projekte į darbuotojų gerovę yra atsižvelgiama ilguoju laikotarpiu“, – sako T. Černauskas.
Ateityje WELL sertifikatas turėtų tapti svarbia pridėtine verte biurų segmente, nes pasaulinės tendencijos rodo, kad rūpestis darbuotojais tik didėja. Pastato valdytojas sukuria bazę nuomininkui pasinaudoti įvairiomis darbuotojų skatinimo priemonėmis, pavyzdžiui, sveiku maistu ar sveikos gyvensenos veiklomis.
„Šiuo metu koncentruojamės į būsimo verslo centro „Hero“ sprendimus, susijusius su bendrosiomis erdvėmis. Esame numatę erdves ramaus poilsio zonoms, skaityklai, planuojame bendrą 140 kv. metrų urbanistinės sodininkystės zoną, kurioje pastato naudotojai galės auginti prieskonines žoleles, daržoves, vyks edukacinės pamokos ir kiti renginiai. Ieškome sprendimų, kaip skatinti darbuotojus daugiau judėti bendrose patalpose, kaip patogiai paskirstyti geriamojo vandens stoteles, pasiūlyti platų sveiko maisto asortimentą. Svarbi kiekviena smulkmena, nes smulkmenos ir sukuria tai, kaip darbuotojai jaučiasi darbo vietoje“, – vardija „Realco“ atstovas.
Anot T. Černausko, siekiant WELL sertifikato, kuris yra savanoriškas „Realco“ sprendimas jo siekti, svarbu ne tik įsivertinti, kad sertifikavimo procesas yra imlus laikui ir reikalauja įvairių projekto pokyčių, bet ir nusimatyti papildomą finansinį indėlį.
Sostinės centriniame verslo rajone kylantis „Hero“ A+ klasės pastatas papildys biurų pasiūlą Vilniuje beveik 32 tūkst. kv. m nuomojamo ploto, požeminėje aikštelėje bus įrengta 430 automobilių parkavimo vietų. Statybas planuojama baigti 2025 m. antrą ketvirtį, sertifikavimas turėtų būti baigtas metais vėliau – 2026 m. antrą ketvirtį. Be WELL sertifikato projektas bus sertifikuojamas „BREEAM Excellent“ tvarumo ir energinio efektyvumo sertifikatu.
Vertina 100 skirtingų parametrų
Pasak M. Mikolainio, siekiant gauti WELL sertifikatą itin svarbūs patalpų oro, vandens, temperatūros ir apšvietimo parametrai.
Pavyzdžiui, vertinama ir reguliariai tikrinama, patalpų ore esanti anglies dvideginio koncentracija, periodiškai tikrinami lakiųjų organinių junginių, anglies monoksido, paviršinio ozono, formaldehidų parametrai. Vertinamas ir geriamasis vanduo, jo drumzlėtumas, E-coli bakterijų, chloro, geležies, magnio, arseno, fluoro, nikelio, nitratų, nitritų ir kitų medžiagų kiekiai. Atliekama vidaus patalpų natūralaus apšviestumo analizė, kuri padeda įvertinti apšviestumo kokybę. Jos rezultatai vėliau naudojami kaip gairės parenkant optimalų darbo vietų išdėstymą.
„Daug dėmesio skiriama vertinant patalpų vėdinimo, šildymo bei oro kondicionavimo efektyvumą. Šios sistemos turi veikti išvien ir palaikyti komfortišką, stabilią vidaus patalpų temperatūrą, santykinę vidaus patalpų oro drėgmę, maksimalų oro srauto vidaus patalpose greitį. Taip pat NT vystytojas turi pasirūpinti sprendimais, skatinančiais rinktis sveiką maistą, užtikrinti didesnio fizinio aktyvumo galimybę tiek pastate, tiek jo apylinkėse, suteikti darbuotojams galimybę per darbo pertraukėles pailsėti tam pritaikytose tyliosiose zonose“, – vardija jis.
Pasaulyje pagal WELL sistemą iš viso jau yra sertifikuota apie 2,6 tūkst. pastatų, iš jų 450 – Europos Sąjungoje. Šį sertifikatą turi tokie žinomi pastatai kaip „Taipei 101“ biurų pastatas Taivane, vienas iš komplekso „City Wave“ Milane (Italija) statinių, Berlyno (Vokietija) biurų kompleksas „Edge Suedkreuz“, verslo centras „425 Park Avenue“ Niujorke (JAV).
„Šiuo metu jau registruotų sertifikavimo procese pastatų pasaulyje yra apie 30 tūkst., tad tikėtina, jog per artimiausius kelerius metus sertifikuotų pastatų skaičius išaugs kartais. Tai rodo didžiulį poreikį rinkoje atsigręžti į darbuotoją kaip didžiausią vertybę“, – reziumuoja ekspertas.
Pranešimą paskelbė: Eglė Cibienė, UAB „Idea Prima”